Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Awaria samochodu, unieruchomienie pojazdu po kolizji czy wypadku, auto bez wymaganych dokumentów… To najczęstsze przyczyny wezwania lawety. Pomoc drogowa zadba o bezpieczne przewiezienie pojazdu, np. do warsztatu czy na parking. Sprawdź, ile kosztuje laweta i kiedy warto ją wezwać!

Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?

Kiedy wezwać lawetę?

Skorzystanie z pomocy drogowej to najlepszy sposób na transport pojazdu mechanicznego, który nie może poruszać się po drodze na własnych kołach. Lawetą o różnej ładowności można przewieźć zarówno motocykle, jak i samochody osobowe, ciężarowe, specjalistyczne maszyny, a nawet łodzie. Standardowo wzywa się lawetę, gdy pojazd:

  • zepsuje się, a do naprawy wymaga serwisu (np. awaria silnika czy hamulców);

  • jest niesprawny po wypadku lub stłuczce;

  • utknie w rowie, w piasku czy błocie;

  • stwarza zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Warto wiedzieć:

Potocznie na transport lawetą mówi się m.in. holowanie na lawecie. Tak naprawdę tradycyjne holowanie to ciągnięcie pojazdu na linie holowniczej lub sztywnym holu. Zgodnie z art. 31 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (Prawo o ruchu drogowym) taka czynność jest obwarowana wieloma zasadami. Przykładowo nie można holować w ten sposób m.in. pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub hamulcowym oraz na autostradzie. W takich sytuacjach zawsze konieczne jest wezwanie lawety.

 

Przeczytaj także: Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?

 

Laweta samochodowa jest również przydatna w momencie, gdy chcesz wygodnie i bezpiecznie przetransportować pojazd z punktu A do punktu B. Najczęściej chodzi o samochód lub motocykl:

  • kupiony za granicą lub w innej części kraju (zamiast jechać po niego samodzielnie, można wysłać lawetę);

  • zabytkowy, klasyczny czy sportowy (by zadbać o bezpieczeństwo zawieszenia, karoserii itp.);

  • bez aktualnych badań technicznych czy OC (żeby uniknąć wysokiego mandatu);

  • do naprawy czy renowacji (którym nie da się bezpiecznie poruszać po drodze).

Pamiętaj również, że pomoc drogowa oferuje znacznie więcej usług niż tylko przyjazd lawety. Taki mobilny serwis zajmuje się też drobnymi naprawami, np. wymianą koła, dostarczeniem paliwa czy odpaleniem auta przy rozładowanym akumulatorze. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki

Ile kosztuje laweta? Cennik

Każda firma stosuje trochę inny sposób naliczania, dlatego nie da się jednoznacznie określić ostatecznej ceny za lawetę. Czasami płaci się opłatę startową (np. 100–200 zł) oraz dodatkowo za każdy przejechany kilometr. Innym sposobem rozliczania jest stała opłata w obrębie konkretnego miasta (rozliczanie kwotowe).

Ile kosztują usługi lawetą? Cennik zależy od wielu czynników, wśród których jednym z ważniejszych jest rodzaj przewożonego pojazdu. Część kwot trzeba pokryć jednak niezależnie od wagi samochodu.

Rodzaj usługi Szacunkowa cena 
Załadunek i rozładunek pojazdu od 50 zł
Początkowa stawka (rozpoczęcie usługi) 100–200 zł
Postój lawety (godzina) 100–200 zł
Rezygnacja z holowania po przyjeździe na miejsce 100–120 zł
Wyciąganie pojazdu z rowu 100–150 zł
Godziny nocne, niedziele i święta +50% początkowej stawki

Laweta samochodowa – cennik

Transport samochodu osobowego lub motocykla jest tańszy niż przewożenie cięższych pojazdów. Cena takiej usługi na terenie ok. 10-25 km zaczyna się zwykle od ok. 150 zł.

