Kąt nachylenia dachu – jak go obliczyć i ile powinien wynosić?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Kąt nachylenia dachu wpływa nie tylko na harmonię architektoniczną budynku, ale też na funkcjonalność i trwałość konstrukcji. Dowiedz się, jak prawidłowo obliczyć kąt dachu i czy istnieje idealne nachylenie.

Kąt nachylenia dachu – jak go obliczyć i ile powinien wynosić?

Czym jest kąt nachylenia dachu?

Jest to kąt, pod jakim połać dachu nachylona jest względem poziomu. Wyraża się go zazwyczaj w stopniach lub procentach. Wartość tego kąta jest istotna z kilku powodów. Pierwszym z nich są warunki atmosferyczne. W miejscach, gdzie występuje dużo śniegu lub deszczu, preferowane są dachy strome – czyli w okolicach 60°. Drugim powodem jest efektywność energetyczna – np. w kontekście ilości światła słonecznego, które dociera do paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia jest też styl architektoniczny – na niektórych budowlach lepiej sprawdzi się dach płaski, a na innych spadzisty. 

Przeczytaj więcej o typach zadaszenia: Budowa i rodzaje dachów – wszystko, co warto wiedzieć.

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Jeśli chcesz poznać kąt nachylenia swojego dachu, najlepiej spytać o to projektanta – obliczenia wymagają fachowej wiedzy inżynierskiej. Na swoją rękę możesz jednak ustalić nachylenie dachu w procentach, gdy znasz jego kąt, oraz na odwrót – obliczyć kąt w stopniach, gdy znasz jego nachylenie. Wzory wyglądają następująco:

  • nachylenie [%] = 100 x tg α [0];

  • kąt nachylenia [˚] = arctg (nachylenie [%] / 100)

 

Warto wiedzieć:

Kąt nachylenia dachu do odprowadzania śniegu powinien wynosić około 30°. Może być nieco mniejszy, gdy zastosujesz śliski materiał na pokrycie dachowe.

Kąt nachylenia dachu a wybór pokrycia dachowego

Mogłoby się wydawać, że kąt nachylenia nie ma większego wpływu na wybór pokrycia dachowego. To jednak błędne założenie – w niektórych przypadkach będzie potrzebne lepsze odprowadzanie wody, a w innych lepsza ochrona przed wiatrem. Proponowane pokrycia dachowe to:

  • dach płaski (kąt nachylenia do 11°) – membrany dachowe (EPDM, TPO, PVC), papy termozgrzewalne (więcej o rodzajach pap: Rodzaje papy – jaką papę na dach z desek wybrać?);

  • dach o łagodnym nachyleniu (12° – 20°) – płyty bitumiczne, dachówki bitumiczne, papa;

  • dach o umiarkowanym nachyleniu (20° – 35°) – dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, blacha dachowa;

  • dach stromy (35°– 45°) – dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, blacha dachowa;

  • dach bardzo stromy (powyżej 45°) – dachówki ceramiczne, łupki.

Istotny jest też wygląd – niektóre materiały lepiej komponują się z lokalnym klimatem i estetyką budynku. Specjalistów z branży dekarskiej znajdziesz m.in. w serwisie usługowym Majsteria, w kategorii: Dachy, rynny. Dodaj zlecenie i zaczekaj na kontakt albo samodzielnie znajdź wykonawcę.

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu?

Nie ma idealnego kąta nachylenia dachu – zależy on od warunków klimatycznych, wybranego materiału pokryciowego i gustu właściciela domu. W rejonach, gdzie opady śniegu są obfite, zalecane są strome dachy, aby śnieg mógł łatwiej się z nich zsuwać. Kąt nachylenia powinien wynosić wtedy od 30° do 45°. Z kolei dachy płaskie (do 11°) są polecane, gdy planujesz pokryć je papą i membraną bitumiczną, a także, gdy pasują do designu budynku.

Kąt nachylenia dachu jednospadowego

Kąt nachylenia dachu jednospadowego jest ustalany na podstawie lokalnych warunków pogodowych i przeznaczenia budynku, przy czym typowe wartości wahają się od 10° do 30°. Łagodne nachylenie pomaga w odprowadzaniu wody deszczowej i jest łatwe w konserwacji.

Kąt nachylenia dachu czterospadowego

Dachy czterospadowe mają nachylenia na wszystkich czterech bokach, które zbiegają się na szczycie.  Typowe kąty wynoszą od 25° do 45°, przy czym dokładna wartość zależy od tych samych czynników, co przy innych typach dachów. Dachy czterospadowe są wybierane dość rzadko (głównie ze względu na skomplikowaną budowę i wysoki koszt), jednak efektownie prezentują się na nowoczesnych domach.

Kąt nachylenia dachu płaskiego

Mimo że nazywane są „płaskimi”, dachy te mają niewielkie nachylenie, aby umożliwić odprowadzanie wody. Standardowy kąt wynosi tutaj od 2° do 11° i takie nachylenie jest wystarczające. Więcej o dachach płaskich przeczytasz w artykule: Konstrukcja i koszt dachu płaskiego.

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie?

Jeśli planujesz zmienić kąt nachylenia dachu w domu, który już powstał (np. w trakcie remontu), konieczne będzie uzyskanie pozwolenia z urzędu. Taka zmiana powinna być zgodna z warunkami zabudowy dla danego terenu.

Podsumowując, kąt nachylenia dachu wyrażamy w stopniach lub procentach. Wyróżniamy dachy płaskie (do 11°), o łagodnym nachyleniu (12° – 20°), o umiarkowanym nachyleniu (20° – 35°), strome (35° – 45°) oraz bardzo strome (powyżej 45°), a także jednospadowe, dwuspadowe i czterospadowe. Kąt nachylenia powinien być uzależniony od warunków klimatycznych, wybranego materiału pokryciowego oraz … gustu inwestora.

Zobacz też inne artykuły

Rodzaje papy dachowej – jaką papę na dach z desek wybrać?
Dachy, rynny, kominy
Papa nadal stanowi popularny wybór na pokrycie dachu. Dzięki swojej elastyczności doskonale sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach, w tym na zadaszeniach z desek. Możesz wybrać papę termozgrzewalną, bitumiczną lub samoprzylepną. Różnią się one metodami aplik...
Konstrukcja i koszt dachu dwuspadowego
Dachy, rynny, kominy
Dach dwuspadowy to klasyczna konstrukcja z dwoma przeciwległymi połaciami. Stosuje się go głównie do zadaszenia niewielkich obiektów w budownictwie mieszkaniowym. Jest tani, łatwy w budowie i wpasowuje się w obecne trendy estetyczne. Czym wyróżnia się więźba dachu dwus...