Zasady programu Czyste Powietrze określają, jak bardzo musi wzrosnąć efektywność energetyczna budynku, aby kwalifikować się na dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji. Żeby móc przewidzieć, czy uda się spełnić założenia programu, należy przeprowadzić wcześniej audyt energetyczny. Taki audyt powinien zawierać kilka różnych wariantów wykonania planu, ułożonych według opłacalności.
Ważne:
Do wniosku o dofinansowanie nie załącza się pełnego audytu, a jedynie dokument podsumowujący. To wyciąg zawierający obliczenia z przewidywanymi korzyściami energetycznymi. Wyniki muszą być sporządzone wg obowiązującego wzoru. Warto pamiętać o tym, że audyt jest obligatoryjny wyłącznie przy kompleksowej termomodernizacji – inne przedsięwzięcia w ramach programu Czyste Powietrze nie wymagają takiego dokumentu, żeby uzyskać dofinansowanie.
Aby móc zakwalifikować kompleksową termomodernizację do programu Czyste Powietrze, to po jej zakończeniu musi zostać osiągnięty cel: zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m²*rok) lub zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%. Założenie wybranego wariantu audytu energetycznego, umożliwiające osiągnięcie wskazanego celu, musi zostać zrealizowane w całości nie później niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia, jaki został wskazany we wniosku. Jeżeli szukasz specjalistów, którzy pomogą Ci sprawnie przeprowadzić termomodernizację budynku, sprawdź serwis ogłoszeniowy Majsteria – kategoria: Elewacje, docieplenia. Znajdziesz tam ekspertów specjalizujących się w audytach oraz fachowców, którzy zajmują się kompleksową realizacją prac.