Budowa domu – porady i praktyczne wskazówki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania11 min

Budowa domu na własną rękę to potężne przedsięwzięcie. Warto się do niego sumiennie przygotować, wybierając odpowiedni projekt i planując wszystkie etapy. Sprawdź, co jest potrzebne do budowy domu, przez jakie formalności musisz przejść i ile czasu mogą trwać prace.

Budowa domu – porady i praktyczne wskazówki

Jak przygotować się do budowy domu?

Zanim ruszą pierwsze prace przy budowie domu, musisz poczynić konkretne przygotowania. Zacznij od precyzyjnego określenia charakteru budynku i jego lokalizacji. Nie zapomnij o obowiązku dopełnienia wszystkich formalności związanych z miejscem budowy i samym obiektem. To pozwoli uniknąć natłoku dodatkowych zadań i nieprzewidzianych sytuacji już w trakcie budowy. Na każdym etapie budowy domu możesz liczyć na wsparcie specjalistów, których znajdziesz m.in. w kategorii Budowa i Remont na majsteria.pl.

Budowa domu – od czego zacząć?

Inwestycja tak naprawdę rozpoczyna się na długo przed wejściem na plac pierwszych specjalistów. Od czego zacząć budowę domu? Skup się na realizacji następujących zadań:

  • określ charakter budynku – oceń potrzebną wielkość, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i charakter pomieszczeń. Jeśli przewidujesz dodatkowe miejsce na gabinet, kotłownię czy garaż, zaznacz to. Możesz też wstępnie poszukać projektu takiego domu;

  • wybierz działkę pod budowę – jeżeli nie jesteś jeszcze właścicielem konkretnej działki, musisz zakupić ziemię. Znajdź odpowiednią lokalizację, kierując się nie tylko położeniem, ale też warunkami technicznymi. Oceń możliwość dojazdu, koszt doprowadzenia mediów czy konieczność wyrównania gruntu. Sprawdź też status prawny działki i porównaj jej cenę z innymi w okolicy;

  • oceń plan zagospodarowania – przed zakupem wybranej posesji, sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli posesja nie została objęta takim dokumentem, musisz wystąpić do urzędu gminy z prośbą o wydanie warunków. W MPZP znajdują się wytyczne dotyczące obiektów wznoszonych na danym obszarze. Plan może być bardzo ogólny i pozostawiać sporą dowolność, ale czasem jest bardziej restrykcyjny. Zdarzają się informacje określające maksymalną liczbę pięter, wysokość, powierzchnię zabudowy, a nawet kształt dachu;

  • zdobądź projekt wraz z kosztorysem – ostatnia sprawa to przygotowanie projektu budynku. Możesz kupić gotowy projekt wraz z kosztorysem lub zlecić jego przygotowanie. Na tym etapie przygotowań skorzystaj z pomocy specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. Możesz dodać ogłoszenie w serwisie majsteria.pl i poczekać na zgłoszenia od zainteresowanych fachowców.

 

Warto wiedzieć:

Założenia MPZP i charakter posesji mogą wymusić pewne ustępstwa w porównaniu do pierwotnych założeń projektowych. Dlatego ostateczny projekt budowlany należy kupić lub przygotować dopiero po wyborze działki. 

Formalności – co jest potrzebne do budowy domu?

Budowa domu musi przebiegać zgodnie z prawem, a informacje o prowadzonych pracach trzeba przekazać odpowiednim jednostkom administracyjnym. Jakie dokumenty do budowy domu są potrzebne i jakich formalności możesz się spodziewać? Kolejno będziesz musiał załatwić następujące sprawy:

  1. Wystąpienie o pozwolenie na budowę

Wszystkie obiekty mieszkalne o powierzchni powyżej 70 m2 muszą uzyskać pozwolenie na budowę. Odpowiedni wniosek trzeba złożyć w Wydziale Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym, któremu podlega wybrana posesja. Do wniosku musisz dołączyć zebrane wcześniej dokumenty:

  • projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany (po 3 egzemplarze);

  • niezbędne opinie i pozwolenia, jeśli takie są wymagane w związku z ochroną przyrody, przepisami przeciwpożarowymi lub innymi regulacjami;

  • oświadczenia inwestora o prawie do posesji i dysponowaniu nią w celach budowlanych;

  • oświadczenie przynależności do izby branżowej głównego projektanta.

 

Pamiętaj, że formalności przed budową domu mogą być bardzo czasochłonne. Dotyczy to szczególnie zdobywania opinii i pozwoleń. Często na decyzję trzeba czekać tygodniami, dlatego zacznij ten etap przygotowań z odpowiednim wyprzedzeniem. 

