Grzybowe choroby roślin – objawy i domowe sposoby poradzenia sobie z problemem

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Mączak, zgnilizna czy plamistość to tylko niektóre z chorób grzybowych, które mogą zaatakować rośliny. Odpowiednio wczesne wykrycie tego zagrożenia może je jednak uratować. Zapobiegnie też roznoszeniu się choroby na inne nasadzenia. Dowiedz się, jak możesz pomóc kwiatom, krzewom i drzewom w swoim ogrodzie – poznaj objawy i sposoby radzenia sobie z chorobami grzybowymi roślin.

Grzybowe choroby roślin – objawy i domowe sposoby poradzenia sobie z problemem

Grzyb na roślinach – po czym rozpoznać?

Objawy chorób grzybowych są dość łatwe do zauważenia gołym okiem. Kiedy już je spostrzeżesz, działaj szybko. Podobnie bowiem jak w przypadku żywności, tak i tutaj, zanim grzyb stanie się widoczny, może już zająć inne części rośliny.

Jednym z głównych i najczęstszych objawów choroby grzybowej jest nalot. Pojawia się on zazwyczaj na liściach. Możesz go także zaobserwować na pędach. W zależności od choroby będzie on miał kolor szarawy, biały, żółty, a nawet czarny. W niektórych przypadkach główna plama może mieć obwódkę w innym kolorze.

O tym, że to właśnie grzyb pojawił się na roślinach świadczyć może również:

  • słabe i małe nowe liście;

  • wolny wzrost rośliny przy odpowiednich dla niej warunkach;

  • zamieranie;

  • więdnięcie;

  • słaba kondycja poszczególnych części rośliny.

 

Warto wiedzieć:

Pamiętaj, że niektóre z wymienionych objawów mogą być związane z innymi chorobami roślin, a nawet procesem ich zdrowienia. Przykładowo żółte plamy mogą świadczyć o zabliźnianiu się tkanek po uszkodzeniach mechanicznych. Dlatego też uważnie przyglądaj się nasadzeniom. 

 

W razie wątpliwości możesz skonsultować się ze specjalistą z zakresu pielęgnacji ogrodów. Taka osoba dokładnie określi rodzaj choroby, a także dobierze odpowiednie środki na choroby grzybowe. Fachowcy tego typu ogłaszają się m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Pielęgnacja ogrodów. Jeśli chcesz nawiązać z nimi współpracę, opisz dokładnie, czego potrzebujesz. Zgłoszą się do Ciebie konkretni wykonawcy.

Najczęstsze grzybowe choroby roślin ogrodowych

Do najczęściej występujących chorób grzybowych wśród roślin zalicza się przede wszystkim:

  • mączniaka;

  • zgniliznę;

  • plamistość;

  • fuzariozę;

  • fytoftorozę.

Zwróć uwagę na to, że wymienione choroby mogą dotyczyć zarówno roślin ogrodowych, jak i domowych. Więcej o chorobach kwiatów domowych przeczytasz w artykule: Chore storczyki – jak sobie poradzić z chorobą kwiatów? Natomiast więcej informacji na temat chorób roślin ogrodowych – nie tylko kwiatów, znajdziesz w artykule: Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie.

Jak przeciwdziałać grzybowym chorobom roślin?

Jednym ze sposobów, który pozwala uniknąć chorób grzybowych u roślin, jest ich odpowiednia pielęgnacja. Zawsze warto zapoznać się z tym, jakie warunki są optymalne dla danego rodzaju nasadzeń. Nie powinno się ich również przelewać. W wielu przypadkach bowiem jest to gorsze niż przesuszenie rośliny.

Jeśli chcesz mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób grzybowych u roślin, nie sadź ich zbyt gęsto. Istotna jest też prawidłowa wentylacja (np. w przypadku prowadzenia uprawy w szklarni). Kolejną wskazówką, którą warto wziąć pod uwagę przy pielęgnacji roślin, jest podlewanie ich bezpośrednio do ziemi. Unikaj zraszania liści, gdyż z wodą mogą przenosić się mikroorganizmy wywołujące choroby. Unikaj także zbyt obfitego nawożenia przy wykorzystaniu preparatów azotowych. Mogą one bowiem wpływać na szybszy rozwój patogennych organizmów.

Nie zapominaj też o regularnej obserwacji, która pozwoli szybko reagować w razie pojawienia się oznak choroby. Wówczas szybciej zastosujesz odpowiednie preparaty i usuniesz najbardziej chore rośliny, by nie przenosiły grzybów na inne.

Dla lepszej ochrony swoich upraw i nasadzeń ozdobnych możesz stosować też specjalne opryski zapobiegawcze. Szczególnie w przypadku warzyw i owoców warto postawić na naturalne środki. Najlepiej wybrać te, które będą bezpieczne dla późniejszych plonów.

W celu ochrony roślin przed chorobami grzybowymi możesz przygotować wywar ze skrzypu polnego. Weź 250 g świeżej rośliny i gotuj ją przez 30 minut w litrze wody. Następnie rozcieńcz w proporcji 1:10. Takim preparatem opryskuj rośliny.

Naturalne sposoby na grzybowe choroby roślin

W sklepach znajdziesz specjalistyczne środki grzybobójcze np. na fytoftorozę. Dostępne są także ogólne środki ochrony roślin, działające również na różnego rodzaju szkodniki. Oprysk na rośliny już zarażone grzybem możesz też przygotować samodzielnie w domu. Do jego wykonania wykorzystaj drożdże piekarskie. 100 g tego produktu rozpuść w ½ l mleka 3,2%. Tę mieszankę dodaj do 10 l wody. Jeśli chcesz, by preparat lepiej trzymał się na liściach, wlej dodatkowo 1 łyżkę płynnego, szarego mydła. Taki oprysk możesz stosować raz w tygodniu m.in. na truskawkach.

Inna propozycja to preparat na bazie 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml płynnego, szarego mydła. Dodaj do tego 2 l wody. Ten oprysk sprawdza się przede wszystkim przy mączniaku. Aby uzyskać widoczne efekty, aplikację należy powtórzyć co najmniej kilka razy co 3 – 4 dni.

Podsumowując, choroby grzybowe roślin mogą wzbudzać zaniepokojenie. Jednak wcześnie wykryte są w całości wyleczalne. Wśród sposobów na pozbycie się grzybów są zarówno preparaty chemiczne, które nabędziesz w sklepach ogrodniczych, jak i preparaty domowe. Wesprzesz nimi kuracje, a także zmniejszysz ryzyko rozwoju grzybów. Możesz je przygotować m.in. na bazie cynamonu, sody oczyszczonej czy aspiryny, czyli produktów, które większość osób ma w swoim domu.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...