Kiedy wezwać lawetę?
Skorzystanie z pomocy drogowej to najlepszy sposób na transport pojazdu mechanicznego, który nie może poruszać się po drodze na własnych kołach. Lawetą o różnej ładowności można przewieźć zarówno motocykle, jak i samochody osobowe, ciężarowe, specjalistyczne maszyny, a nawet łodzie. Standardowo wzywa się lawetę, gdy pojazd:
-
zepsuje się, a do naprawy wymaga serwisu (np. awaria silnika czy hamulców);
-
jest niesprawny po wypadku lub stłuczce;
-
utknie w rowie, w piasku czy błocie;
-
stwarza zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.
Warto wiedzieć:
Potocznie na transport lawetą mówi się m.in. holowanie na lawecie. Tak naprawdę tradycyjne holowanie to ciągnięcie pojazdu na linie holowniczej lub sztywnym holu. Zgodnie z art. 31 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (Prawo o ruchu drogowym) taka czynność jest obwarowana wieloma zasadami. Przykładowo nie można holować w ten sposób m.in. pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub hamulcowym oraz na autostradzie. W takich sytuacjach zawsze konieczne jest wezwanie lawety.
Przeczytaj także: Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?
Laweta samochodowa jest również przydatna w momencie, gdy chcesz wygodnie i bezpiecznie przetransportować pojazd z punktu A do punktu B. Najczęściej chodzi o samochód lub motocykl:
-
kupiony za granicą lub w innej części kraju (zamiast jechać po niego samodzielnie, można wysłać lawetę);
-
zabytkowy, klasyczny czy sportowy (by zadbać o bezpieczeństwo zawieszenia, karoserii itp.);
-
bez aktualnych badań technicznych czy OC (żeby uniknąć wysokiego mandatu);
-
do naprawy czy renowacji (którym nie da się bezpiecznie poruszać po drodze).
Pamiętaj również, że pomoc drogowa oferuje znacznie więcej usług niż tylko przyjazd lawety. Taki mobilny serwis zajmuje się też drobnymi naprawami, np. wymianą koła, dostarczeniem paliwa czy odpaleniem auta przy rozładowanym akumulatorze. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki.
