Iglaki do ogrodu – pomysły i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Urozmaiceniem aranżacji w ogrodzie mogą być iglaki. Ich różnorodność, zarówno jeśli chodzi o rozmiary, jak i kolorystykę, pozwala dobrać je idealnie do założeń projektu. Wiele odmian jest odpornych na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne, co powoduje, że ich pielęgnacja nie sprawia wielu problemów. Zobacz, jakie iglaki najlepiej wybrać do niewielkiego ogrodu, a które będą najlepsze do stworzenia żywopłotu.

Iglaki do ogrodu – pomysły i inspiracje

Rodzaje iglaków

Iglaki to bardzo szeroka grupa roślin, w której znajduje się wiele rodzajów i odmian chętnie wybieranych do ogrodów. Wymienić można tutaj przede wszystkim klasyczne sosny czy świerki, a także niezwykle popularne tuje. Popularne są także jodły, modrzewie, jałowce, cisy czy cyprysy. Wśród propozycji szkółek drzew i krzewów iglastych, co jakiś czas pojawiają się nowości, które podbijają serca miłośników pięknych ogrodów. Przykładem są tutaj drzewa szczepione na pniu, a także odmiany egzotyczne o nietuzinkowym wyglądzie. W przypadku większej części rodzajów iglaków można spotkać się z odmianami wysokimi, sięgającymi nawet kilkudziesięciu metrów, średnimi i karłowymi. Odmiany płożące będą doskonałym uzupełnieniem dla kompozycji skalniaków lub pomysłem na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni przy ogrodzeniu domu. Warto też zaznaczyć, że są odmiany iglaków sprawdzające się na jasnych stanowiskach, a także takie, które dobrze rosną w półcieniu i cieniu.

 

Warto wiedzieć:

Niektóre z odmian iglaków (sosen, cyprysików czy jałowców) nadają się do formowania. Z powodzeniem przytniesz je do formy drzewka bonsai. Do jego stworzenia wybieraj drzewa lub krzewy, które są dobrze rozgałęzione. Sam proces formowania jest wymagający i długotrwały. Po stworzeniu konstrukcji z drutu, która ma nadać roślinie wymagany kształt, pozostawia się ją nawet na rok na gałęziach. Aby utrzymać określona formę, konieczne jest też regularne przycinanie rośliny.

 

Dlatego też wykonanie tych prac warto zlecić specjalistom, którzy nie tylko przytną drzewka czy krzewy, ale także zaprojektują cały ogród. Iglaki przycięte w stylu bonsai szczególnie dobrze będą wyglądać w otoczeniu ogrodów skalnych, orientalnych, japońskich czy minimalistycznych. Pamiętaj o ich odpowiednim wyeksponowaniu, by wydobyć całe ich piękno. Umawiając się z fachowcem, którego znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria w kategorii Pielęgnacja ogrodów, zapytaj również o możliwość przygotowania bonsai do donicy z karłowej odmiany sosny czy cyprysu. Jest to obecnie bardzo modne rozwiązanie, a stawiając ją na tarasie czy balkonie podkreślisz spójny wygląd posesji. Swoje pytanie zawrzyj w opisie zlecenia i poczekaj na wiadomość od wykonawcy. 

Jakie iglaki do ogrodu?

Różnorodność drzew i krzewów iglastych sprawia, że można dobrać je bez większych problemów praktycznie do każdego ogrodu. Poniżej przedstawiamy podział tych roślin m.in. pod kątem szybkości wzrostu, wielkości czy kolorystyki, wraz z przykładowymi odmianami.

Iglaki do ogrodu szybkorosnące

Właściciele domów chętnie wybierają szybkorosnące odmiany iglaków. Dzięki temu w krótkim czasie można podziwiać projekt ogrodu w pełnej krasie. Do tego rodzaju iglaków ogrodowych zalicza się przede wszystkim:

  • żywotnik zachodni Smaragd – roczne przyrosty szacuje się na ok. 30 cm. Dekoracyjny charakter rośliny podkreślają ciemnozielone igły, które nie opadają na zimę;

  • świerk serbski Aurea – jego przyrost roczny to nawet 40 cm. Polecany jest na słoneczne stanowiska. Wówczas przez długi czas cieszy oczy zielonymi igłami o lekko żółtym odcieniu.

Wśród tego typu roślin znajdują się także odmiany płożące. Przykładem może być np. jałowiec łuskowaty Blue Carpet, który przyrasta ok. 20 cm rocznie.

Wiele z odmian szybko rosnących wybieranych jest na żywopłoty czy też do oddzielania poszczególnych stref ogrodu. Więcej przykładów iglaków ogrodowych nadających się na żywopłoty znajdziesz w artykule: Jakie iglaki i krzewy na żywopłot?

