Jakie iglaki i krzewy na żywopłot?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Zadaniem żywopłotu jest odgrodzenie działki, a także osłonięcie jej przed ciekawskimi spojrzeniami. Przy odpowiednim doborze roślin będzie on stanowił także ozdobę posesji. Na żywopłoty bardzo często wybierane są iglaki, zarówno drzewa, jak i krzewy. Które z odmian warto wykorzystać, by móc szybko cieszyć się pięknym i gęstym zielonym ogrodzeniem? Jakie iglaki na żywopłot wybrać? A może lepsze będą rośliny liściaste? Sprawdź to w krótkim poradniku.

Jakie iglaki i krzewy na żywopłot?

Żywopłot – charakterystyka

Żywopłot to rodzaj ogrodzenia – naturalnego płotu, który wykonany jest z różnego rodzaju roślin. Bardzo często w celu jego utworzenia wykorzystywane są iglaki sadzone jeden przy drugim. Dzięki temu uzyskuje się zwartą „ścianę”, która odgradza działkę od sąsiednich posesji, a także od ulicy. Niższe żywopłoty czasami są stosowane do podkreślenia szlaków komunikacyjnych np. ścieżki prowadzącej od bramki do wejścia do domu. Przy ich pomocy oddzielisz od siebie także różne strefy w ogrodzie. 

 

Warto wiedzieć:

Te formacje roślinne można podzielić na dwa rodzaje pod względem sposobu ich przycinania. Pierwszy z nich to żywopłoty naturalne, które nie są formowane w żaden sposób. Usuwa się jedynie uszkodzone lub martwe gałęzie. Będą one pasować m.in. do ogrodów naturalistycznych, a także aranżowanych w stylu angielskim. Drugi rodzaj to żywopłoty formowane, które wymagają regularnego przycinania. Pięknie prezentują się one w ogrodach francuskich, a także minimalistycznych. Dobrze będą też wyglądać na nowoczesnych posesjach.

Jakie iglaki będą najlepsze na żywopłot?

Wybierając iglaki na żywopłot zwróć uwagę na kilka czynników. Istotne jest to, jakie warunki panują w miejscu, w którym będą one rosnąć. Chodzi tutaj głównie o nasłonecznienie, a także rodzaj gleby. Ciekawym wyborem na żywopłot będą iglaki wyróżniające się szybkim wzrostem. Przykładem mogą być tutaj szybkorosnące tuje (żywotniki) czy świerki. Ich roczny przyrost to często nawet 40 cm wysokości. Zwróć też uwagę na to, by rośliny wymagające dobrego nasłonecznienia miały dostęp do światła również w ich dolnej części. Zmniejszy to ryzyko zmarnienia dolnych gałęzi.

Iglaki na żywopłot w słońcu

W sytuacji, gdy miejsce, w którym chcesz stworzyć żywopłot jest dobrze nasłonecznione, postaw na następujące iglaki:

  • jałowiec pospolity np. odmiany Meyer, Hibernica;

  • jałowiec chiński np. odmian Spartan, Iowa;

  • jałowiec skalny np. odmiany Blue Heaven, Wichita Blue;

  • świerk pospolity;

  • żywotnik zachodni.

Iglaki na żywopłot w cieniu

Niektóre z iglaków dobrze znoszą stanowiska nienasłonecznione i półcieniste. Przykładem mogą tutaj być żywotniki (tuje) i świerk pospolity. Wybór tych roślin pozwoli zagospodarować przestrzeń przy granicy działki. Natomiast odmiany karłowe np. żywotników możesz również wykorzystać do dekoracji tarasu czy balkonu, który jest częściowo zacieniony. Więcej na temat doboru iglaków na balkon przeczytasz w artykule: Iglaki na balkon – pomysły na aranżację. Jeśli miejsce na żywopłot jest dość mocno zacienione, możesz wybrać choinę kanadyjską lub cisy.

