Jak wymienić koło w samochodzie? Kilka ważnych zasad

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Przebita opona, pęknięta felga lub po prostu sezonowa wymiana – to najczęstsze sytuacje, które wymagają zmiany ogumienia. Jeśli masz kilka odpowiednich narzędzi i podstawową wiedzę, w niektórych sytuacjach możesz zrobić to samodzielnie. Sprawdź, jak wymienić koło w samochodzie i kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Jak wymienić koło w samochodzie? Kilka ważnych zasad

Czy można samemu wymienić koło w samochodzie?

Wielu kierowców zastanawia się, czy można samemu zmienić opony, aby zaoszczędzić na usługach wulkanizacyjnych. Okazuje się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – samodzielna zmiana kół jest możliwa w większości samochodów. Ta umiejętność przydaje się szczególnie w nagłych wypadkach. 

Czasami jednak lepiej oddać taki serwis w ręce profesjonalistów. Przykładowo: jeśli auto nadal jest na gwarancji, jakiekolwiek uszkodzenia podczas wymiany mogą narazić Cię na późniejsze koszty. Część pojazdów ma również system kontroli ciśnienia w oponach, który trzeba resetować m.in. po zmianie koła. Samodzielną wymianę koła w samochodzie utrudniają też niesprzyjająca pogoda czy trudne ustawienie auta, np. na ruchliwej autostradzie. 

Jeśli chcesz oszczędzić sobie kosztów związanych z uszkodzonym ogumieniem, rozważ wykupienie dodatkowej polisy. Sprawdź: Czym jest assistance i czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Kiedy zmienić koła lub opony? Taka wymiana – głównie ze względów bezpieczeństwa – jest niezbędna przede wszystkim w trzech sytuacjach:

  • uszkodzenie opony (np. pęknięcie, przebicie) lub felgi (np. wykrzywienie) na drodze;

  • zużycie opony (według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury minimalna głębokość rzeźby bieżnika to 1,6 mm);

  • nowy sezon (wymiana opon na letnie / zimowe, jeśli nie korzystasz z całorocznych).

 

Warto wiedzieć: 

Wymianie mogą podlegać: wyłącznie opony (ogumienie) lub całe koła (opony i felgi) – chociaż potocznie te pojęcia często stosuje się zamiennie. Zmiana kół w całości jest znacznie prostsza i popularniejsza. A czy można samemu zmienić opony? Demontaż ogumienia jest bardziej skomplikowany i lepiej przeprowadzić go w profesjonalnym serwisie. Wykonany nieumiejętnie może spowodować m.in. odkształcenie opony. Łatwo również o ewentualne zarysowania czy wgniecenia felg.

Co jest potrzebne do wymiany koła?

Jeśli chcesz samodzielnie zmienić koło, zaopatrz się w takie akcesoria i narzędzia jak:

  • podnośnik samochodowy (lewarek),

  • klucz do odkręcania kół (ręczny lub udarowy),

  • klucz do dokręcania śrub (najlepiej dynamometryczny),

  • kliny pod koła,

  • kobyłki (podpory),

  • miernik ciśnienia.

Niezbędne jest też oczywiście koło zapasowe lub dojazdowe. To pierwsze właściwie niczym nie różni się od tych, które masz aktualnie zamontowane. Możesz jechać więc z normalną prędkością. Jednocześnie jest jednak ciężkie i zajmuje sporo miejsca w bagażniku. Dojazdówka to lżejsza i mniejsza wersja koła, która jednak znacznie obniża komfort jazdy. Służy jedynie do tego, by dojechać do domu czy warsztatu – z maksymalną prędkością 80 km/h.

Pamiętaj również, by wyposażyć samochód w środki, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo podczas wymiany na drodze. Są to:

  • trójkąt ostrzegawczy,

  • kamizelka odblaskowa,

  • mocna latarka,

  • rękawiczki ochronne.

Posiadanie koła zapasowego lub dojazdowego w bagażniku nie jest niezbędne – w Polsce nie ma takiego obowiązku. Dla komfortu warto się jednak w nie zaopatrzyć. Jeśli do pęknięcia opony czy innego uszkodzenia doszło na drodze i nie masz ze sobą potrzebnych akcesoriów – zadzwoń po wsparcie. 

