Kiedy najlepiej sadzić tuje w ogrodzie – poznaj najważniejsze zasady

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Żywotniki, czyli tuje stały się niezwykle popularne w Polsce już kilkanaście lat temu. Dzisiaj można znaleźć je na wielu posesjach, a także na ogródkach działkowych. Do ich zalet zalicza się przede wszystkim piękny, intensywny kolor, możliwość formowania na wiele sposobów, a także różnorodność odmian. Jednym z elementów, który wpływa na prawidłowy i szybki wzrost tui, jest ich właściwe posadzenie. Kiedy i jak sadzić tuje? Poniżej przedstawiamy ogólne zasady sadzenia żywotników.

Kiedy najlepiej sadzić tuje w ogrodzie – poznaj najważniejsze zasady

Tuje – charakterystyka i gatunki tuj

Tuje to zimozielone drzewa lub krzewy. Zaliczane są do cyprysów. To, co je wyróżnia to piękny zielony kolor w różnych odcieniach. Można spotkać się także z odmianami o złotawym czy niebieskawym zabarwieniu. Ich „liście” przypominają łuski, co sprawia, że iglaki te wyjątkowo prezentują się w ogrodzie. Są też doskonałym tłem dla innych roślin, w tym kwitnących bylin wieloletnich.

 

Warto wiedzieć:

Przy wyborze tui do swojego ogrodu, zastanów się, do czego dokładnie ją wykorzystasz i w jakim miejscu zasadzisz. Wśród tych iglaków znajdziesz bowiem odmiany dochodzące do 70 m wysokości, ale i karłowate. Poszczególne żywotniki różnią się od siebie także pokrojem. Spotkać można okazy stożkowe, kolumnowe lub kuliste. Mogą mieć także różne tempo wzrostu. W zależności od odmiany, tuje możesz wykorzystać jako element żywopłotu lub szpaleru, tło dla nasadzeń rabatowych lub nawet element niskiego, skalnego ogrodu.

 

Warto wspomnieć również, że większość odmian wyróżnia się dobrą odpornością na niskie temperatury, a także na typowe choroby iglaków czy szkodniki. Przed zasadzeniem roślin w ogrodzie zapoznaj się jednak z dokładnymi specyfikacjami i wymaganiami konkretnej odmiany. 

Do żywotników, które często można spotkać w polskich ogrodach zalicza się przede wszystkim:

  • żywotnik zachodni – odmiany takie jak: Smaragd, Spiralis, Brabant, Golden Globe, Columna czy Danica;

  • żywotnik wschodni (inne nazwy to biota wschodnia oraz platykladus wschodni) – odmiany takie jak: Justynka, Elegantissima czy Aurea Nana;

  • żywotnik olbrzymi – odmiany takie jak: Kórnik, Atrovirens czy Zebrina.

Kiedy sadzić tuje Brabant i Smaragd?

Odpowiedni okres sadzenia tuj zależy od tego, czy są one kupowane w pojemniku, czy po wykopaniu z gruntu. Pierwsze, z uwagi na to, że mają dobrze rozwinięty i cały system korzeniowy, można sadzić prawie przez cały okres wegetacyjny, czyli od późnej wiosny do wczesnej jesieni. 

W przypadku, gdy tuje kupujesz po jej wykopaniu z gruntu, pamiętaj o tym, że będzie ona potrzebowała czasu, aby się zakorzenić w nowym miejscu. Dlatego też nie można sadzenia wykonywać na ostatnią chwilę przed przymrozkami. Zaleca się, by takie żywotniki sadzić po okresie ryzyka wystąpienia przymrozków, w kwietniu, a nawet w maju. Sadzenie możesz wykonać też wczesną jesienią, we wrześniu lub na początku października. Pamiętaj, by zrobić to co najmniej 6 tygodni przed prognozowanymi przymrozkami.

Na jaką głębokość i jak gęsto – czyli jak prawidłowo sadzić tuje?