 

  1. Zgłoszenie rozpoczęcia prac 

Przynajmniej 7 dni przed rozpoczęciem realnych prac budowlanych trzeba dokonać zgłoszenia. Informację musi otrzymać organ nadzoru budowlanego oraz projektant sprawujący nadzór nad budową. We wniosku należy umieścić:

  • oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego o przejęciu obowiązków;

  • informację o bezpieczeństwie pracy i ochronie zdrowia, które później zostaną umieszczone na budowie;

  • zaświadczenie o uprawnieniach kierownika budowy oraz jego oświadczenie o tym, że w istocie będzie on kierował budową;

  • zaświadczenia o wpisie kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego na listę członków izby samorządu zawodowego.

  1. Przygotowanie dziennika budowy 

To dokument prowadzony przez kierownika budowy w celu dokumentowania postępów prac. W nim zapisuje się też wszelkie zdarzenia, które mają wpływ na przebieg prac budowlanych. Poprawnie prowadzony dziennik budowy jest podstawą do wydania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.

Aktualne przepisy i regulacje dotyczące budownictwa

Wszystkie aktualne przepisy budowlane opierają się na ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. nazywanej Prawem budowlanym. To tam zawarte są informacje o prowadzeniu robót, możliwościach, ograniczeniach i niezbędnych formalnościach. Warto jednak zaznaczyć, że do tej ustawy powstało już wiele nowelizacji, które dostosowują ją do przepisów UE i zmieniającego się rynku. W szczególnych przypadkach na etapie uzyskaniu pozwolenia na budowę trzeba stosować się do innych ustaw, takich jak:

  • ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

  • ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne;

  • ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

 

Warto wiedzieć:

Wytyczne zawarte w MPZP należy traktować jako ważniejsze od przepisów Prawa budowlanego. Jeśli przedstawione w nich założenia zabraniają wykonania konstrukcji, na którą z kolei zezwala ustawa, należy zaniechać budowy. W przeciwnym razie obiekt może zostać potraktowany jako samowola budowlana. 

Budowa domu – harmonogram i główne koszty

Harmonogram budowy jest dokumentem pozwalającym na rozplanowanie poszczególnych etapów budowy w czasie. Znajdują się w nim wszystkie etapy wraz z wyszczególnionymi pracami i informacjami o możliwości prowadzenia zadań równolegle do siebie. Z jego pomocą można odpowiedzieć na pytania:

  • jak długo może trwać budowa domu;

  • jaka jest kolejność wykonywania zadań;

  • ile będzie kosztował dany etap.

Jeśli zależy Ci na możliwie najkrótszym czasie wzniesienia obiektu, musisz zwrócić uwagę szczególnie na ostatni podpunkt. Tu pomocny będzie także dobrze wykonany kosztorys. Największe wydatki związane z budową domu wynikają z układania stropów, ścian i więźby dachowej. Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego trwa stosunkowo krótko, jednak pochłonie ponad połowę kosztów całego budynku. Dobrze wykonany harmonogram pozwala z wyprzedzeniem zorganizować środki finansowe i tym samym utrzymać ciągłość prac. 

Materiały do budowy domu – co można odliczyć od podatku?

W czasie budowy domu środki na koncie topnieją w przerażającym tempie. Jednak istnieje szansa, żeby część pieniędzy wróciła do inwestora. Jest to możliwe dzięki odliczeniu od podatku kosztów związanych z budową domu. Co można odliczyć od podatku? Do najważniejszych grup kosztów, które podlegają odliczeniu, należą:

  • materiały budowlane;

  • stawki pracowników i specjalistów;

  • wynagrodzenie wykonawcy;

  • koszty pozwoleń, inspekcji, koszty skarbowe i inne związane z załatwianiem formalności.

Wszystkie wydatki musisz udokumentować za pomocą faktur i paragonów. Żeby jednak uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym i odzyskać maksymalnie wysoką kwotę, warto powierzyć rozliczenie dobremu księgowemu.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Szkieletowe, murowane, a może wykonywane z prefabrykatów – jakie domy są najtańsze w budowie? Ilu ekspertów zapytasz, tyle różnych odpowiedzi uzyskasz. Dlatego nie będziemy zajmować się typem konstrukcji budynku, a jedynie cechami, które wpływają na ostateczny koszt budowy. Największy wpływ na wydatki mają:

