Ile kosztuje wypożyczenie samochodu – porady i aktualne cenniki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Wypożyczanie samochodu to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Pozwala uniknąć ograniczeń związanych z korzystaniem ze środków publicznego transportu, stwarza też możliwość odkrywania nowych miejsc lub po prostu przemieszczania się z punktu A do punktu B w sytuacjach, w których nie mamy możliwości dysponowania swoim autem.  Z tej opcji często korzystają podróżujący do innego miasta. Zamiast płacić za taksówkę, wolą wypożyczyć samochód.  Przed  wykonaniem rezerwacji dobrze mieć pełną wiedzę, ile wypożyczenie samochodu faktycznie kosztuje. Cena wynajmu jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak miejsce, rodzaj samochodu, długość wypożyczenia, a także dodatkowe usługi i ubezpieczenia. Warto także wziąć pod uwagę sezonowość cen, ponieważ w niektórych okresach roku, takich jak wakacje czy terminy okołoświąteczne, kwoty wynajmu mogą być wyższe.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu – porady i aktualne cenniki

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu osobowego?

Całkowity koszt wypożyczenia samochodu obejmuje opłatę za auto, ubezpieczenie (w tym dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie o szerszym zakresie ochrony), paliwo lub prąd i dodatkowe wyposażenie (np. nawigacja).

 

Ważne:

Zasady tankowania lub ładowania akumulatorów w pojazdach elektrycznych są uzależnione od konkretnej wypożyczalni. Najemca może wynająć auto w pełni zatankowane lub naładowane i w takim stanie musi je oddać. W innym przypadku otrzymuje auto z minimalną ilością paliwa, która pozwala na swobodne dojechanie do najbliższej stacji benzynowej. 

 

Ceny najmniejszych aut osobowych przystosowanych do przewozu 4 lub 5 osób i 1 dużej walizki zaczynają się od 100 złotych za dobę. Z kolei samochody z segmentu D, czyli auta rodzinne wyposażone w pojemny bagażnik (np. Skoda Octavia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo itp.) kosztują około 200 za dobę. Dla porównania cena wynajmu dużego auta osobowego na 7 dni oscyluje w granicach 900 złotych. 

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na dobę?

Ceny wynajmu auta (bez względu na jego klasę) na jedną dobę są najwyższe. Ponadto wypożyczalnie rzadko organizują promocje cenowe dla klientów wynajmujących samochód tylko na jeden dzień (w przeciwieństwie do wypożyczania pojazdu na weekend lub cały tydzień). Cennik wypożyczenia pojazdów osobowych z takich firm jak:

  • Budget, 

  • Car Net, 

  • Hertz, 

  • Panek, 

  • Europcar,

zaczyna się od około 70 złotych, a kończy na około 130 złotych (sam koszt wynajmu bez dodatkowego ubezpieczenia). Z kolei za duży samochód rodzinny trzeba zapłacić od około 160 złotych do nawet 240 złotych. Ceny dotyczą pojazdów wynajmowanych na jedną dobę. 

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na tydzień?

Chcąc wynająć mały miejski samochód na 7 dni, trzeba liczyć się z wydatkiem w zakresie od około 300 złotych do około 700 złotych, w zależności od konkretnego modelu auta. Cena wynajmu dużego auta rodzinnego na tydzień zaczyna się od około 500 złotych, a kończy na 1700 złotych. Tak duże rozbieżności wynikają m.in. z marki i modelu samochodu, wyposażenia, a także dodatkowych opcji typu brak limitu kilometrów lub możliwość dopisania dodatkowego kierowcy.


W serwisie Majsteria, w kategorii Wynajem aut, można znaleźć szeroki wybór pojazdów gotowych do wypożyczenia. Dostępne są zarówno auta miejskie, jak i kompaktowe, rodzinne, typu SUV oraz inne. Platforma działa dwutorowo. Użytkownik może opisać zlecenie i otrzymać pasujące oferty na skrzynkę mailową. Drugą opcją jest samodzielne wyszukanie ofert na wynajem samochodu.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na miesiąc?

Ceny wynajmu auta klasy B na jeden miesiąc zaczynają się od około 2200 złotych. Z kolei za samochód rodzinny z dużym bagażnikiem trzeba zapłacić około 2700 złotych. Ceny wzrastają wraz z dodatkowymi usługami typu pełne ubezpieczenie, zwiększony limit kilometrów i wpisanie innych kierowców.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta?

Wynajem długoterminowy samochodu to rozwiązanie dla osób poszukujących pojazdu na okres dłuższy niż 3 miesiące. Miesięczna opłata za mały pojazd miejski z segmentu A wynosi około 1000 złotych. Wybrane wypożyczalnie pobierają również tzw. opłatę startową, której wysokość jest dopasowana do wartości wynajmowanego pojazdu. W opłacie miesięcznej może zawierać się serwis i przeglądy, naprawy gwarancyjne, rejestracja pojazdu, opony letnie i pakiet np. na 10 000 km. Wynajem długoterminowy auta kombi kosztuje od 1600 złotych miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że cena wzrasta wraz z dodatkowymi usługami i zwiększeniem limitu kilometrów.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na rok?

