Wakacje z psem czy od psa – jak wygląda opieka w hotelu dla psów i ile kosztuje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Każdemu od czasu do czasu należy się urlop. Jednak właściciele psów przed każdym wyjazdem mają poważny dylemat: zabrać pupila ze sobą czy zostawić go komuś pod opieką? I wakacje z pupilem, i te bez niego oznaczają kolejne decyzje. Co zabrać w podróż? Jeśli nikt z bliskich nie może lub nie chce zająć się zwierzakiem, to gdzie można oddać psa? I czy faktycznie warto? Podpowiadamy!

Wakacje z psem czy od psa – jak wygląda opieka w hotelu dla psów i ile kosztuje

Wakacje z psem – czy da się tak podróżować?

Powodzenie zaplanowanej wakacyjnej wyprawy z psem zależy od rasy Twojego pupila (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć?). Wielogodzinne wycieczki po górach na pewno bardziej przypasują wytrzymałemu fizycznie owczarkowi niż malutkiemu yorkowi (chyba że lubi nosidełka). Z kolei wylegiwanie się na plaży z psem przyzwyczajonym do dużej aktywności (np. labradorem) sprawi, że Twój pupil będzie się nudził i męczył.

 

Ważne:

Weź pod uwagę, że w niektórych miejscach jest zakaz wprowadzania psów. Dotyczy to m.in. zabytków czy rezerwatów przyrody. Za to podobne ograniczenia nie obowiązują na publicznych plażach czy w parkach – zwłaszcza jeśli na tabliczce nie ma podanej podstawy prawnej. Musisz natomiast przestrzegać regulaminu, według którego należy np. trzymać psa na smyczy i w kagańcu oraz sprzątać jego odchody.

 

Co, poza planem urlopu dostosowanym do pupila warto uwzględnić przed wyjazdem? Wakacje z psem wymagają odpowiedniej wyprawki. Chodzi tu o książeczkę zdrowia, dobrze wyposażoną apteczkę, smycze, miski, maty, legowiska, zabawki, zapas karmy, a za granicą również paszport i zaświadczenia o aktualnych badaniach. Lista jest długa! Wielu właścicielom psów udaje się jednak to wszystko zorganizować, a i miejsc noclegowych przyjaznych zwierzętom jest coraz więcej.

Jeśli jednak podejmiesz decyzję, że jedziesz na urlop bez czworonoga, będzie potrzebna opieka nad psem na czas wyjazdu. Masz kilka opcji do wyboru:

  • poproś kogoś bliskiego (rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, sąsiada itp.) o zajęcie się psem. Możesz zawieźć pupila do tymczasowego opiekuna albo zaproponować, że to on wprowadzi się do Ciebie (przy okazji podleje Ci rośliny);

  • oddaj psa pod skrzydła profesjonalisty, np. do hotelu dla zwierząt. Atrakcyjne oferty znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Opieka nad zwierzętami.

Jakie zalety i wady ma druga opcja?

Hotel dla psa – wady i zalety

Hotel dla psa ma wiele zalet. Masz pewność, że Twój pupil znajduje się pod opieką osób, które zawodowo zajmują się czworonogami. Nie nakarmią psa ludzkim jedzeniem, zabiorą na spacer, a w razie potrzeby zapewnią pomoc weterynarza. Wielu zwierzakom bardzo podoba się też socjalizacja i przebywanie z innymi psami. Do wad takiego rozwiązania należy fakt, że wakacyjny budżet trzeba powiększyć o opłaty za hotel dla psów. Cena za dobę nie wydaje się jednak bardzo wygórowana – to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Konieczność przygotowania pupila do pobytu w hotelu dla psów nie jest wadą, ponieważ pozostawienie czworonoga pod czyjąkolwiek opieką wymaga pewnych „zabiegów wdrożeniowych”.

Jak przygotować czworonoga na pobyt w hotelu dla psa?

Co warto zrobić przed oddaniem psa do hotelu?

  • Zabierz psa do danego miejsca na krótszy czas, np. na kilka godzin. Będzie to dla niego okazja do obwąchania wszystkich kątów i poznania tymczasowych opiekunów.

  • Pozwól pracownikom hotelu zareagować na różne sytuacje, np. przywołać psa.

  • Przygotuj wszystkie informacje o pupilu, m.in. książeczkę zdrowia, badania (jeśli pies wymaga leczenia), ulubione smakołyki i karmę.

  • Zadbaj też o wyprawkę. Psiakowi przyda się własne legowisko albo kocyk pachnący domem, a także kilka zabawek, smycz, kaganiec itp. Pracownicy psiego hotelu na pewno podpowiedzą Ci, co się przyda w czasie pobytu.

Rozłąka – czy pies tęskni za właścicielem, będąc w hotelu?

Wielu właścicieli czworonogów wybiera nie wspólne podróżowanie, ale hotel dla psów. Zastanawiasz się, jak pozostawienie pupila w hotelu wpłynie na jego nastrój i poczucie bezpieczeństwa albo czy pies tęskni za właścicielem? Dobre przygotowanie znacznie ograniczy stres związany z rozłąką. Jeśli Twój pupil nie ma negatywnych skojarzeń z hotelem dla psów, prawdopodobnie przyzwyczai się do nowej sytuacji w ciągu dwóch dni. Zazwyczaj to właściciele bardziej tęsknią za pupilem niż odwrotnie!

 

Warto wiedzieć:

Niezależnie, czy zostawiasz psa w hotelu, czy pod opieką bliskich, nie żegnaj się ze zwierzakiem w nadzwyczajny sposób. Wystarczy: „Bądź grzecznym pieskiem” albo innego typu zwrot, który rzucasz pupilowi, gdy normalnie wychodzisz z domu. Płacz i długie przytulanie tylko potęguje stres u zwierzęcia, a nawet może mu zasugerować, że po niego nie wrócisz!

 

Jeśli Twój czworonóg bardzo źle znosi rozłąkę, być może cierpi na silny lęk separacyjny. Warto w takim przypadku skonsultować się z psim behawiorystą.

Ile kosztuje hotel dla psów?

Ile kosztuje hotel dla psa? Cena za dobę to średnio 30-50 zł, choć w bardziej luksusowych ośrodkach może wynieść nawet ponad 100 zł. Niektóre miejsca oferują jednak zniżki na dłuższe pobyty.

Podsumowując, możliwe są zarówno wakacje z psem, jak i od psa. W obydwu przypadkach musisz dokładnie wszystko zaplanować, a czasami przełamać swoje obawy. Na pewno najgorszą opcją jest całkowite zrezygnowanie z wyjazdów! Jeśli do tej pory Ty i Twój pupil spędzaliście czas osobno, może warto pojechać gdzieś razem? A jeżeli marzysz o „samotnym” urlopie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować profesjonalny hotel dla psów.

Zobacz też inne artykuły

Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć?
Opieka nad zwierzętami
Każda rasa psa jest inna i to nie tylko pod kątem wyglądu, wielkości i koloru sierści. Przed zdecydowaniem się na konkretnego czworonoga, warto poznać jego temperament i potrzeby, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Dowiedz się, jak wybrać idealnego psiego towarzysza i jakie s...
Labrador – ile kosztuje szczeniak labradora i jak znaleźć najlepszą hodowlę labradorów?
Opieka nad zwierzętami
Miła w dotyku sierść, uroczy pysk śmiejący się od ucha do ucha i piękne, mądre spojrzenie – właśnie tak można opisać labradora. To jedna z przyjaźniejszych psich ras, która jednocześnie jest najpopularniejszą ze wszystkich – i to na całym świecie. Jeśli właśnie...