Chore storczyki – jak sobie poradzić z chorobą kwiatów?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Storczyki, zwane również orchideami, to popularne rośliny ozdobne, które często zdobią nasze parapety czy ogrody. Choć trudno odmówić im uroku, aby cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Warto wiedzieć, że pod tym względem storczyki są bardzo wymagające. Jednak przy odpowiedniej wiedzy i zaangażowaniu można podziwiać wspaniały rozkwit roślin. Dowiedz się, jak sobie poradzić, gdy orchidea zachoruje, i jak rozpoznać choroby storczyków, aby jak najszybciej wdrożyć skuteczne działania ratunkowe!

Chore storczyki – jak sobie poradzić z chorobą kwiatów?

Po czym poznać, że storczyk choruje – objawy

Storczyków zdecydowanie nie można zaliczyć do grupy gatunków „bezobsługowych”. Są wymagające, a wszelkie błędy w pielęgnacji i brak odpowiednich warunków do uprawy mogą szybko narazić je na choroby – bakteryjne, wirusowe i grzybowe. Dlatego najczęściej ich hodowlą zajmują się specjaliści lub prawdziwi hobbyści, którzy mają czas i ogromne chęci, aby zaangażować się w pielęgnację roślin. 

Storczyki źle reagują w zasadzie na każdy błąd i niedopatrzenie – nieodpowiednia temperatura, złe warunki oświetleniowe, niewłaściwa ilość wody czy nawozów oraz za częste przesadzanie i zmiany ekspozycji. To główne czynniki, które negatywnie wpływają na prawidłowy rozwój orchidei.

Jak jednak rozpoznać, że storczykom coś dolega? Można dostrzec to gołym okiem, regularnie obserwując roślinę. Do typowych objawów chorobowych zaliczamy:

  • zmiany w wyglądzie liści – utrata sztywności i koloru (żółknięcie), a nawet więdnięcie;

  • gnijące lub zbyt wysuszone korzenie;

  • białe plamy na liściach storczyka, przypominające watę;

  • lepkość liści, które pokrywa kleista substancja;

  • plamy i przebarwienia na liściach.

Najczęstsze choroby storczyków

Wśród najczęstszych chorób można wymienić:

  • choroby bakteryjne storczyków – pojawiają się na skutek szkodliwego rozwoju patogenów bakteryjnych, odpowiadających za powstanie plam na liściach czy też doprowadzających do gnicia rośliny;

  • choroby wirusowe storczyków – są przenoszone przez inne organizmy (np. mszyce czy wciornastki) i mogą objawiać się przez przebarwienie liści i deformację kwiatów lub ich zupełny brak;

  • choroby grzybowe storczyków – mamy z nimi do czynienia, gdy storczyk zostanie zaatakowany przez grzyby, które niszczą roślinę. Powodują żółknięcie i brązowienie jej liści oraz prowadzą do ich stopniowego obumierania.

Więcej na temat chorób grzybowych znajdziesz w artykule: Grzybowe choroby roślin – objawy i domowe sposoby poradzenia sobie z problemem.

Jeśli Twoja roślina zachorowała, nie warto się załamywać – przywrócenie do życia storczyka jest jak najbardziej możliwe. Przy zniwelowaniu błędów w pielęgnacji, orchidea jest w stanie odżyć po kilku tygodniach i znów zachwycać swoim urokiem. Aby uratować kwiaty, niezbędne jest jednak jak najszybsze działanie. Poniżej prezentujemy najczęstsze choroby storczyka oraz sposoby skutecznej „reanimacji” rośliny.

W razie trudniejszych przypadków warto skorzystać z porady lub pomocy specjalisty. Najlepszych fachowców od roślin można znaleźć m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Pielęgnacja ogrodów. Wystarczy, że dodasz zlecenie, a wykonawcy sami zgłoszą się do Ciebie, oferując pomoc w rozwiązaniu problemu.

Choroby storczyków – wełnowce

Objawy Jak sobie radzić?
  • białe, matowe plamy na spodzie liści i miejscach ich łączenia z łodygą (przypominające kurz),

  • lepka substancja, która pokrywa roślinę.