  • wysokość budynku – najtańsze są budynki parterowe bez poddasza użytkowego, jednak tracisz wtedy sporo funkcjonalnej przestrzeni użytkowej. Jeśli zechcesz dobudować kolejne kondygnacje, cena odpowiednio  wzrośnie;

  • podpiwniczenie – wykonanie piwnicy wymaga zaawansowanych i kosztownych prac ziemnych, a także stworzenia dodatkowego stropu. Tańsze są budynki bez piwnicy, ułożone na płycie fundamentowej;

  • bryła budynku – proste minimalistyczne formy są łatwiejsze do wykonania i zaizolowania. Wszelkiego rodzaju elementy urozmaicające bryłę, takie jak lukarny i wykusze, wydłużają czas pracy i mocno podnoszą koszty;

  • konstrukcja więźby – najtańsze są więźby jednospadowe, a wraz z większym poziomem komplikacji i ilością załamań, wzrasta koszt;

  • czas budowy – budynki wznoszone w szybkich technologiach bez murowania pozwolą obniżyć koszty robocizny specjalistów, sprzętu i maszyn.

 

Warto wiedzieć:

Najwięcej cech taniego budownictwa mają obiekty szkieletowe drewniane. Prosta bryła, brak podpiwniczenia i krótki czas realizacji przemawiają na korzyść. Za tanie uznaje się także klasyczne domy murowane. Tu zaletą jest duża dostępność materiałów i specjalistów, a także powszechnie znana technologia. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, co wpływa na koszt budowy i jak aktualnie prezentują się ceny budowy domu, zapoznaj się z artykułem Koszt budowy domu 2024 

Ile trwa budowa domu?

Czas wznoszenia budynku mieszkalnego nie jest precyzyjnie regulowany przepisami. Co prawda pozwolenie na budowę domu jest ważne przez 3 lata, jednak dotyczy ono jedynie rozpoczęcia pracy. Jeśli zaczniesz już pierwsze roboty, możesz prowadzić je przez wiele lat. Bardzo często taka sytuacja ma miejsce przy budowie domu systemem gospodarczym. Pamiętaj jednak, że przerwa w budowie nie może trwać dłużej, niż 3 lata. 

Na podstawie danych statystycznych i wskazówek specjalistów, można oszacować, jak długo będzie trwać budowa domu. Najczęściej wskazuje się tu termin czterech lat dzielący rozpoczęcie prac i oddanie obiektu do użytkowania. Spory wpływ na to, ile trwa budowa domu, mają takie czynniki jak:

  • wielkość obiektu;

  • termin rozpoczęcia prac;

  • warunki atmosferyczne;

  • płynność finansowa inwestora;

  • dostęp do specjalistów. 

Szukając fachowców warto skorzystać z serwisu majsteria.pl. Wystarczy dodać zlecenie, a wykonawcy sami skontaktują się z inwestorem. Można również wykorzystać wyszukiwarkę i samodzielnie znaleźć odpowiedniego usługobiorcę.

Jak dbać o dom po zakończeniu budowy?

Budowa domu kończy się w momencie podpisania wszystkich odbiorów i po wydaniu pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Pozostaje jeszcze dokończyć prace wokół budynku. Czeka Cię między innymi:

  • budowa ogrodzenia;

  • wykończenie chodników i podjazdu;

  • zagospodarowanie ogrodu.

W czasie użytkowania obiektu będziesz musiał pamiętać też o regularnych przeglądach instalacji i kontroli stanu technicznego. Najważniejsze prace wraz z okresem ich przeprowadzenia przedstawia poniższa tabelka. Pamiętaj jednak, żeby do specjalistycznych kontroli zawsze wybierać profesjonalistów z potrzebnymi kwalifikacjami, którzy mają siedziby w pobliżu nowego miejsca zamieszkania. 

Rodzaj przeglądu Jak często? W jakim okresie?
jednostka grzewcza według wytycznych producenta lub raz w roku przed sezonem grzewczym
układ kominowy raz w roku przed sezonem grzewczym
sieć elektryczna raz na 5 lat bez znaczenia
instalacja gazowa raz w roku bez znaczenia
połać dachowa i rynny raz w roku na wiosnę

Samodzielna budowa domu jest zadaniem trudnym, zwłaszcza dla osób bez większego doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak przy dobrej organizacji i odpowiednim wsparciu Twoja praca może ograniczać się jedynie do zamawiania materiałów z hurtowni, umawiania ekip specjalistów i zgłaszania odbiorów technicznych. Warto więc zadbać o takie zaplecze, aby bezboleśnie przejść cały proces budowy, od początku do końca.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...