Odmiany iglaków szybkorosnących

Zakładając żywopłot, z pewnością chcesz, aby jak najszybciej cieszył Twoje oczy pełną krasą. W takim przypadku wybierz odmiany o dużym przyroście rocznym. Zalicza się do nich m.in.:

  • żywotnik zachodni Brabant (rośnie ok. 40 cm w ciągu roku);

  • jałowiec skalny Moonglow (rośnie ok. 30 cm w ciągu roku);

  • świerk serbski Aurea (rośnie w ciągu roku ok. 40 cm).

Jest także wiele niskich lub wolnorosnących odmian iglaków, które nadają się na rabaty lub skalniaki.

Liściaste krzewy na żywopłot

Na żywopłoty możesz z powodzeniem wykorzystać także niektóre rodzaje krzewów liściastych. Bardzo często w tym celu sadzi się bukszpan, który zachwyca swym wyrazistym kolorem przez cały rok. Oprócz niego jako żywopłoty dobrze prezentują się również krzewy takie jak:

  • berberys;

  • ostrokrzew;

  • laurowiśnia.

Szybkorosnący bluszcz na ogrodzenie

Jeśli masz już ogrodzenie np. wykonane z cegły czy kamienia, możesz ozdobić je roślinami zaliczanymi do pnączy. Tutaj chętnie wykorzystywany jest bluszcz. Dzieje się tak ze względu na jego piękny kolor oraz dekoracyjne liście, które są zimozielone. Na ogrodzenia wybierz odmiany samoczepne, gdyż dobrze przylegają do pionowych podłoży. Jeśli natomiast zależy Ci na szybkim pokryciu płotu przez roślinę, postaw na bluszcz kolchidzki, którego przyrost w ciągu roku wynosi nawet 50 cm. Dla urozmaicenia wyglądu ogrodzenia, oprócz klasycznego bluszczu, możesz zasadzić również winobluszcz o pięknym czerwonym kolorze liści np. odmianę Murorum.

A może drzewa na żywopłot?

Obok popularnych krzewów na żywopłot możesz wykorzystać również drzewa. Pozwoli to urozmaicić wygląd naturalnego ogrodzenia, a także jeszcze lepiej dopasować je do ogólnego wyglądu posesji. Drzewa możesz posadzić między krzewami. Wśród gatunków iglastych najczęściej na żywopłoty wybierane są jodły, sosny oraz świerki. Natomiast drzewa liściaste pasujące do tego rodzaju formacji roślinnych to przede wszystkim graby, buki, głogi czy klony.

Sadzenie i pielęgnowanie żywopłotu

Rośliny ze szkółek, wykopywane bezpośrednio z gruntu przed zakupem najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, do końca października. Zachowanie tych terminów pozwoli bezpiecznie im się ukorzenić. Iglaki zakupione w pojemnikach można sadzić do pojawienia się pierwszych przymrozków. Jeżeli chodzi o pielęgnację żywopłotów, to istotne są trzy czynniki: regularne podlewanie, nawożenie oraz przycinanie. Prace te są czasochłonne i wymagające, dlatego warto zlecić je specjalistom, których znajdziesz np. w serwisie Majsteria, w kategorii Pielęgnacja ogrodów. Na stronie opisz dokładnie czego potrzebujesz i poczekaj na zgłoszenie od wykonawców. Jeśli nie chcesz czekać, przejrzyj wizytówki usługodawców i skontaktuj się z tym, którego profil najbardziej ci odpowiada. 

Właściwie pielęgnowane szybkorosnące iglaki, takie jak tuje, świerki czy cisy pozwolą na stworzenie pięknego i funkcjonalnego żywopłotu. Zadbaj o jego odpowiednie nawodnienie i przycinaj gałęzie, by rośliny zachowały zdrowie. W tych pracach mogą pomóc ci fachowcy, którzy zadbają również o inne części twojego ogrodu.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...