Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Czy zawsze trzeba wzywać lawetę? Okazuje się, że nie – w określonych przypadkach niesprawne auto można holować, np. na lince. Aby zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć mandatu, konieczne jest jednak stosowanie się do kilku zasad opisanych w ustawie. Sprawdź, na czym polega holowanie samochodu i kiedy jest możliwe!

Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?

Na czym polega holowanie auta?

Holowanie samochodu to manewr drogowy, który oznacza ciągnięcie auta (pojazd holowany) przez inny pojazd (holujący). W większości przypadków wymaga to obecności dwóch kierowców. Do holowania auta wykorzystuje się połączenie giętkie (o długości 4–6 m) lub sztywne (o długości do 3 m). Masz więc do wyboru:

  • linę holowniczą,

  • taśmę holowniczą,

  • sztywny hol.

Dodatkowo połączenie między pojazdami musi być mocne i nieuszkodzone. Konieczne jest też przymocowanie auta w taki sposób, żeby uniemożliwić przypadkowe odczepienie czy oderwanie, np. podczas skrętu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy holuje się motocykl. Linkę, taśmę lub sztywny hol mocuje się do specjalnych uchwytów, które znajdują się w zderzaku albo bezpośrednio pod nim.

Holowanie auta – przepisy i zasady

Odpowiednio przeprowadzone holowanie jest zgodne z polskim prawem. Dokładne zasady znajdziesz w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. O czym pamiętać podczas holowania auta? Przepisy określają takie kwestie jak:

  • maksymalna prędkość – 30 km/h w terenie zabudowanym, 60 km/h poza terenem zabudowanym;

  • oświetlenie – zawsze włączone światła mijania w pojeździe holującym, przy słabej widoczności (np. deszcz, noc) włączone światła pozycyjne w pojeździe holowanym;

  • odległość między pojazdami – od 4 do 6 m na holu giętkim i do 3 m na holu sztywnym;

  • oznaczenie pojazdu holowanego – odblaskowy trójkąt ostrzegawczy z tyłu po lewej stronie lub żółte sygnały błyskowe;

  • oznaczenie holu – chorągiewka (żółta lub czerwona) albo białe i czerwone pasy na połączeniu;

  • hamulce pojazdu holowanego – sprawne 2 układy na holu giętkim, minimum 1 układ na holu sztywnym.

Kiedy nie wolno holować samochodu?

Przepisy określają nie tylko zasady poprawnego holowania. Wskazują również, kiedy ten manewr jest zabroniony. Standardowo nie wolno holować samochodu:

  • jeśli nie działają w nim hamulce lub układ kierowniczy;

  • który ma przyczepę lub naczepę;

  • na autostradzie. 

Dodatkowo niezgodne z prawem jest holowanie samochodu bez przeglądu czy ubezpieczenia OC. Jeśli pojazd nie ma ważnych dokumentów, bez narażenia na mandat i inne nieprzyjemności można przewozić go tylko na lawecie.

 

Warto wiedzieć:

O usługach lawety potocznie mówi się „holowanie na lawecie”. Laweta nie ciągnie jednak pojazdu za sobą, a przewozi go na specjalnej platformie (w formie przyczepy lub zintegrowanej z autem – tzw. autolaweta). W ten sposób można przetransportować każdy pojazd w dowolnym stanie i na dowolną odległość, również na autostradzie. 


Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź artykuł: Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki.

Holowanie auta na lince

Lina holownicza to tzw. hol giętki. Ze względu na niską cenę, dużą dostępność i łatwość przewozu (zajmuje mało miejsca) jest najpopularniejszym rozwiązaniem wśród kierowców. Jeśli chcesz przeprowadzić holowanie auta na lince, pojazd holowany musi mieć sprawne 2 układy hamulcowe oraz silnik (jeśli od jego sprawności zależy działanie hamulców). Dodatkowo odległość między autami musi wynosić 4–6 m.

