Styl boho – charakterystyka
Styl boho zaczął rodzić się w XIX-wiecznym Paryżu. To właśnie tutaj, w artystycznej dzielnicy Montmartre, tworzyli malarze, poeci i pisarze. Jednym z głównych przedstawicieli tego środowiska był Henri de Toulouse-Lautrec, który miał duży wpływ na rozwój sztuki plakatu. Obok niego do środowiska bohemy (lub inaczej cyganerii) zaliczani byli m.in. Arthur Rimbaud czy Paul Verlaine. To właśnie od tego środowiska swoją nazwę wziął późniejszy styl modowy, wnętrzarski, a nawet sposób życia.
W XX wieku do stylu boho coś od siebie dodali hippisi, którzy również odrzucali konwenanse na rzecz wolności i niezależności. Stąd też w tej stylistyce można odnaleźć wiele elementów kojarzonych z lekkością, naturą i ekstrawagancją. Awangardowe podejście do stylu uzupełnia nawiązanie do kultury etnicznej. Na tkaninach znajdziesz wzory i motywy afrykańskie, w szczególności marokańskie. Wyraźnie widać także wpływy indyjskie czy indiańskie. Często powtarzającym się motywem jest również roślinność. Zarówno kolorowe kwiaty, jak i ornamenty z wijącymi się pędami. We wnętrzach w stylu boho nie może zabraknąć zieleni. Dobrze tu pasują zarówno duże monstery, jak i nieco mniejsze „pieniążki” czy begonie.
Charakterystycznym elementem salonu w stylu boho są ręcznie robione ozdoby. Często są one tworzone z takich materiałów jak: rattan, glina, bambus, drewno czy wiklina. Uzupełnieniem są pióra, frędzle i chwosty.
Warto wiedzieć:
Chętnie wykorzystywane są także nieoczywiste przedmioty, np. plecione kapelusze słomkowe czy czaszki zwierząt jako ozdoby ściany.