Bądź na bieżąco – aktualne przepisy i regulacje dotyczące budownictwa – prawo budowlane 2023

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Wprowadzenie nowych przepisów budowlanych 2023 ma na celu nie tylko uproszczenie i przyspieszenie m.in. budowy domów, ale również cyfryzację państwowych organów związanych z budownictwem. Najważniejsze zmiany dotyczą obiektów, których powierzchnia zabudowy wynosi powyżej i poniżej 70 m², stworzenia bazy projektów budowlanych, rozszerzenia listy obiektów budowlanych, a także robót, które można wykonać bez pozwolenia i zgłaszania. Co jeszcze wprowadza nowe prawo budowlane? Jakie są aktualne przepisy w budownictwie?

Bądź na bieżąco – aktualne przepisy i regulacje dotyczące budownictwa – prawo budowlane 2023

Zmiany w prawie budowlanym 2023

Nowe prawo budowlane, które weszło w życie w 2023 roku odpowiada na problemy związane ze zbyt dużym obciążeniem inwestorów dotyczącym m.in. uzyskania pozwolenia na budowę, oddawania obiektów budowlanych do użytkowania i dokonywania zgłoszeń.

Kolejnymi powodami wprowadzenia nowych przepisów są także: zbyt duży formalizm związany z oddawaniem domów do użytku, a także nadmierne obciążenie organów nadzoru budowlanego i organów architektoniczno-budowlanych. Zmiany wprowadzone w 2023 roku rozwiązują także problem zbyt długiego czasu wydawania decyzji i przekazywania dokumentów budowlanych między poszczególnymi organami. 

Budowa domu w 2023 roku bez pozwolenia na budowę

Kluczową zmianą w przepisach budowlanych w 2023 roku jest taka sama procedura dotycząca budowy domów poniżej 70 m² i powyżej tego metrażu.

Warto wiedzieć:

Zniesiony został limit powierzchni zabudowy, jednak wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące liczby pięter. Domy bez pozwolenia na budowę mogą mieć maksymalnie dwie kondygnacje. 

Kolejna zmiana znosi, w niektórych sytuacjach, obligatoryjną obecność kierownika budowy. Zgodnie z prawem budowlanym 2023 – w przypadku domów, których powierzchnia zabudowy wynosi 70 m², kierownik budowy nie jest wymagany. Taki dom można wybudować również bez pozwolenia. Wprowadzona zmiana nie dotyczy jednak domów o metrażu przekraczający 70 m² – w tym przypadku budynek musi być stawiany pod ścisłym nadzorem kierownika budowy. 

Zmiany w prawie budowlanym obejmują również stworzenie Bazy Projektów Budowlanych. Zgodnie z nowymi przepisami, inwestor nie będzie zobowiązany do załączenia do wniosków zawiadomień i papierowej wersji projektu. Jedynym wymogiem będzie podanie numeru, który w wersji cyfrowej został zapisany w bazie. Brak konieczności weryfikacji projektu w wersji papierowej ma przyspieszyć pracę wszystkich organów administracyjnych.

Dodatkowo zmiany w prawie budowlanym obejmują oddanie do użytku obiektów budowlanych. Oznacza to, że formalne oddanie do użytkowania będzie odbywać się w chwili, w której kierownik budowy podpisze oświadczenie o jej zakończeniu.

Kara za nieterminowe wydanie decyzji dotyczącej rozbiórki

Prawo budowlane od 2023 przewiduje również ustawowe kary za brak wydania decyzji dotyczącej możliwości lub braku możliwości wykonania rozbiórki w określonym terminie. To dobra wiadomość dla właścicieli działek, którzy przed rozpoczęciem budowy muszą wyburzyć np. stary dom lub inną nieruchomość.

Co wymaga zgłoszenia? – Prawo budowlane 2023

Aktualne przepisy budowlane dotyczące uproszczonej procedury obejmują budynki jednorodzinne o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Dodatkowo obszar oddziaływania domów musi mieścić się na działce (lub na działkach), na której został zaprojektowany. Kolejnym warunkiem jest budowanie domów na własne potrzeby. Nie dotyczy to sprzedaży lub wynajmowania domu.

Warto wiedzieć

Inwestor może zarządzać swoim majątkiem w dowolny sposób. Oznacza to, że z chwilą zakończenia budowy, może wynająć lub sprzedać nowo powstały dom.

Co inwestor musi przygotować do zgłoszenia budowy domu? Przede wszystkim projekt budowlano-techniczny, decyzję dotyczącą warunków zabudowy (jeżeli jej nie ma, to miejski plan zagospodarowania przestrzeni) i dziennik budowy. Warto również pamiętać, że zmiany w prawie budowlanym w 2023 roku uniemożliwiają zgłoszenie sprzeciwu przez organ administracyjny do złożonego zgłoszenia. O tym, jak przygotować się do budowy domu i jakie formalności są niezbędne przeczytasz w artykule Budowa domu – porady i praktyczne wskazówki.

Nie tylko dom – prawo budowlane dotyczące innych obiektów.

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku budowy przydomowych schronów, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m². Dotyczy to obiektów przeznaczonych do ochrony domowników. 

  • Brak konieczności pozwolenia na budowę obejmuje również oczyszczalnie ścieków, których maksymalna wydajność nie może przekraczać 7,5 m³ na dobę. Nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę zbiorników bezodpływowych, których pojemność nie przekracza 10 m³.

  • Budynek gospodarczy na zgłoszenie, podobnie jak wiata i garaż, nie muszą być budowane na podstawie pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że budynek gospodarczy musi być parterowy, a powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m². Dodatkowo łączna liczba powyższych obiektów nie może być większa niż 2 na każde 500 m² posiadanej działki.

Warto wiedzieć

Wszystkie budynki i roboty wyłączone z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę można znaleźć w art. 29 ustawy Prawo Budowlane.

Nowe przepisy i regulacje w prawie budowlanym – podsumowanie

Zmiany w prawie budowlanym w 2023 roku znoszą konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m² o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Dodatkowo wprowadzają szereg ułatwień dla inwestorów prywatnych i skracają czas załatwienia formalności. W niektórych przypadkach redukują koszty związane np. z koniecznością skorzystania z usług kierownika budowy (w przypadku domów o powierzchni zabudowy do 70 m²).

Kolejny obszar zmian dotyczy cyfryzacji Bazy Projektów Budowlanych i zapewniania dostępu dla wszystkich organów administracyjno-budowlanych. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność drukowania projektów i przesyłania ich pomiędzy poszczególnymi organami.

Jeżeli jesteś na etapie planowania budowy domu lub jakiegokolwiek innego budynku, szukasz sprawdzonych fachowców, projektantów instalacji czy biur architektonicznych, zapoznaj się z kategorią Budowa i Remont na portalu majsteria.pl. Możesz dodać zlecenie i poczekać na przesłanie ofert od wykonawców lub wykorzystać wyszukiwarkę i samodzielnie skontaktować się z wytypowanymi usługobiorcami. Budowa nie musi być karkołomna – wystarczy znaleźć odpowiednich specjalistów, którym zaufasz.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...