Holowanie samochodu w terenie zabudowanym

Holowanie samochodu w terenie zabudowanym jest możliwe. Pamiętaj jednak o dostosowaniu prędkości, która może wynosić maksymalnie 30 km/h. Wykonywanie takiego manewru w mieście jest jednak utrudnione m.in. ze względu na duży ruch.

Holowanie samochodu bez kierowcy

Podczas holowania w obu autach muszą znajdować się kierowcy z uprawnieniami, czyli z ważnym prawem jazdy. Wymieniona już ustawa dopuszcza wyjątek, jeśli „pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim”. W praktyce standardowe holowanie samochodu bez kierowcy jest właściwie niemożliwe, nawet na sztywnym holu.

Holowanie samochodu elektrycznego

Jeśli zepsuje się elektryk lub hybryda, kierowca najczęściej musi wezwać lawetę. Holowanie samochodu elektrycznego lub hybrydowego zwykle jest niezalecane przez producenta. Przykładowo w instrukcji Tesli Model S zaznaczono, że koła samochodu nie mogą poruszać się podczas przewożenia. Dlaczego? Takie działanie może doprowadzić m.in. do przegrzania.

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

W podobnej sytuacji znajdują się właściciele automatów. Większość instrukcji odradza holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów, aby uniknąć m.in. poważnych uszkodzeń silnika.

Kwestie bezpieczeństwa przy holowaniu auta

Co robić podczas holowania auta? Przepisy to jeszcze nie wszystko. Warto kierować się też kilkoma innymi zasadami, aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy:

  • poprawnie zamontuj połączenie holownicze, by uniknąć np. wyrwania zderzaka;

  • wybierz trasę o najmniejszym natężeniu ruchu, liczbie skrętów itp.;

  • bądź w stałym kontakcie z drugim kierowcą (np. na słuchawkach);

  • jedź prawym pasem i z odpowiednią prędkością;

  • pamiętaj o włączaniu kierunkowskazów w obu autach;

  • podczas jazdy nie włączaj świateł awaryjnych.

Ile kosztuje holowanie samochodu?

Holowanie samochodu najczęściej odbywa się bez udziału profesjonalistów. Płacisz więc tylko za niezbędne narzędzia (przede wszystkim linkę / taśmę lub sztywny hol) oraz paliwo. Kiedy zdecydujesz się na wezwanie pomocy drogowej, za lawetę zapłacisz od ok. 150 zł wzwyż – w zależności od trasy, jaka jest do pokonania.

Ile kosztuje holowanie auta z autostrady? Czy koszt lawety można odliczyć z ubezpieczenia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w artykule: Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?

Wbrew pozorom manewr holowania wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Holowany i holujący pojazd mogą stanowić też zagrożenie dla ruchu drogowego. Niepoprawne przeprowadzenie manewru naraża ponadto kierowców na awarię lub mandat.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc wezwanie odpowiedniej firmy, która przetransportuje pojazd na lawecie – bezpiecznie i szybko. Odpowiednie firmy znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii: Pomoc drogowa. Jeśli zajmujesz się holowaniem na lawecie, na portalu umieścisz też swoje ogłoszenie.

Zobacz też inne artykuły

Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki
Pomoc drogowa
Co robić, gdy samochód zepsuje się na środku drogi, zabraknie mu paliwa albo pęknie w nim opona? Z kim skontaktować się po kolizji lub wypadku, żeby odholować pojazd? To zadania dla pomocy drogowej! Specjalistyczna firma czeka w gotowości 24 godziny na dobę, żeby pomóc Ci w ...
Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?
Pomoc drogowa
Awaria samochodu, unieruchomienie pojazdu po kolizji czy wypadku, auto bez wymaganych dokumentów… To najczęstsze przyczyny wezwania lawety. Pomoc drogowa zadba o bezpieczne przewiezienie pojazdu, np. do warsztatu czy na parking. Sprawdź, ile kosztuje laweta i kiedy warto ją wezwać!