Wpływ na odległość sadzenia od siebie poszczególnych tuj mają głównie dwa czynniki. Pierwszy z nich to miejsce, gdzie będą docelowo rosły. Drugi, to jaki gatunek został wybrany. Najważniejsza jest kwestia zachowania właściwej odległości przy sadzeniu żywopłotów. Tutaj wskazuje się, że dla odmiany Smaragd zachować należy ok. 60 cm odległości, natomiast Brabant potrzebować będzie nawet 80 cm, by stworzyć gęsty, estetyczny żywopłot. Dobrze jest zachować ok. 1 m odległości pomiędzy nasadzeniami a ogrodzeniem oddzielającym od sąsiedniej działki. Wówczas rośliny mogą swobodnie się rozrastać i jest mniejsze ryzyko, że gałęzie przejdą na drugą posesję.

Dół na sadzonkę powinien mieć głębokość większą o co najmniej kilkanaście centymetrów od bryły korzeniowej. Zależeć to będzie też od wielkości całej rośliny. Zazwyczaj w tym celu wykopuje się doły na głębokość od 30 do 60 cm.

Jaka gleba dla Brabantów i Smaragdów?

Zaleca się, aby gleba dla tui typu Brabant czy Smaragd miała pH o wartości ok. 5,5. Wówczas rośliny dobrze się rozwijają i mogą pobierać bezpiecznie wszelkie składniki odżywcze potrzebne im do wzrostu. Przy dużych odchyłach od takiego pH, żywotniki brązowieją lub żółkną. Stają się też mniej odporne na choroby. Tuje dobrze czują się na podłożu piaszczysto gliniastym. Aby poprawić właściwości gleby, w której będą sadzone tuje, możesz wykorzystać kompost, hydrożel lub mikoryzę. Więcej o użyźnianiu gleby przeczytasz w artykule: Kiedy nawozić tuje?

Pielęgnacja tuj

Pielęgnacja tuj po posadzeniu to przede wszystkim odpowiednie nawożenie, nawadnianie i przycinanie. Główne zasady dotyczące tych zabiegów pielęgnacyjnych znajdziesz m.in. w artykule: Iglaki do ogrodu – pomysły i inspiracje. Najważniejsze jest to, aby regularnie podlewać rośliny, ale ich nie przelewać. W gorące dni rób to niewielkimi porcjami wody, rano i wieczorem. Do wody możesz dodać nawóz do tuj. Pamiętaj, żeby przy jego użyciu dokładnie trzymać się wytycznych producenta. Chodzi o ilość dodawanego preparatu i częstotliwość jego zastosowania. Zimą i jesienią tuje można podlewać, kiedy temperatura wzrośnie powyżej zera. Jeśli wcześniej spadł śnieg, z podlewaniem możesz poczekać, aż się całkowicie roztopi, gdyż nawodni on odpowiednio glebę. 

Przycinanie tuj wymaga wprawy i czasu. Dlatego też tego rodzaju czynności pielęgnacyjne dotyczące tuj warto zlecić specjalistom. Znajdziesz ich m.in. w serwisie Majsteria w kategorii Pielęgnacja ogrodów, gdzie zostawisz swoje zlecenie. Opisz je dokładnie, aby zgłosili się do Ciebie wykonawcy ściśle odpowiadający Twoim potrzebom. Jeśli wolisz inne rozwiązania, przejrzyj wizytówki firm, które dostępne są na tej stronie. Od razu możesz skontaktować się z wybranym usługodawcą.

Tuje – najczęstsze choroby

Nawet dobrze pielęgnowane tuje mogą zostać zaatakowane przez różne choroby. Dość często są to problemy związane z grzybami. Do takich chorób zalicza się m.in.:

  • fuzariozę;

  • obrączkową plamistość pędów;

  • plamistość łusek;

  • zamieranie wierzchołków pędów;

  • fytoftorozę;

  • szarą pleśń.

Choroby te można zwalczyć przy użyciu specjalistycznych preparatów. Często są to środki do oprysków. Ich użycie warto zlecić specjalistom, którzy mają odpowiedni sprzęt i środki ochronne ciała. 

Postępowanie zgodnie z zasadami dotyczącymi sadzenia i późniejszej pielęgnacji tuj zwiększa szansę na ich prawidłowe ukorzenienie się oraz piękny rozwój. To pozwoli Ci stworzyć gęsty żywopłot lub uzupełnić kompozycję na rabatach.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...