Czym jest pianka do ocieplania poddaszy?
Niemal wszystkie pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym uwzględniają konieczność wykonania izolacji termicznej. Odpowiednie ocieplenie zapobiega wydostawaniu się ciepłego powietrza z budynku i ogranicza koszty ogrzewania. Ocieplenie poddasza pianką jest jedną z technik tworzenia izolacji termicznej. Okazuje się ciekawą alternatywą dla układania wełny i płyt styropianowych.
Poliuretanowa (PUR) piana do ocieplenia to tak naprawdę dwa składniki: żywica i utwardzacz. Za pomocą specjalistycznego agregatu pod ciśnieniem wytwarzana jest piana, którą natryskuje się na powierzchnię poddasza. Ocieplenie poddasza pianką można wykonać dwoma rodzajami PUR:
-
piana otwarto-komórkowa – struktura komórek jest otwarta, dlatego piana ma dobrą paroprzepuszczalność. Zalecana jest do dachów skośnych, ścian szkieletowych i wszystkich konstrukcji drewnianych;
-
piana zamknięto-komórkowa – ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, jednak nie przepuszcza pary wodnej. Sprawdza się przy dachach płaskich, głównie żelbetowych.