Zwalczanie chwastów w ogrodzie – naturalne i chemiczne metody walki z niechcianymi roślinami

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Ogród jest niczym pole bitwy – rośliny konkurują między sobą o wolny kawałek gruntu i dostęp do składników odżywczych. Naturalnie więc obok gatunków uprawnych pojawiają się także chwasty – niechciane szkodniki, których należy się regularnie pozbywać. Czy konieczne jest sięgnięcie po arsenał chemicznych herbicydów? A może warto spróbować też naturalnych metod? Sprawdź, jak powinno przebiegać zwalczanie chwastów ogrodowych.

Zwalczanie chwastów w ogrodzie – naturalne i chemiczne metody walki z niechcianymi roślinami

Chwasty ogrodowe – rodzaje

Myśląc „chwasty”, większość osób ma przed sobą obraz zielonych, trawiastych pnącz, które obrastają ogród. W rzeczywistości chwast to każda niepożądana roślina, w tym np. rumianek pospolity, stokrotka polna, a nawet kwiaty (takie jak fiołek czy bratek), które nie były w danym miejscu planowane. Dlatego, aby łatwiej było skategoryzować chwasty, dzielimy je ze względu na ich żywotność. Wyróżniamy:

  • chwasty jednoroczne – których cykl życiowy nie przekracza 12 miesięcy;

  • chwasty dwuletnie – których cykl życiowy mieści się w przedziale 12-24 miesięcy;

  • chwasty wieloletnie – których cykl życiowy trwa ponad 24 miesiące.

Z reguły im dłuższa żywotność chwastu, tym większą szansę ma na wydanie nasion. O ile chwasty jednoroczne (np. chaber bławatek) można przeczekać, o tyle z wieloletnimi (np. mniszek pospolity) należy walczyć naturalnie lub chemicznie.

Chemiczne zwalczanie chwastów – kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?

Środki chwastobójcze (np. marki Target, Substral, Roundup) według opisu producenta działają całorocznie. Jednak aby uzyskać najlepszy efekt i nie zniszczyć przy tym sadzonek, najlepiej zwalczać chwasty okresowo:

  • wczesną wiosną korzystaj z tzw. herbicydów preemergentnych, które zapobiegają kiełkowaniu nasion chwastów;

  • późną wiosną i wczesnym latem spryskuj tzw. herbicydami postemergentnymi, które działają na wykiełkowane już chwasty;

  • późnym latem i wczesną jesienią większość chwastów jest mocno podatna na środki chemiczne – wtedy możesz pozbyć się ich wraz z korzeniami.

Najlepsza temperatura do aplikacji herbicydów to przedział 15-25°C, a także brak silniejszego wiatru przez 24 godziny po oprysku (ten mógłby przenieść szkodliwe składniki na pobliskie rośliny i je zatruć). Unikaj stosowania chemii przeciwko chwastom na nowo założonych trawnikach, które jeszcze nie zakorzeniły się do końca w gruncie (ryzyko zniszczenia). 

Jeżeli na Twoich roślinach pojawiły się niepokojące zmiany, koniecznie sprawdź: Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie.

 

Ważne:

Chemicznych środków do zwalczania chwastów używaj w ostateczności. Mniejszy kłopot, jeśli uszkodzisz pobliskie krzaki i kwiaty. Gorzej, jeśli chemikalia zranią Cię w skórę i oczy, albo przedostaną się do okolicznych warzyw i owoców. W miarę możliwości stawiaj na domowe, naturalne sposoby.

Domowe sposoby na zwalczanie chwastów

Chemia nie zawsze jest wymagana – z większością chwastów dobrze radzą sobie domowe sposoby. Najłatwiejsza w przygotowaniu jest gorąca woda. Polej nią chwasty, a zawarte w nich białka ulegną denaturacji, co doprowadzi do ich szybkiej śmierci. Później wystarczy ręcznie wyrwać szkodniki wraz z korzeniami.

Zwalczanie chwastów za pomocą octu

Czasem pomocny może okazać się zwykły ocet kuchenny, zwłaszcza ten o wysokim stężeniu (np. 10%). To tani i ekologiczny środek, jednak niepozbawiony ryzyka – może bowiem zniszczyć rośliny uprawne. Nie polewaj chwastów samym octem. Lepiej jest go zmieszać z wodą w proporcji 2:1 lub nawet 3:1 (w przypadku mniejszej ilości szkodników). Opryskuj chwasty takim roztworem 2-3 razy dziennie, aż do skutku.

Sól na chwasty w kostce brukowej

Kolejne remedium na chwasty prosto z kuchni to sól. Choć jest używana głównie do odstraszania ślimaków, dobrze radzi sobie też z roślinami (i jest przy okazji przyjaźniejsza wobec gatunków uprawnych). Podobnie, jak w przypadku octu, lepiej przygotować roztwór – tym razem solankowy. A jeśli mierzysz się z wyjątkowo wytrzymałymi szkodnikami, połącz wszystkie 3 składniki (wodę, sól, ocet) i stwórz domową, naturalną miksturę, która poradzi sobie z każdym chwastem. Zachowaj ostrożność, jeśli na roślinach pojawił się mączny, biały nalot – to może być grzyb. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Grzybowe choroby roślin – objawy i domowe sposoby poradzenia sobie z problemem.

Profilaktyka, czyli co zrobić, żeby chwasty nie rosły?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – zwłaszcza jeśli mowa o irytujących chwastach. Nigdy w pełni nie zniwelujesz ryzyka ich powstania, ale możesz regularnie pielęgnować glebę, aby je zminimalizować. Podstawowym działaniem jest spulchnianie ziemi i utrzymywanie dobrego poziomu pH (dla większości roślin jest to ok. 5,5 – 7,5). Sprawdzi się również:

  • gęste sadzenie roślin (zwłaszcza okrywowych) – ogranicza miejsce dla chwastów;

  • wykorzystywanie roślin, które same w sobie są silnymi konkurentami dla chwastów (np. mieszanki owsa z wyką);

  • używanie folii ogrodniczych i agrotkanin do tłumienia chwastów.

Takie praktyki wymagają więcej pracy, ale długoterminowo odpłacą się lepszej jakości ogrodem bez chwastów. To znacznie lepsze podejście niż późniejsze zwalczanie szkodników chemią. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem-entuzjastą, możesz skorzystać z porad fachowca, np. z serwisu Majsteria, w kategorii Pielęgnacja ogrodów. Wystaw bezpłatne zlecenie i poczekaj na kontakt albo samodzielnie znajdź fachowca wśród zgromadzonych wykonawców.

Podsumowując, chwasty dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Najtrudniejsze w usunięciu są te ostatnie, ze względu na ich zdolność do wydawania nasion. Możesz postawić na chemię (np. herbicydy preemergentne lub postemergentne), ale równie dobrze powinny sprawdzić się domowe sposoby – wrzątek lub roztwór z wody, octu i soli kuchennej. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się chwastów, spulchniaj glebę i dbaj o jej poziom pH. Dodatkowo możesz posadzić rośliny okrywowe, a grunt wyłożyć folią ogrodniczą lub agrotkaniną.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...