Mycie kostki brukowej – od domowych sposobów po profesjonalne metody

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Regularne mycie kostki brukowej jest potrzebne, aby chodnik czy podjazd prezentowały się estetycznie i nie uległy uszkodzeniu. Jak to zrobić, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia? Możesz zastosować zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby. Sprawdź, czym i jak czyścić kostkę brukową.

Mycie kostki brukowej – od domowych sposobów po profesjonalne metody

Jak często należy myć kostkę brukową?

Mycie kostki brukowej należy realizować w określonych odstępach czasu. Najlepiej robić to 2 razy w roku, przed i po zimie. Poza tym czyszczenie kostki warto przeprowadzić po wystąpieniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych jak silny wiatr czy duże opady deszczu bądź gradu.

Warto wiedzieć, jak wyczyścić kostkę brukową, gdyż zapobiegnie to nagromadzeniu się zanieczyszczeń, które później będzie bardzo trudno usunąć. Chodzi nie tylko o kurz, pył czy piasek, ale również o chwasty, mech oraz liście. Czyszczenie kostki pozwala również stworzyć skuteczną ochronę przed:

  • przebarwieniem chodnika albo podjazdu – może to być skutkiem karbonizacji węglanu wapnia i powstania białego nalotu;

  • uszkodzeniem powierzchni – liczne zabrudzenia mogą doprowadzić do pogłębiania się mikroszczelin, w których w zimie będzie gromadzić się i zamarzać woda; w skrajnych przypadkach grozi to rozsadzeniem chodnika.

 

Czym myć kostkę brukową?

Zastanawiasz się, czym czyścić kostkę brukową? Podstawą jest specjalna szczotka z wytrzymałym włosiem, najlepiej ze stalowego drutu mosiądzowego. Za pomocą trójkątnego skrobaka usuniesz ze szczelin chodnikowych mech, porosty i trawę bez ryzyka uszkodzenia kostki. Takie narzędzie, dzięki dodatkowemu ostrzu, przyda się również do wyrywania chwastów z korzeniami.

Dobrą odpowiedzią na pytanie, czym umyć kostkę brukową, jest także myjka ciśnieniowa. Dzięki silnemu strumieniowi wody skutecznie pozbywa się większości zabrudzeń. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia – pod uwagę trzeba wziąć:

  • ciśnienie robocze, które optymalnie wynosi 140–180 barów;

  • wydajność – najlepiej, aby była na poziomie około 500 l/h;

  • moc – oczekiwane efekty zapewni myjka o mocy minimum 2 kW;

  • długość węża – zwykle wystarczy około 10 m.

 

Ważne:

Najlepszym wyborem jest myjka ciśnieniowa z opcją podgrzewania wody, która jest bardziej efektywna podczas usuwania zabrudzeń. Dobry model pozwala podgrzać wodę do temperatury 50°C.

 

Szukasz sposobów na zabezpieczenie kostki brukowej przed zabrudzeniem i uszkodzeniem? Przeczytaj artykuł: Jak i po co impregnować kostkę brukową.

Jak umyć kostkę brukową – sposoby i metody

Na to, jak czyścić kostkę brukową, decydujący wpływ ma rodzaj i ilość zanieczyszczeń na powierzchni. W sytuacji, gdy zabrudzenia są niewielkie, warto sięgnąć po domowe metody. Jeśli jednak na chodniku albo na podjeździe znajduje się sporo plam i wykwitów, może być konieczne skorzystanie z profesjonalnych preparatów i narzędzi.

Mycie kostki brukowej może być czasochłonne i kosztować sporo wysiłku, szczególnie na dużej działce. Jeśli nie masz na to czasu albo nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, polecamy wynająć fachowców. Ich ogłoszenia znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Prace na zewnątrz. Możesz tam również dodać własne zlecenie i zaczekać na kontakt ze strony wykonawców.

Jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem?

Na Twojej posesji znajduje się ubrudzona kostka brukowa? Czyszczenie można wykonać za pomocą roztworów wody i:

  • mydła, w proporcji 3:1;

  • octu, w proporcji 2:1;

  • wody utlenionej, w proporcji 1:1;

  • soku z cytryny – wystarczy niewielką ilość dodać do wody.

Możesz również wylać na kostkę colę, która pomoże usunąć tłuste plamy czy rdzę, albo rozprowadzić na chodniku czy podjeździe sodę oczyszczoną (jest skuteczna w przypadku rozlanego smaru bądź chwastów). Jeśli szukasz sposobu na to, jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem, pamiętaj, aby wyposażyć się w wiadro, twardą szczotkę oraz rękawice gumowe.

Czym czyścić kostkę brukową – preparaty i narzędzia

Gdy trzeba pozbyć się wyjątkowo uporczywych zabrudzeń, którym nie dały rady ocet czy cola, warto sięgnąć po preparat do czyszczenia kostki. Świetnym wyborem jest środek biodegradowalny, który nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Czym wyczyścić kostkę brukową, aby efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami? Najlepszą propozycją jest myjka ciśnieniowa z lancą do piaskowania, która pozwoli wdmuchać pod dużym ciśnieniem ziarna piasku na powierzchnię kostki, co spowoduje usunięcie większości zabrudzeń.

Jak usunąć trawę i mech z kostki brukowej?

W tej sytuacji przyda się wspomniana już szczotka ze sztywnym włosiem. Dobrze, aby miała długi drążek. Pozwoli to nie schylać się w trakcie pracy. Wystarczy zeskrobać zanieczyszczenia znajdujące się w szczelinach między kostką, co jednak może kosztować sporo wysiłku.

Ile kosztuje mycie kostki brukowej?

Aby cieszyć się idealnym efektem, mycie kostki brukowej warto powierzyć fachowcom. Ile to kosztuje? Najtańsze jest czyszczenie bieżące – stawka wynosi zwykle 10–15 zł/m². Drożej wychodzi mycie środkami chemicznymi. W tym przypadku koszt to 15–30 zł/m². W niektórych firmach należy doliczyć koszt dojazdu, który wynosi na przykład 50 zł.

Podsumowując, mycie kostki brukowej można wykonać samodzielnie, za pomocą domowych metod. W przypadku niewielkich zabrudzeń może pomóc roztwór wody z octem, mydłem czy sokiem z cytryny. Trwalsze zabrudzenia można usunąć myjką ciśnieniową. Najlepsze efekty da jednak skorzystanie z fachowej usługi, która kosztuje w granicach 10–30 zł/m².

Zobacz też inne artykuły

Jak i po co impregnować kostkę brukową?
Prace na zewnątrz
Kostka brukowa przed domem stanowi funkcjonalne wykończenie i wizytówkę posesji. Jest materiałem trwałym, jednak narażonym na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć. Dla zwiększenia żywotności powierzchni warto pamiętać o regularnej impregnacji. W poradniku w...
Jak zapewnić trwałość nawierzchni brukowej – podsypka pod kostkę brukową
Prace na zewnątrz
Zalety kostki brukowej, takie jak: estetyka, łatwość montażu i rozbiórki oraz wytrzymałość sprawiają, że popularność tego rozwiązania utrzymuje się na wysokim poziomie. Na końcowy efekt w znacznym stopniu wpływa podsypka pod kostkę brukową, ale także warstwa podbudowy znajdu...