Specjalista często może zająć się wymianą czy serwisem jeszcze na miejscu. Może również przetransportować samochód do wulkanizatora. Więcej informacji o możliwościach i kosztach znajdziesz w artykule: Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki

Wymiana koła w samochodzie – instrukcja

Jak wymienić koło w samochodzie? Podstawowe kroki są takie same, bez względu na auto. Warto mieć jednak instrukcję obsługi swojego pojazdu – pewne niuanse (np. obecność plastikowych nakładek na śrubach) mogą różnić się w zależności od marki czy modelu. Oto główne kroki:

  1. Ustaw auto w bezpiecznym miejscu na płaskiej nawierzchni.

  2. Zablokuj auto (zaciągnij hamulec ręczny, wrzuć bieg, wyprostuj koła).

  3. Zabezpiecz koła, których aktualnie nie wymieniasz (np. klinami). 

  4. Zmierz ciśnienie w kole, które masz zamiar założyć.

  5. Poluzuj śruby przy pomocy klucza.

  6. Ustaw lewarek pod kołem.

  7. Podnieś samochód. 

  8. Odkręć śruby do końca.

  9. Zamontuj nowe koło (strzałka pokazuje kierunek).

  10. Lekko dokręć śruby, najlepiej na krzyż.

  11. Opuść samochód.

  12. Dokręć śruby do końca.

  13. Zmierz ciśnienie w nowym kole.

  14. Wykonaj jazdę próbną.

  15. Po kilku-kilkunastu kilometrach sprawdź, czy wszystko jest dobrze dokręcone.

  16. Jeśli masz koło dojazdowe, jak najszybciej wymień je na zwykłe.

Ile trwa wymiana opon w samochodzie?

Wymiana kół zajmuje specjaliście niewiele czasu – na wszystkie 4 opony najlepiej przeznaczyć ok. 30–60 minut. Jeśli serwis jest wykonywany na drodze dla jednego koła, najczęściej wystarczy kwadrans. 

To, ile trwa wymiana opon, w dużej mierze zależy jednak od doświadczenia. Jeżeli to Twój pierwszy raz, całość może trwać nawet kilka razy dłużej niż w warsztacie. Sprawną wymianę mogą utrudniać też m.in. zapieczone śruby, które często wymagają bardziej specjalistycznych narzędzi. 

Czasami zdarzają się jednak sytuacje awaryjne, gdy wymiana koła na miejscu jest niemożliwa. W takim przypadku trzeba przewieźć auto do wulkanizatora na lawecie. 

Przeczytaj: Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?

Jak wymienić koło w samochodzie – najczęściej zadawane pytania

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli zastanawiasz się nad samodzielną wymianą opon? Sprawdź często zadawane pytania.

Jak używać lewarka?

Podnośnik samochodowy to sprzęt, bez którego nie wymienisz koła. Jak używać lewarka? Zawsze zapoznaj się z dołączoną instrukcją obsługi. Ustaw lewarek za kołem lub przed nim (większość aut ma wyznaczone miejsca). Później podnieś auto na kilka centymetrów.

W którą stronę odkręca się koło?

Aby zdjąć koło, wystarczy kręcić kluczem w lewo – czyli w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. W ten sposób odkręcisz śruby.

Jak zdjąć oponę z felgi?

Zdjęcie opon z felg to trudne zadanie – aby nie uszkodzić koła, potrzeba profesjonalnego sprzętu. Niektórzy decydują się na przecięcie opony np. szlifierką, jednak w ten sposób łatwo m.in. o porysowanie felg.

Samodzielna wymiana koła w samochodzie wydaje się prostym zadaniem. Wymaga jednak trochę wiedzy i doświadczenia oraz kilku niezbędnych narzędzi. Jeśli nie masz ich przy sobie lub wolisz uzyskać profesjonalne wsparcie, doświadczonych wulkanizatorów znajdziesz m.in. w serwisie usługowym Majsteria, w kategorii: pomoc drogowa. To świetne miejsce również dla firm – wystarczy dodać ogłoszenie, żeby wygodnie znaleźć nowych klientów.

Zobacz też inne artykuły

Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki
Pomoc drogowa
Co robić, gdy samochód zepsuje się na środku drogi, zabraknie mu paliwa albo pęknie w nim opona? Z kim skontaktować się po kolizji lub wypadku, żeby odholować pojazd? To zadania dla pomocy drogowej! Specjalistyczna firma czeka w gotowości 24 godziny na dobę, żeby pomóc Ci w ...
Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?
Pomoc drogowa
Czy zawsze trzeba wzywać lawetę? Okazuje się, że nie – w określonych przypadkach niesprawne auto można holować, np. na lince. Aby zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć mandatu, konieczne jest jednak stosowanie się do kilku zasad opisanych w ustawie. Sprawdź, na czym polega holowanie s...