Tuje – charakterystyka i gatunki tuj
Tuje to zimozielone drzewa lub krzewy. Zaliczane są do cyprysów. To, co je wyróżnia to piękny zielony kolor w różnych odcieniach. Można spotkać się także z odmianami o złotawym czy niebieskawym zabarwieniu. Ich „liście” przypominają łuski, co sprawia, że iglaki te wyjątkowo prezentują się w ogrodzie. Są też doskonałym tłem dla innych roślin, w tym kwitnących bylin wieloletnich.
Warto wiedzieć:
Przy wyborze tui do swojego ogrodu, zastanów się, do czego dokładnie ją wykorzystasz i w jakim miejscu zasadzisz. Wśród tych iglaków znajdziesz bowiem odmiany dochodzące do 70 m wysokości, ale i karłowate. Poszczególne żywotniki różnią się od siebie także pokrojem. Spotkać można okazy stożkowe, kolumnowe lub kuliste. Mogą mieć także różne tempo wzrostu. W zależności od odmiany, tuje możesz wykorzystać jako element żywopłotu lub szpaleru, tło dla nasadzeń rabatowych lub nawet element niskiego, skalnego ogrodu.
Warto wspomnieć również, że większość odmian wyróżnia się dobrą odpornością na niskie temperatury, a także na typowe choroby iglaków czy szkodniki. Przed zasadzeniem roślin w ogrodzie zapoznaj się jednak z dokładnymi specyfikacjami i wymaganiami konkretnej odmiany.
Do żywotników, które często można spotkać w polskich ogrodach zalicza się przede wszystkim:
-
żywotnik zachodni – odmiany takie jak: Smaragd, Spiralis, Brabant, Golden Globe, Columna czy Danica;
-
żywotnik wschodni (inne nazwy to biota wschodnia oraz platykladus wschodni) – odmiany takie jak: Justynka, Elegantissima czy Aurea Nana;
- żywotnik olbrzymi – odmiany takie jak: Kórnik, Atrovirens czy Zebrina.