Wakacje z psem – czy da się tak podróżować?
Powodzenie zaplanowanej wakacyjnej wyprawy z psem zależy od rasy Twojego pupila (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć?). Wielogodzinne wycieczki po górach na pewno bardziej przypasują wytrzymałemu fizycznie owczarkowi niż malutkiemu yorkowi (chyba że lubi nosidełka). Z kolei wylegiwanie się na plaży z psem przyzwyczajonym do dużej aktywności (np. labradorem) sprawi, że Twój pupil będzie się nudził i męczył.
Ważne:
Weź pod uwagę, że w niektórych miejscach jest zakaz wprowadzania psów. Dotyczy to m.in. zabytków czy rezerwatów przyrody. Za to podobne ograniczenia nie obowiązują na publicznych plażach czy w parkach – zwłaszcza jeśli na tabliczce nie ma podanej podstawy prawnej. Musisz natomiast przestrzegać regulaminu, według którego należy np. trzymać psa na smyczy i w kagańcu oraz sprzątać jego odchody.
Co, poza planem urlopu dostosowanym do pupila warto uwzględnić przed wyjazdem? Wakacje z psem wymagają odpowiedniej wyprawki. Chodzi tu o książeczkę zdrowia, dobrze wyposażoną apteczkę, smycze, miski, maty, legowiska, zabawki, zapas karmy, a za granicą również paszport i zaświadczenia o aktualnych badaniach. Lista jest długa! Wielu właścicielom psów udaje się jednak to wszystko zorganizować, a i miejsc noclegowych przyjaznych zwierzętom jest coraz więcej.
Jeśli jednak podejmiesz decyzję, że jedziesz na urlop bez czworonoga, będzie potrzebna opieka nad psem na czas wyjazdu. Masz kilka opcji do wyboru:
-
poproś kogoś bliskiego (rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, sąsiada itp.) o zajęcie się psem. Możesz zawieźć pupila do tymczasowego opiekuna albo zaproponować, że to on wprowadzi się do Ciebie (przy okazji podleje Ci rośliny);
-
oddaj psa pod skrzydła profesjonalisty, np. do hotelu dla zwierząt. Atrakcyjne oferty znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Opieka nad zwierzętami.
Jakie zalety i wady ma druga opcja?
