Ceny materiałów budowlanych 2023

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Ogólny koszt budowy, remontu i wykończenia domu zależy w dużej mierze od ceny materiałów budowlanych. Problemy gospodarcze na świecie i chwilowe braki na składach spowodowały rosnące ceny surowców. Ile przyjdzie za nie zapłacić obecnie? Jakie są prognozy na 2024 rok? 

Ceny materiałów budowlanych 2023

Stawki cenowe materiałów budowlanych – prognozy na 2024 rok

Aktualne ceny materiałów budowlanych pozwalają nieco śmielej i z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Dla osób, które planują remont czy budowę domu w przyszłym roku, interesujące będą prognozy cen materiałów na 2024 rok. Czy drożyzna materiałów budowlanych może nam jeszcze zagrozić? Czy dynamika wzrostu cen spowolni i ceny spadną w kolejnym roku?

Z oceny ISBnews oraz Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (ZPPMdB) wynika, że po okresie stabilizacji w 2023 roku, w 2024 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną. Wzrost ten będzie efektem ożywienia na rynku budowlanym, większej liczby inwestycji i zwiększonej sprzedaży.

Jak wygląda dynamika cen materiałów budowlanych?

Opierając się na ogólnodostępnych danych i porównaniach cen materiałów, można zaobserwować pewien schemat. Po nagłych wzrostach i pewnej stabilizacji w roku 2023, obecne ceny materiałów budowlanych nadal rosną, ale znacznie wolniej. Są nawet takie grupy,  które kupimy taniej niż jeszcze rok temu.

Które materiały budowlane są tańsze?

Dobra wiadomość dla osób, które planują wykonanie dachu czy remont izolacji grzewczej i termicznej jest taka, że w 2023 ceny materiałów budowlanych potrzebnych do ich wykonania spadły. 

Największy spadek – o 24% odnotowały ceny płyt OSB i drewna, a izolacje termiczne o 17%. W zależności od rodzaju inwestycji może to oznaczać nawet kilkusetzłotowe oszczędności podczas zakupów. Przekłada się to na niższą zapłatę za prace wykończeniowe, prace konstrukcyjne czy termoizolacje budowlane.

Które materiały budowlane są coraz droższe?

Niestety, nie brakuje też grup, w których koszty materiałów budowlanych nadal rosną lub przynajmniej utrzymują się wysokie. W przypadku energetyki podwyżki cen materiałów to 0,2%, ale już chemii budowlanej o 9%, a cena cementu i wapnia wzrosła aż o 21%. Zdecydowanie przekłada się do na wzrost kosztów budowy czy remontu.

Stabilizacja cen materiałów budowlanych 2023

Ceny niektórych materiałów budowlanych w roku 2023 roku ustabilizowały się. Jak mówi ekspert serwisu Majsteria

Regres, czyli spowolniona dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych, a nawet obniżki cen niektórych materiałów budowlanych są coraz bardziej widoczne. To może powodować większe poruszenie na rynku, zauważalne np. w zwiększonej ilości inwestycji, remontów. To przekłada się na wzrost sprzedaży podstawowych materiałów budowlanych i cen wyposażenia domu (farby, lakiery, produkty z kategorii otoczenie domu, ogród i sucha zabudowa).

 

Czynniki kształtujące ceny materiałów budowlanych

Podwyżki cen materiałów to zazwyczaj proces. Ceny w składach budowlanych są kształtowane przez wiele czynników m.in.:

  • bardzo wysoki popyt przewyższający podaż – duże zapotrzebowanie na podstawowe materiały budowlane powoduje ograniczoną ich dostępność, a wtedy rosną ceny materiałów budowlanych;

  • sytuację polityczną, gospodarczą – nakładane sankcje, ograniczenia w handlu, powodują wahania cen materiałów, głównie drożeją importowane materiały budowlane;

  • katastrofy naturalne, klęski żywiołowe – zmienność cen materiałów wynika często z czynników, które zakłócają produkcję czy dostawy;

  • inflacja – coraz wyższe ceny są efektem np. polityki monetarnej państwa;

  • konkurencja na rynku – fuzje, przejęcia, obniżki cen wybranych materiałów wpływają na  aktualne koszty materiałów budowlanych;

  • wzrost kosztów produkcji – gdy rosną ceny energii i innych surowców potrzebnych do powstania cegieł, wełny budowlanej, płyt OSB, drewna czy styropianu, producenci materiałów budowlanych są zmuszeni podnieść ceny.

Aktualne ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Ile kosztują podstawowe materiały budowlane w Polsce?

W związku z tym, że spada dynamika wzrostu cen, widzimy powoli spadki cen materiałów budowlanych. Składy i hurtownie aktualizują też swoje cenniki. Oczywiście nie ma możliwości podać konkretnych kwot, gdyż te zależą  m.in. od regionu i dostawcy. Np. ceny wapna i cementu wahają się od 15,79 zł za Cement Professional Line do 80,29 zł za zaprawę klejową Ceresit. 

Ceny reszty materiałów budowlanych najwygodniej porównasz online lub z pomocą kalkulatora – Kalkulator budowy domu - najważniejsze kwestie.

Koszt budowy domu a koszty wyrobów budowlanych

Od tego, czy wzrosną ceny materiałów budowlanych zależy ogólna cena budowy. Najlepiej kupować wtedy, gdy materiały budowlane są tańsze, zwłaszcza, że niektóre mogą przez wiele miesięcy przeleżeć w składzie i nie stracą na wartości. Aby zmieścić się w zaplanowanym cenniku budowlanym ważne jest śledzenie cen materiałów i zakup materiałów budowlanych tam, gdzie warunki są najkorzystniejsze. 

Więcej o cenach materiałów budowlanych przeczytasz w artykule: Koszt budowy domu 2024. Analiza wydatków.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...