Rodzaj usługi Szacunkowa cena 
Samochód osobowy (km) 2,50–3 zł
Motocykl (km) 1,50–2,50 zł

Laweta ciężarowa – cennik

Pomoc drogowa może przewieźć też ciężkie pojazdy, także te o niestandardowych kształtach (np. budowlane). Wyższa stawka najczęściej jest stosowana dla pojazdów o wadze powyżej 2 ton.

Rodzaj usługi Szacunkowa cena 
Samochód dostawczy / ciężarowy (km) 3–4 zł
Maszyna budowlana (km) 4–5 zł
Postój lawety (godzina) 100–200 zł
Godziny nocne, niedziele i święta +50% początkowej stawki

Od czego zależy cena lawety?

To, ile kosztuje laweta, zależy od wielu różnorodnych czynników – ostateczną cenę zawsze ustala się więc indywidualnie. Kluczowa jest waga pojazdu (większe wymagają większej ładowności, co przekłada się m.in. na koszt lawety i paliwa). Do przygotowania wyceny specjalista potrzebuje też informacji na temat:

  • stanu pojazdu;

  • warunków na drodze;

  • trasy i odległość przejazdu;

  • godziny wykonania usługi;

  • opłat drogowych;

  • miejsca zdarzenia;

  • rodzaju drogi (np. autostrada).

Koszt wezwania lawety i transportu pojazdu może pokryć ubezpieczenie assistance, AC lub OC sprawcy. Zastanawiasz się, czy warto wykupić dodatkową polisę? Przeczytaj: Czym jest assistance i czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Laweta na kat. B – kiedy opłaca się samemu wypożyczyć lawetę?

Pod pojęciem laweta większość osób rozumie dowolny pojazd przeznaczony do transportu samochodów, maszyn czy motocykli. Do wyboru masz jednak dwa rozwiązania:

  • przyczepa laweta – przyczepa do zamontowania, która nie jest częścią samochodu;

  • autolaweta – samochód na stałe zintegrowany z platformą do przewożenia.

Prawo jazdy kategorii B uprawnia m.in. do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, samochodu z przyczepą (łączna dmc 3,5 tony) lub przyczepą lekką (łączna masa 4250 kg, przy maksymalnej dmc przyczepy 750 kg).

Laweta na kat. B to więc najczęściej autolaweta. Jej wypożyczenie może być opłacalne, jeśli:

  • chcesz jednorazowo przewieźć kilka mniejszych pojazdów (np. motocykli);

  • czeka Cię bardzo długa trasa (np. transport nowego samochodu z drugiej części kraju);

  • przewozisz swoje zabytkowe auto np. na zlot czy do muzeum.

Zamówienie lawety to sposób na wygodny transport pojazdu, który nie może poruszać się po drodze. Ostateczny koszt zależy m.in. od wagi samochodu, rodzaju drogi czy odległości do pokonania. Warto jednak porównać kilka ofert i kierować się nie tylko ceną, ale też opiniami innych klientów i doświadczeniem firmy. Duży wybór lawet samochodowych i ciężarowych znajdziesz m.in. w serwisie ogłoszeniowym Majsteria, w kategorii Pomoc drogowa. Jeśli masz lawetę przyczepę lub autolawetę, na stronie wygodnie umieścisz też własną ofertę, aby ułatwić klientom dostęp do swoich usług.

Zobacz też inne artykuły

Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki
Pomoc drogowa
Co robić, gdy samochód zepsuje się na środku drogi, zabraknie mu paliwa albo pęknie w nim opona? Z kim skontaktować się po kolizji lub wypadku, żeby odholować pojazd? To zadania dla pomocy drogowej! Specjalistyczna firma czeka w gotowości 24 godziny na dobę, żeby pomóc Ci w ...
Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?
Pomoc drogowa
Czy zawsze trzeba wzywać lawetę? Okazuje się, że nie – w określonych przypadkach niesprawne auto można holować, np. na lince. Aby zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć mandatu, konieczne jest jednak stosowanie się do kilku zasad opisanych w ustawie. Sprawdź, na czym polega holowanie s...