Niskie iglaki do ogrodu

Niskie iglaki to dobra propozycja do aranżacji skalniaków oraz rabat. Natomiast odmiany płożące pozwolą stworzyć wyjątkowe „dywany”. Sprawdzą się one m.in. w ogrodach naturalnych, skalnych, a także nawiązujących do stylu angielskiego czy orientalnego. Wśród małych iglaków do ogrodu na szczególną uwagę zasługują te o wolnym przyroście rocznym. Wymienić można tutaj m.in.:

  • świerk pospolity Formanek – drzewo osiąga wysokość ok. 1 m i wyróżnia się krótkimi, gęsto rosnącymi igłami;

  • jałowiec pospolity Goldschatz – stosunkowo nowa odmiana osiągająca ok. 20 cm wysokości i 150 cm szerokości. Jej ozdobą są pomarańczowo-żółte przyrosty;

  • świerk kłujący Herman Naue – to niski ok. półmetrowy krzew dekoracyjny. Uroku dodają mu niebieskawe igły oraz gęsto rosnące szyszki;

  • sosna czarna Mari – rośnie dość wolno, gdyż po 10 latach dorasta do ok. 50 cm. Jej igły są długie i soczyście zielone;

  • żywotnik olbrzymi Grune Kugel – dorasta do ok. pół metra. Jego pędy mają żywy, zielony kolor i interesujący kształt.

 

Warto wiedzieć:

Wiele z niskich odmian iglaków można z powodzeniem uprawiać na tarasach i balkonach. Decydując się na to, umieść je w dużych donicach. Przy posesji utrzymanej w nowoczesnym stylu postaw na donice betonowe, z kolei przy klasycznej aranżacji sprawdzą się te z okładziną z drewna. Szczególnego uroku tarasom i balkonom nadadzą odmiany drzew czy krzewów iglastych, które można uprawiać na pniu. 

 

Więcej informacji na temat uprawy iglaków na balkonie, znajdziesz w artykule: Iglaki na balkon – pomysły na aranżację

Kolorowe iglaki do ogrodu

Iglaki to nie tylko wyraziście zielone „choinki”. Wybierając odpowiednie gatunki tych roślin, stworzysz wielokolorową kompozycję ogrodową, która będzie zachwycać swoją różnorodnością. Odmiany kolorowe mogą mieć igły m.in. srebrnozielone, niebieskozielone, żółte, złocistozielone, a nawet czerwone. Dodatkowo warto podkreślić, że często młode pędy mogą mieć inną barwę niż starsze części rośliny. Również kolory szyszek urozmaicają gamę barw twojego ogrodu. Do najpopularniejszych iglaków innych niż zielone, zalicza się m.in.: kosodrzewinę Winter Gold, sosnę pospolitą Gold Coin czy sosnę wydmową Chief Joseph.  

Wąskie iglaki do ogrodu

Wyróżniają się niewielką szerokością i często strzelistym kształtem. Z powodzeniem można je sadzić pojedynczo lub w większych ilościach. Wśród nich znajdziesz zarówno niższe odmiany, jak cyprysik Ellwoods Pillar (ok. 1 m wysokości po 10 latach), jak i nieco wyższe np. cis pośredni Wojtek (ok. 2 m po 10 latach).

Egzotyczne iglaki do ogrodu

Obok europejskich gatunków drzew czy krzewów, warto też zwrócić uwagę na iglaki egzotyczne. Do ogrodu możesz wybrać m.in. jodłę koreańską. Jej wyjątkowość podkreślają szaro-niebieskie szyszki. Jeśli chcesz nadać swojemu ogrodowi nieco tajemniczości, dobrym rozwiązaniem będzie wybór cyprysu kaszmirskiego o pięknym niebieskawo-zielonym kolorze. Ciekawie, szczególnie w ogrodach skalnych czy orientalnych będą prezentowały się odmiany cyprysika japońskiego np. Lycopodioides, który może mieć okrągły lub stożkowaty pokrój i osiąga ok. 1 m wysokości.

Ozdobne iglaki do ogrodu

Szkółki iglaków oferują różne odmiany tych roślin. Obok klasycznych jodeł, sosen czy cyprysów, znajdziesz też niezwykle dekoracyjne odmiany. Przykładem mogą tutaj być takie drzewa jak jałowiec łuskowaty Floreant. Jego niebiesko-zielone igły są dobrym tłem dla kremowych przyrostów. Roślinę tę, ze względu na niewielkie wymiary (ok. 30 cm wysokości), możesz sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach, by zdobiła taras, balkon lub wejście do domu. Podobnie prezentować się będzie świerk kłujący Białobok, z tym że jest on nieco większy, gdyż osiąga ok. 60 cm wysokości. Większe odmiany o dekoracyjnym wyglądzie to m.in. sosna Schwerina Wiethorst. Jej dodatkowym atutem jest to, że jest odporna na mróz i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Inne propozycje to sosna Jeffreyi Joppi, a także świerk pospolity Rydal.