Ceny wynajmu auta osobowego na rok zaczynają się od około 12 000 złotych. Za tę kwotę można wypożyczyć małe auta miejskie. Wynajem dużego auta rodzinnego, np. Skody Octavii na rok kosztuje od 22 000 złotych.

Ile kosztuje wynajem samochodu dostawczego?

Wynajem auta dostawczego na jeden dzień kosztuje około 200 złotych. Chcąc wypożyczyć auto dostawcze na 30 dni należy liczyć się z wydatkiem od 2800 złotych. Ceny są uzależnione m.in. od całkowitej masy pojazdu (podział na auta do 3,5 t i powyżej), dodatkowych funkcjonalności (np. chłodnia), marki pojazdu, jego przebiegu i rocznika.

Ile kosztuje wynajem auta do ślubu?

Koszt wynajmu auta na ślub jest uzależniony od modelu samochodu (auta sportowe i zabytkowe są najdroższe), konieczności transportu pojazdu na lawecie oraz dodatkowych elementów dekoracyjnych. Ceny zaczynają się od około 500 złotych. Dodatkowo trzeba zapłacić również za kierowcę, jeżeli to on ma wieźć parę młodą do kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego.

Ile kosztuje wynajem przyczepki samochodowej?

Wynajem przyczepki samochodowej to najprostszy sposób na powiększenie powierzchni ładunkowej samochodu. Cena wynajmu najmniejszych przyczep samochodowych to około 50 złotych za dobę, natomiast wypożyczenie dużej przyczepy kosztuje ponad 100 złotych za dobę.

Wynajem auta za granicą

Wynajem auta za granicą wiąże się z koniecznością płatności w walucie obcej, a co za tym idzie przewalutowaniem. Cena jest uzależniona od kraju, rodzaju auta i obłożenia wypożyczalni. Wypożyczenie małego auta miejskiego kosztuje od 30 euro za dzień. Dobrą praktyką jest wykupienie dodatkowego (tzw. pełnego) ubezpieczenia samochodu.

Wynajem auta z kierowcą

Ceny podawane za wynajem auta z kierowcą obejmują przeważnie 1 godzinę i nie zawierają paliwa. Zaczynają się od około 200 złotych. W przypadku aut typu premium trzeba liczyć się z kosztem ponad 300 złotych za jedną godzinę.

Podsumowując, na ceny wynajmu samochodu wpływają takie czynniki jak: klasa auta, długość wynajmu, rodzaj i zakres ubezpieczenia, miejsce odbioru i zwrotu. Co jeszcze wpływa na cenę? Transport wypożyczonego samochodu w miejsce wskazane przez wynajmującego, opcja bezpłatnego anulowania rezerwacji, możliwość wpisania dodatkowych kierowców, limit kilometrów (lub brak limitu) i zasady tankowania. Pozostałe czynniki wpływające na cennik wypożyczenia aut to rodzaj silnika (spalinowy, elektryczny lub hybrydowy), dodatkowe wyposażenie pojazdu, aktualne obłożenie wypożyczalni i tzw. gorące okresy, czyli święta, długie weekendy, Nowy Rok itp. 

Ceny najmu samochodów osobowych są przeważnie niższe niż aut dostawczych. Ta zasada nie dotyczy aut typu premium i samochodów zabytkowych, które są wypożyczane w celu przewiezienia młodej pary do sali weselnej. Cena wypożyczenia auta z segmentu A, czyli małe auta miejskie takie jak Toyota Aygo, Fiat Panda, Kia Picanto, Volkswagen up!, Toyota iQ i Škoda Citigo zaczynają się od około 100 złotych za dzień. Im dłuższy wynajem, tym cena jest niższa.

Zobacz też inne artykuły

Jak i po co impregnować kostkę brukową?
Prace na zewnątrz
Kostka brukowa przed domem stanowi funkcjonalne wykończenie i wizytówkę posesji. Jest materiałem trwałym, jednak narażonym na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć. Dla zwiększenia żywotności powierzchni warto pamiętać o regularnej impregnacji. W poradniku w...
Jak zapewnić trwałość nawierzchni brukowej – podsypka pod kostkę brukową
Prace na zewnątrz
Zalety kostki brukowej, takie jak: estetyka, łatwość montażu i rozbiórki oraz wytrzymałość sprawiają, że popularność tego rozwiązania utrzymuje się na wysokim poziomie. Na końcowy efekt w znacznym stopniu wpływa podsypka pod kostkę brukową, ale także warstwa podbudowy znajdu...