Konstrukcja i koszt dachu płaskiego

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Choć mogą wydawać się mniej atrakcyjne, dachy płaskie cieszą się dużą popularnością wśród nowoczesnych projektów architektonicznych. Są względnie tanie, pozwalają maksymalnie wykorzystać górną kondygnację budynku, a przy poprawnym wykonaniu świetnie radzą sobie także z odprowadzaniem wody. Zobacz, jakie technologie i materiały są stosowane przy budowie dachu płaskiego oraz jak wygląda jego konstrukcja.

Konstrukcja i koszt dachu płaskiego

Dach płaski – definicja i charakterystyka

Dach płaski w rzeczywistości… nie jest płaski. Taka konstrukcja charakteryzuje się lekkim spadem, od 3 do 11˚, jednak wizualnie sprawia wrażenie wypoziomowanej. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie odpływu wody, aby uniknąć stagnacji. Dach płaski powinien być wyłożony szczelną i trwałą izolacją, aby nie dochodziło do wycieków – najczęściej stosowane są papy termozgrzewalne i membrany EPDM lub PVC. Często takie rozwiązanie jest stosowane w nowoczesnym budownictwie (zarówno domy, jak i bloki), gdyż umożliwia maksymalne wykorzystanie całej górnej kondygnacji. Nie wiesz, jak sprawdzić spad zadaszenia? Przeczytaj: Kąt nachylenia dachu – jak go obliczyć i ile powinien wynosić?

Konstrukcja dachu płaskiego

Na najniższym poziomie znajduje się strop – podstawa dla wszystkich kolejnych warstw. Najczęściej wykonuje się go z żelbetu lub drewna. Nad stropem umieszcza się warstwę termoizolacyjną, która ma za zadanie utrzymać ciepło wewnątrz budynku, czyli np. styropian, wełnę mineralną lub piankę poliuretanową. Kolejne elementy konstrukcyjne to:

  • warstwa hydroizolacyjna, chroniąca przed wodą – stosuje się różne rodzaje membran lub mas bitumicznych;

  • warstwa ochronna, chroniąca izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV i warunkami atmosferycznymi – może to być warstwa żwiru lub płytek dachowych;

  • warstwa drenażowa (dodatkowo) – często wykorzystywana w przypadku ogrodów dachowych.

Więcej informacji technicznych dot. konstrukcji zadaszenia znajdziesz w poradniku: Budowa i rodzaje dachów – wszystko, co warto wiedzieć.

 

Ważne: 

Dach płaski dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych, ale też np. garażów. Możesz zrezygnować z warstwy ocieplenia, co dodatkowo zmniejszy koszty.

Co lepsze – dom z płaskim dachem czy z dachem spadzistym?

Do zalet domu z płaskim dachem zaliczamy nowoczesny design, maksymalne wykorzystanie przestrzeni (górna kondygnacja) oraz niskie koszty budowy. Domy z dachem spadzistym mogą z kolei dawać lepsze odprowadzanie wody i śniegu oraz wyższą trwałość w przypadku ekstremalnej pogody. Płaskie dachy wymagają częstszej konserwacji niż dachy spadziste. Wybór zależy więc od Twoich wymagań. Jeśli nie wiesz, na jaki rodzaj dachu się zdecydować, poproś o pomoc specjalistę. Znajdziesz go m.in. w serwisie usługowym Majsteria, w kategorii: Dachy, rynny, kominy. Dodaj zlecenie i zaczekaj na kontakt albo samodzielnie znajdź wykonawcę.

Czym pokryć dach płaski?

Przy lekkim spadzie, w okolicach 3-5%, zaleca się wybrać papę termozgrzewalną z bitumu modyfikowanego dodatkami syntetycznymi. Zapewni to wysoką odporność na przecieki przy jednocześnie niskiej cenie materiału. Alternatywnie możesz zdecydować się na membranę dachową EPDM lub PVC. Przy mocniejszym spadzie, od 5 do 11%, lepiej postawić na blachodachówkę pokrytą warstwą ochronną, która dodatkowo zabezpieczy przed korozją.

Dach płaski – odwodnienie i izolacja

Choć dachy płaskie wydają się poziome, zawsze powinny mieć minimalny spad, aby woda mogła swobodnie odpływać. Najczęściej stosuje się wewnętrzne rynny i odpływy, które kierują wodę do kanalizacji burzowej lub zbiorników retencyjnych. Jeśli chodzi o izolację, najczęściej stosowane materiały to styropian, wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Zazwyczaj jest układana warstwowo, np. warstwa paroizolacyjna zapobiega kondensacji wody, a warstwa termoizolacyjna utrzymuje ciepło wewnątrz budynku.

Ile kosztuje płaski dach?

Dach płaski kosztuje około 300 – 400 złotych za m², zarówno w wersji wentylowanej, jak i niewentylowanej. Ceny różnią się w zależności od użytych materiałów, lokalizacji budowy i wybranej firmy. W przypadku dachów wentylowanych dodatkowe koszty są wynikiem stosowania systemów rynnowych i odpowietrzników, a w przypadku niewentylowanych – dokładniejszej izolacji, aby zapobiec kondensacji. Po więcej porad cenowych odwiedź: Ile zapłacisz za nowy dach lub jego remont – cennik usług dekarskich 2024.

Podsumowując, dach płaski charakteryzuje się lekkim spadem, od 3 do 11%. Składa się ze stropu, warstwy termoizolacyjnej, hydroizolacyjnej, ochronnej i – dodatkowo – drenażowej. Największe zalety płaskiego dachu to nowoczesny wygląd, maksymalne wykorzystanie górnej kondygnacji oraz niskie koszty budowy, w okolicach 300 – 400 złotych za m². Warto pokryć go papą termozgrzewalną, membraną dachową lub blachodachówką. Najczęściej stosowane materiały termoizolacyjne to styropian, wełna mineralna i pianka poliuretanowa.

Zobacz też inne artykuły

Rodzaje papy dachowej – jaką papę na dach z desek wybrać?
Dachy, rynny, kominy
Papa nadal stanowi popularny wybór na pokrycie dachu. Dzięki swojej elastyczności doskonale sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach, w tym na zadaszeniach z desek. Możesz wybrać papę termozgrzewalną, bitumiczną lub samoprzylepną. Różnią się one metodami aplik...
Konstrukcja i koszt dachu dwuspadowego
Dachy, rynny, kominy
Dach dwuspadowy to klasyczna konstrukcja z dwoma przeciwległymi połaciami. Stosuje się go głównie do zadaszenia niewielkich obiektów w budownictwie mieszkaniowym. Jest tani, łatwy w budowie i wpasowuje się w obecne trendy estetyczne. Czym wyróżnia się więźba dachu dwus...