Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mogą się nie sprawdzić. Jak zatem znaleźć specjalistów budowlanych, którzy zrealizują Twój projekt idealnie? Jak nie przepłacać i gdzie szukać sprawdzonych budowlańców?

Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?

Kiedy zacząć szukać sprawdzonych specjalistów budowlanych?

Dobre ekipy budowlane często mają terminy zajęte na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy do przodu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy ich pracownicy posiadają ściśle określone specjalności i wymagane uprawnienia budowlane. Niektóre z prac są możliwe do zrealizowania jedynie w określonych warunkach atmosferycznych (np. wilgotność czy temperatura powietrza). Trzeba też uwzględnić terminy dotyczące załatwienia wszelkich formalności, pozwalających na rozpoczęcie prac budowlanych na działce. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty, poszukiwania ekipy wykonawczej zacznij odpowiednio wcześniej, nawet kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy. Pozwoli Ci to na spokojnie rozeznać się w ofertach wybranych firm i postawić na współpracę z tymi specjalistami budowlanymi, którzy przedstawią najkorzystniejszą propozycję.

Co sprawdzić w czasie poszukiwań ekipy budowlanej?

Na jakość wykonywanych przez specjalistów budowlanych usług, wpływ może mieć wiele czynników. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci znalezienie ekipy odpowiadającej wszystkim wymaganiom.

Zakres wykonywanych usług

W pierwszej kolejności zastanów się, jaki dokładnie zakres usług Cię interesuje. Sprawdź też w dokumentach, jakie technologie są proponowane w projekcie. Jest to bardzo ważne, gdyż może okazać się, że potrzebne będą osoby, doskonale znające nową na rynku technologię i pracę z materiałami w niej wykorzystywanymi. Nie w każdej firmie tacy specjaliści się znajdują. Lepiej też wybrać dwie, czy nawet trzy firmy o węższej specjalizacji, niż jedną „od wszystkiego”, jeżeli wśród jej pracowników nie ma osób z odpowiednimi uprawnieniami. Dodatkowo zwróć uwagę na to, że często specjaliści, tacy jak architekt, geodeta czy kierownik budowy, działają samodzielnie i prowadzą indywidualne działalności.

Posiadane uprawnienia zawodowe

Przed rozpoczęciem prac sprawdź też czy fachowcy pracujący w wybranej ekipie faktycznie mają wszystkie potrzebne uprawnienia budowlane. Jest to ważne z uwagi na bezpieczeństwo w czasie wykonywania prac, a także później, podczas użytkowania nieruchomości. Jeżeli pracownicy nie mają stosownych uprawnień, może też być problem z odbiorem technicznym domu.

Zakres cen za usługi i materiały budowlane

Kolejną rzeczą, jaką trzeba sprawdzić wcześniej, jest kwota oczekiwanego przez wykonawców wynagrodzenia za pracę. Porównaj oferty kilku firm pod kątem wysokości cen za poszczególne usługi. Istotne jest także to, co dokładnie obejmuje wycena. Zwróć uwagę, że niektóre firmy budowlane mają możliwość tańszego zakupienia materiałów budowlanych. To będzie duży atut. Dlatego warto się rozeznać w szacunkowych, aktualnych cenach materiałów proponowanych przez sklepy czy hurtownie.

Opinie poprzednich klientów

Na etapie poszukiwania ekipy ważne jest to, aby sprawdzić opinie o fachowcach budowlanych. Znajdziesz je między innymi na forach internetowych czy grupach lokalnych na portalach społecznościowych. Możesz też zapytać swoich znajomych, którzy zlecali wykonanie podobnych prac. Opinie często też są umieszczane na stronach z ogłoszeniami specjalistów budowlanych.

Status prawny firmy

Istotna jest też wiarygodność firmy. Sprawdź zatem jej status prawny. Poproś wykonawcę o przedstawienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Wpis możesz też sprawdzić w sieci w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Status spółek jest dostępny natomiast w rejestrach prowadzonych przez właściwe sądy okręgowe.

Gdzie i jak szukać specjalistów budowlanych?

Poszukiwania specjalistów rozpocznij od rozeznania wśród swoich znajomych. Sprawdzeni fachowcy z polecenia będą zawsze pewniejszym rozwiązaniem niż przypadkowa, nieznana nikomu ekipa. Gdy w kręgu twoich znajomych nikt nie zlecał prac budowlanych czy remontów, zajrzyj na lokalne fora czy grupy na portalach społecznościowych. Pomocne mogą okazać się także strony takie jak Majsteria. Na tym portalu możesz znaleźć usługobiorcę na dwa sposoby:

  • opisz i dodaj swoje zlecenie w kategorii Budowa, remont. Poczekaj na odzew ze strony wykonawców i wybierz odpowiadającą Ci ofertę;

  • przejrzyj dostępne na stronie wizytówki fachowców, gdzie znajdziesz informacje o zakresie wykonywanych usług, a także ogólną ocenę danej firmy czy osoby. Wybierz tę, która najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań i skontaktuj się z wykonawcą bezpośrednio.

Umowa ze specjalistą budowlanym – dlaczego należy ją spisać?

Bardzo ważnym elementem współpracy z wykonawcą jest spisanie umowy. Jeżeli wybrany przez Ciebie specjalista budowlany nie będzie chciał jej podpisać, wybierz innego. Umowa zabezpiecza zarówno Twoje interesy, jak i fachowca, którego wybierzesz. 

 

Warto wiedzieć:

Umowa z wykonawcą powinna zawierać wszystkie szczegóły współpracy. Najważniejsze są kwestie związane z zakresem wykonywanych usług, terminem oddania prac i wynagrodzeniem. W umowie warto też zawrzeć zapisy dotyczące kar umownych za niewywiązanie się z warunków w niej zawartych przez każdą ze stron. Będzie to podstawa do ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń przed sądem. 

 

Poszukiwania sprawdzonych wykonawców mogą zająć nawet kilka miesięcy, dlatego zabierz się za to z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepsi specjaliści budowlani są rozchwytywani, ale czasem warto poczekać niż  „kupować kota w worku” i narażać swoją inwestycję na niepowodzenie.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Geodeta – cenniki i porady dotyczące usług geodezyjnych
Budowa, remont
Kim jest geodeta? To specjalista, który posiada wiedzę z zakresu miernictwa, kartografii i prawa nieruchomościowego. Poznać go można po tym, że często ustawia się przy ulicy z tachimetrem. Lista jego zadań jest jednak znacznie szersza – od wyznaczania granic działki, przez przy...