Czy można samemu wymienić koło w samochodzie?
Wielu kierowców zastanawia się, czy można samemu zmienić opony, aby zaoszczędzić na usługach wulkanizacyjnych. Okazuje się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – samodzielna zmiana kół jest możliwa w większości samochodów. Ta umiejętność przydaje się szczególnie w nagłych wypadkach.
Czasami jednak lepiej oddać taki serwis w ręce profesjonalistów. Przykładowo: jeśli auto nadal jest na gwarancji, jakiekolwiek uszkodzenia podczas wymiany mogą narazić Cię na późniejsze koszty. Część pojazdów ma również system kontroli ciśnienia w oponach, który trzeba resetować m.in. po zmianie koła. Samodzielną wymianę koła w samochodzie utrudniają też niesprzyjająca pogoda czy trudne ustawienie auta, np. na ruchliwej autostradzie.
Jeśli chcesz oszczędzić sobie kosztów związanych z uszkodzonym ogumieniem, rozważ wykupienie dodatkowej polisy. Sprawdź: Czym jest assistance i czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?
Kiedy zmienić koła lub opony? Taka wymiana – głównie ze względów bezpieczeństwa – jest niezbędna przede wszystkim w trzech sytuacjach:
-
uszkodzenie opony (np. pęknięcie, przebicie) lub felgi (np. wykrzywienie) na drodze;
-
zużycie opony (według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury minimalna głębokość rzeźby bieżnika to 1,6 mm);
-
nowy sezon (wymiana opon na letnie / zimowe, jeśli nie korzystasz z całorocznych).
Warto wiedzieć:
Wymianie mogą podlegać: wyłącznie opony (ogumienie) lub całe koła (opony i felgi) – chociaż potocznie te pojęcia często stosuje się zamiennie. Zmiana kół w całości jest znacznie prostsza i popularniejsza. A czy można samemu zmienić opony? Demontaż ogumienia jest bardziej skomplikowany i lepiej przeprowadzić go w profesjonalnym serwisie. Wykonany nieumiejętnie może spowodować m.in. odkształcenie opony. Łatwo również o ewentualne zarysowania czy wgniecenia felg.
