Rodzaje podbudowy pod kostkę brukową
Zanim na podwórku czy placu pojawi się nawierzchnia z kostki brukowej, konieczne jest wykonanie podbudowy, która pozwala wyrównać grunt. Badania geotechniczne umożliwiają określenie specyfiki gruntu oraz pomagają przygotować odpowiednie plany. Aby wybrać optymalne rozwiązania, przed rozpoczęciem pracy warto poznać rodzaje, ceny, techniki kładzenia i inne ważne informacje o kostce brukowej.
W planowaniu podbudowy niezwykle istotne jest to, jakie obciążenie będzie zmuszona znosić gotowa nawierzchnia. Jeżeli kostka ma być przeznaczona do ruchu pieszego, wystarczy podbudowa o grubości 10-20 cm. Podbudowa pod kostkę, która ma wytrzymać ruch pojazdów, musi być gruba na 25-40 cm.
Aby zachować nawierzchnię w czystości, niezbędne jest regularne mycie kostki brukowej. Ponadto będzie ona musiała się często mierzyć z różnymi warunkami atmosferycznymi, np. z opadami. Dlatego podbudowa musi uwzględniać spadki pozwalające na odprowadzanie wody – w niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się dodatkowe rury lub kanały. Standardowo stosuje się dwie warstwy podbudowy. Dolna może składać się z tłucznia, żwiru, grysu lub mieszanki piasku i żwiru. W górnej warstwie podbudowy stosuje się sam żwir lub żwir zmieszany z piaskiem.
Ważne:
Na słabo przepuszczalnych gruntach wykorzystywana jest dodatkowa warstwa rozsączająca wykonana z geowłókniny. Oddziela ona podbudowę od podłoża i umożliwia sprawne odprowadzanie wody. Geowłóknina ułatwia zagęszczanie warstw oraz chroni przed wypłukiwaniem dolnego poziomu podbudowy, przez co zabezpiecza przed zapadaniem się nawierzchni. Jeżeli grunt nie przepuszcza wody, to w przypadku braku geowłókniny wilgoć będzie gromadzić się w podbudowie. Przy ujemnych temperaturach może to doprowadzić do jej zamarzania i zniszczenia kostki.