Po czym poznać, że storczyk choruje – objawy
Storczyków zdecydowanie nie można zaliczyć do grupy gatunków „bezobsługowych”. Są wymagające, a wszelkie błędy w pielęgnacji i brak odpowiednich warunków do uprawy mogą szybko narazić je na choroby – bakteryjne, wirusowe i grzybowe. Dlatego najczęściej ich hodowlą zajmują się specjaliści lub prawdziwi hobbyści, którzy mają czas i ogromne chęci, aby zaangażować się w pielęgnację roślin.
Storczyki źle reagują w zasadzie na każdy błąd i niedopatrzenie – nieodpowiednia temperatura, złe warunki oświetleniowe, niewłaściwa ilość wody czy nawozów oraz za częste przesadzanie i zmiany ekspozycji. To główne czynniki, które negatywnie wpływają na prawidłowy rozwój orchidei.
Jak jednak rozpoznać, że storczykom coś dolega? Można dostrzec to gołym okiem, regularnie obserwując roślinę. Do typowych objawów chorobowych zaliczamy:
-
zmiany w wyglądzie liści – utrata sztywności i koloru (żółknięcie), a nawet więdnięcie;
-
gnijące lub zbyt wysuszone korzenie;
-
białe plamy na liściach storczyka, przypominające watę;
-
lepkość liści, które pokrywa kleista substancja;
-
plamy i przebarwienia na liściach.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fapi.majsteria.pl%2Fmedia%2Fdownload%2Fblog-grafiki%2Fkwiecie2024%2F22-k212b1-chore-storczyki-jak-sobie-poradzi-z-chorob-kwiatw%2Fchore-storyczki-zalecenia-zolto-czerwone-kwiaty-duze-zilone-liscie-w-doniczce.jpeg&w=1920&q=75)