  • Zaleca się regularne sprawdzanie kondycji rośliny i mechaniczne usuwanie wełnowców. Można to zrobić za pomocą wacika nasączonego alkoholem lub poprzez zastosowanie środków owadobójczych.

Choroby storczyków – tarczniki

Objawy Jak sobie radzić?
  • żółknięcie liści,

  • widoczne osłabienie rośliny,

  • brązowe lub czarne uwypuklenia na kwiatach, łodygach i liściach, które przypominają mini miseczki.

  • Zaleca się mechaniczne usuwanie powstałych zmian w celu oczyszczenia rośliny oraz stosowanie środków owadobójczych.

Choroby storczyków – ziemiórki

Objawy Jak sobie radzić?
  • widoczne gołym okiem małe, czarne muszki, które bytują na roślinie i w podłożu, przez co uszkadzają korzenie.
Zaleca się stosowanie środków owadobójczych oraz ograniczenie podlewania, aby podłoże mogło całkowicie przeschnąć.

Choroby storczyków – wciornastki

Objawy Jak sobie radzić?
  • żółte plamy na liściach,

  • deformacja młodych pędów,

  • widoczne niewielkie robaki w storczykach.

Zaleca się systematyczne sprawdzanie stanu rośliny oraz stosowanie środków owadobójczych. Niekiedy również dobrym rozwiązaniem może okazać się wymiana podłoża i zdezynfekowanie doniczki, szczególnie przy nasilonym problemie.

Choroby storczyków – szara pleśń

Objawy Jak sobie radzić?
  • proszkowy nalot  w szarym kolorze widoczny na liściach,

  • zgnilizna.

Zaleca się poprawę cyrkulacji powietrza wokół rośliny, wykonanie drenażu oraz zmniejszenie wilgotności powietrza w jej otoczeniu.

Choroby storczyków – fuzarioza

Objawy Jak sobie radzić?
  • chore liście storczyka, które żółkną i opadają,

  • gnijące, czarne korzenie.

Zaleca się całkowite usunięcie zainfekowanych części rośliny, zmiany w harmonogramie podlewania oraz wykonanie drenażu w podłożu. W przypadku dużego stopnia nasilenia problemu pomocna może być całkowita wymiana podłoża oraz dezynfekcja doniczki.

Jak przeciwdziałać chorobom storczyków?

Profilaktyka w przypadku pielęgnacji storczyków ma ogromne znaczenie. Zatem jak przeciwdziałać ich chorobom? Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednie warunki, regularnie doglądać rośliny i zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Kontroluj stan liści, łodyg, kwiatów oraz to, co dzieje się z podłożem.

Poniżej krótka ściąga warunków preferowanych przez storczyki.

  • Temperatura: nocą: +/- 18 stopni °C;

  • Stanowisko: osłonięte, które chroni przed poparzeniami słońca w ciągu gorących dni (najlepiej ekspozycja na zachodnim lub południowo-wschodnim parapecie);

  • Podlewanie: najlepiej deszczówką lub przegotowaną i odstaną wodą 1/tydzień latem, 1/dwa tygodnie zimą, 1/10 dni wiosną i jesienią (wyłącznie w chwili, gdy podłoże po włożeniu palca na głębokość 2-3 cm będzie suche);

  • Wilgotność powietrza: wysoka, na poziomie 60-80%.

Więcej na temat zapobiegania chorobom roślin znajdziesz w artykule: Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie.

 

Ważne:

Jeśli hodujesz storczyki w ogrodzie, koniecznie wnieś je do domu, gdy tylko zacznie robić się chłodniej, czyli późnym latem lub wczesną jesienią.

 

Podsumowując, tak naprawdę zdrowie storczyków zależy tylko i wyłącznie od Ciebie – Twojej uwagi i cierpliwości, którą je obdarzysz. Każdy niepokojący sygnał traktuj jako ich wołanie o pomoc, ponieważ gdy podejmiesz skutecznie działania ratunkowe, storczyki odwdzięczą Ci się pięknym kwitnieniem.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...