Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go wypełniać? Wyjaśniamy.

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?

Czym jest dziennik budowy?

Dziennik budowy to jeden z najważniejszych dokumentów potrzebnych przy prowadzeniu prac budowlanych. Jest niezbędny przy budowie każdego obiektu wymagającego pozwolenia lub zgłoszenia. W nim zapisywane są wszelkie prace ziemne i budowlane przeprowadzone przy wznoszeniu lub rozbiórce obiektu. Widnieją w nim zapisy o zdarzeniach zachodzących w czasie prowadzenia robót i ich okolicznościach. Mogą one mieć znaczenie przy ocenie zgodności wykonania budynku z dokumentacją, a także na etapie remontu i rozbiórki. 

Dziennik budowy to dokument urzędowy zaliczany do dokumentacji budowlanej. Musi być wypełniany i prowadzony regularnie przez uprawnione do tego osoby. Dokładne zapisy dotyczące dziennika budowy zostały umieszczone w Ustawie Prawo Budowlane oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. 


Bądź na bieżąco z prawem budowlanym 2023 i poznaj nowe przepisy.

Prowadzenie dziennika budowy i jego przechowywanie – kto jest uprawniony?

Dziennik budowy podlega ściśle określonym zasadom, a dostęp do niego mają tylko uprawnione osoby. Dotyczy to zarówno wydawania i wypełniania dokumentu, jak i jego przechowywania.

Kto wydaje dziennik budowy?

Dokument wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej, któremu podlega dana posesja. Wniosek o wydanie dziennika budowy musi złożyć inwestor. Dziennik wydawany jest odpłatnie do trzech dni od momentu otrzymania zgody na budowę lub upływu terminu zgłoszenia.

Dziennik budowy – kto go prowadzi?

Dokładne informacje o tym, kto prowadzi dziennik budowy, zostały zamieszczone w wymienionym wyżej rozporządzeniu. Wśród uprawnionych uczestników procesu budowlanego znajdują się przede wszystkim:

  • inwestor,

  • inspektor nadzoru inwestorskiego,

  • projektant, 

  • kierownik budowy,

  • kierownik robót budowlanych,

  • osoby wykonujące czynności geodezyjne,

  • pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów kontrolnych prowadzących czynności. 

Każda z uprawnionych osób ma wiedzę na temat tego, jak wypełnić dziennik budowy i jakie są konsekwencje ujawnienia lub zatajenia informacji. 

 

Warto wiedzieć:

Informacje w dzienniku budowy nie mogą być zamieszczane przez generalnego wykonawcę prac.

Kto przechowuje dziennik budowy po zakończeniu budowy?

Na końcu dziennika budowy znajduje się zaświadczenie o zakończeniu budowy. Wypełniony dokument jest składany do urzędu, który wydawał zgodę na prowadzenie prac budowlanych. Kto przechowuje dziennik budowy po zakończeniu budowy? Takie usługi realizują:

  • wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego,

  • powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego.

Dziennik budowy – wpisy profesjonalistów z uprawnieniami

Dziennik budowy musi być prowadzony przez osoby z uprawnieniami. Tylko one są do tego upoważnione i wiedzą, jak wypełnić dziennik budowy. Jeśli szukasz profesjonalnych wykonawców budowlanych, inspektora lub kierownika budowy, odwiedź serwis Majsteria w kategorii Budowa i remont. Dodaj zlecenie, w którym zaznaczysz miejsce prowadzenia robót i zapotrzebowanie na konkretnego specjalistę. Zgłoszą się do Ciebie tylko zainteresowani fachowcy. Możesz też przeglądać oferty firm w tradycyjny sposób.

Dziennik budowy – gdzie kupić?

Zaczynasz prace budowlane i jest Ci potrzebny dziennik budowy? Gdzie kupić taki dokument? Dziennik robót budowlanych możesz kupić w księgarniach specjalistycznych. Z reguły dysponują nimi również punkty sprzedaży druków, które funkcjonują w urzędach. 

Jak wygląda dziennik budowy? To dokument z ponumerowanymi stronami zabezpieczonymi przed wyrywaniem i usuwaniem. Strony są podwójne, przeznaczone do sporządzania oryginałów i kopii, a na każdej z nich powinna znajdować się pieczęć właściwego organu administracyjnego. Z reguły dziennik ma format A4, ale jego wzór i wygląd mogą się różnić.

Ile kosztuje dziennik budowy?

Koszt dziennika budowy jest stosunkowo niski i wynosi około 30 złotych. Tyle zapłacisz za druk zakupiony w urzędzie lub księgarni. 

 

Warto wiedzieć:

Koszt wydania dziennika budowy nie jest objęty opłatą skarbową, dlatego zapłacisz tylko za sam druk.

Jak zarejestrować dziennik budowy?

Rejestracja dziennika budowy następuje po złożeniu wniosku przez inwestora lub jego pełnomocnika. Można tego dokonać dopiero po uzyskaniu zgody na budowę lub upływie terminu zgłoszenia. Na tym etapie dziennik jest rejestrowany w systemie, a na stronach dokumentu nanoszone są urzędowe pieczęcie. Z reguły od rejestracji do wydania dokumentu mijają maksymalnie 3 dni.

Co grozi za brak dziennika robót?

Brak ważnego i regularnie uzupełnianego dziennika budowy jest traktowane jako wykroczenie przeciwko porządkowi w gospodarce narodowej. Za taki czyn można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet 5000 złotych. To nie wszystko, ponieważ brak dziennika budowy może skutkować dalszymi problemami:

  • dochodzeniem roszczeń z dostawcami i podwykonawcami;

  • udowodnieniem prawidłowości przeprowadzonych prac;

  • uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie;

  • sprzedażą nieruchomości.

 

Sprawdź też inne porady i praktyczne wskazówki przy budowie domu

 

Dziennik budowy to dokument przydatny na etapie kontroli, dochodzenia reklamacji i potwierdzenia prawidłowości przeprowadzonych prac. Należy poświęcić mu niezbędną uwagę i zapobiec jego zniszczeniu lub zagubieniu.

Zobacz też inne artykuły

Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...
Geodeta – cenniki i porady dotyczące usług geodezyjnych
Budowa, remont
Kim jest geodeta? To specjalista, który posiada wiedzę z zakresu miernictwa, kartografii i prawa nieruchomościowego. Poznać go można po tym, że często ustawia się przy ulicy z tachimetrem. Lista jego zadań jest jednak znacznie szersza – od wyznaczania granic działki, przez przy...