Ciekawe i oryginalne iglaki do ogrodu to także te szczepione na pniu. Mogą to być odmiany zwisające jak np. jałowiec zwisający Green Mantle czy cyprysik błotny. W ten sposób szczepione są także odmiany o pokroju kulistym np. sosna Biego lub sosna czarna Anges Bregeon.

Wysokie iglaki do ogrodu

Wysokie iglaki o pokroju kolumnowym lub wąskie stożkowe, są wykorzystywane często na żywopłoty. Bardzo wysokie drzewa można też sadzić pojedynczo. Są wówczas tłem dla innych roślin wykorzystanych w aranżacji ogrodu. Do wysokich, popularnych odmian iglaków zalicza się m.in. sosna himalajska (ok. 25 m wysokości), jodła kalifornijska (ok. 20 m wysokości) czy żywotnik zachodni Brabant (ok. 30 m wysokości).

Instrukcja, jak sadzić iglaki w ogrodzie – krok po kroku

Przede wszystkim wybierz dobrej jakości sadzonki iglaków. Szukaj ich w sprawdzonych szkółkach roślin ogrodowych. Zwiększy to szansę, że roślina dobrze się przyjmie i nie będzie chorować. Przy kupnie sprawdź, czy korzenie drzewa, czy krzewu są dobrze zabezpieczone przed wyschnięciem. Iglaki zaleca się sadzić w kwietniu lub na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu rośliny będą miały czas na ukorzenienie się przed nastaniem zimy. 

Przed umieszczeniem rośliny w gruncie podlej ją, a następnie włóż do wcześniej przygotowanego dołu. Powinien on być szerszy i głębszy od bryły korzeniowej o co najmniej kilkanaście centymetrów. Nasyp do dołu kompostu wymieszanego z ziemią do połowy jego wysokości, włóż roślinę i zasyp ją do poziomu gruntu. W sytuacji, gdy bryła korzeniowa była zabezpieczona jutą, rozwiąż ją. Możesz ją zostawić w dole. Po posadzeniu, uformuj wokół sadzonki rowek, który ułatwi utrzymanie wilgotności podłoża. Podlej roślinę i wyrównaj poziom gleby. Odpowiednie nawodnienie podłoża jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. 

Jeśli planujesz zasadzić więcej niż jedną roślinę, zachowaj odpowiednie odstępy. Ogólnie zaleca się ok. 3-5 m pomiędzy drzewami, a pomiędzy krzewami 1-3 m. Miej na względzie jednak to, że wytyczne dla poszczególnych rodzajów czy odmian roślin mogą być inne. Szczegółowe informacje na temat sadzenia tuj znajdziesz w artykule: Kiedy najlepiej sadzić tuje w ogrodzie?

Jak wygląda pielęgnacja drzew iglastych?

Pielęgnacja iglaków w dużej mierze polega na ich odpowiednim nawożeniu i nawadnianiu. Jest to szczególnie istotne w ciepłych okresach bezdeszczowych i gdy roślina jest posadzona w nasłonecznionym miejscu. Aby zmniejszyć odparowywanie wody z gleby (w okolicach iglaków), możesz ułożyć na niej agrowłókninę. Materiałem tym możesz też ochronić młode sadzonki przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Iglaki należy podlewać przez cały rok i okresowo nawozić preparatami mineralnymi. Jak to robić przeczytasz w artykule: Kiedy nawozić tuje?

Z uwagi na to, że system korzeniowy iglaków długo się rozwija, rośliny te mogą być mało stabilne na początku wzrostu. Dlatego warto ustabilizować je np. poprzez zamocowanie do palika. 

Do elementów pielęgnacji iglaków można zaliczyć także przycinanie. Jest to ważne, jeśli chcesz, aby rośliny miały określony kształt, np. wcześniej wspomniany bonsai, ale także kulisty czy stożkowy. W innym przypadku możesz ograniczyć się do usuwania starych lub uszkodzonych gałęzi. Jeżeli interesuje cię temat przycinania żywotników, zajrzyj do artykułu: Zasady przycinania tui – o czym pamiętać?

Iglaki dzięki swojej różnorodności świetnie prezentują się w każdym ogrodzie. Dobrze wyglądają samodzielnie, ale są też odpowiednim tłem dla innych roślin, w tym dla traw ozdobnych czy krzewów o dekoracyjnych liściach. Dobrze będą prezentować się również przy roślinach kwitnących np. obok azalii czy wrzośców. W ten sposób możesz stworzyć nietuzinkową kompozycję na swojej posesji.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...