Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania11 min

Co robić, gdy samochód zepsuje się na środku drogi, zabraknie mu paliwa albo pęknie w nim opona? Z kim skontaktować się po kolizji lub wypadku, żeby odholować pojazd? To zadania dla pomocy drogowej! Specjalistyczna firma czeka w gotowości 24 godziny na dobę, żeby pomóc Ci w kryzysowej, niespodziewanej sytuacji. Dzięki temu wsparciu możesz bezpiecznie kontynuować podróż (otrzymasz auto zastępcze), a Twój samochód trafi do serwisu. Sprawdź, ile kosztuje pomoc drogowa i czym dokładnie się zajmuje.

Pomoc drogowa – co wchodzi w zakres usług? Porady i cenniki

Zakres usług pomocy drogowej – holowanie i drobny serwis

Firmy zajmujące się pomocą drogową wspierają kierowców w awaryjnych sytuacjach na drodze – przede wszystkim usuwają pojazd z miejsca zdarzenia, np. drogi, pobocza czy rowu. Takich specjalistów wzywa się m.in. do zepsutych samochodów i różnego typu awarii, a także po kolizji czy wypadku. 

Auto pomoc najczęściej działa całodobowo, dzięki czemu szybko rozwiązuje spraw. Jeśli znajdujesz się w mieście, często wystarczy jedynie 15–30 minut oczekiwania. W zależności od sytuacji ekspert proponuje:

  • naprawę samochodu na drodze – drobne usterki (np. niektóre problemy z elektryką, wulkanizacją lub układem paliwowym) często można naprawić od ręki. Tzw. mobilny mechanik jest wyposażony w niezbędne narzędzia, dzięki którym reperuje samochód na miejscu, bez konieczności kilkugodzinnej wizyty w warsztacie;

  • przewiezienie pojazdu – jeśli dalsza jazda samochodem jest niemożliwa, pomoc drogowa zajmuje się transportem we wskazane miejsce, np. do warsztatu, pod dom właściciela czy na parking policyjny. Do holowania wykorzystuje się auto lawetę, która jest przystosowana do bezpiecznego przewozu różnych pojazdów. Więcej przeczytasz w artykule: Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?

 

Ważne:

Pomoc drogowa często zajmuje się nie tylko transportem niesprawnego pojazdu czy doraźnym wsparciem i naprawą usterek. Wiele firm oferuje także zorganizowanie wszelkich formalności, np. kontakt z ubezpieczycielem czy dokumentację fotograficzną szkód. Dzięki temu oszczędzasz czas i nerwy – masz pewność, że specjaliści odpowiednio zajmą się sprawą od A do Z.

Czym zajmuje się pomoc drogowa oprócz holowania? 11 najpopularniejszych usług

Co dokładnie robi auto pomoc? Laweta, czyli holowanie we wskazane miejsce, to dopiero początek możliwości. Do specjalistów możesz zgłosić się w wielu innych sytuacjach – gdy dowolny pojazd z jakiegoś powodu zostanie unieruchomiony na drodze. Oto 11 najpopularniejszych usług, oprócz holowania, które świadczy pomoc drogowa. Jeśli jest to możliwe, często realizowane są na miejscu.

1. Awaryjne odpalenie – jeśli samochód nie odpala, za taki problem najczęściej odpowiada wyładowany akumulator. Pomoc drogowa uruchamia pojazd, wykorzystując alternatywne rozwiązania (np. kable rozruchowe).

2. Dowóz paliwa – w pobliżu nie ma stacji benzynowej, a bak pusty? Auto pomoc zajmuje się także takimi sprawami. Bez problemu dowiezie paliwo i uzupełni jego poziom w baku, co umożliwi Ci szybkie kontynuowanie jazdy. 

3. Wymiana koła lub opony – pękniętą oponę czy uszkodzoną felgę (np. z powodu dziury na drodze) również możesz zgłosić pomocy drogowej. Pamiętaj jednak, że zawsze warto mieć koło zapasowe.  Przeczytaj pomocną instrukcję, która pomoże Ci w samodzielnej wymianie: Jak wymienić koło w samochodzie?

4. Serwis lub wymiana szyby – zniszczona szyba, np. z powodu aktu wandalizmu, gradu lub uderzenia kamieniem, także może być wskazaniem do zamówienia pomocy drogowej. Uszkodzona przednia szyba uniemożliwia dalszą bezpieczną jazdę.

5. Odblokowanie alarmu – gdy dojdzie do awarii systemu alarmowego, mechanizm może potrzebować restartu lub odłączenia. Specjalista często zajmuje się tym od ręki, by umożliwić Ci wejście do auta i późniejszą bezproblemową jazdę. 

6. Wymiana żarówki – jeśli nie masz zapasowej żarówki samochodowej lub gdy jej samodzielna wymiana jest niemożliwa, auto pomoc może zająć się tym za Ciebie. Dzięki temu unikniesz mandatu za brak świateł i zadbasz o bezpieczeństwo na drodze. 

7. Wypompowanie paliwa – roztargnienie czy zwykła pomyłka mogą doprowadzić do zalania baku nieodpowiednim rodzajem paliwa. W tym przypadku specjalista wypompuje je, by ochronić silnik przed zniszczeniem.

8. Awaryjne otwieranie – zamarznięty zamek, zatrzaśnięte kluczyki, zablokowane drzwi… Pomoc drogową można wezwać również po to, by bezpiecznie, szybko i bez uszkodzeń otworzyć awaryjnie pojazd. 

9. Auto zastępcze – wiele firm zajmujących się pomocą drogową ma do dyspozycji auta zastępcze, które można wykorzystać na czas naprawy. Kluczyki i dokumenty do takiego samochodu otrzymujesz od razu po dopełnieniu formalności. 

10. Wyciąganie pojazdu – jeśli samochód utknie, np. w rowie czy w  błocie, pomoc drogowa wykorzysta specjalistyczny sprzęt, aby go bezpiecznie postawić na drodze.  

11. Odwiezienie do domu – jeśli auto jest niesprawne, pomoc drogowa może również odwieźć kierowcę i pasażerów lub zadbać o zamówienie dla nich taksówki czy innego transportu.

Co wpływa na koszt pomocy drogowej?

To, ile kosztuje pomoc drogowa, zależy od wielu czynników. Co ma największy wpływ na ostateczny koszt – oprócz samego rodzaju usługi? Dla kalkulacji ceny kluczowe są:

  • lokalizacja, region Polski – cennik różni się w zależności od miejsca zdarzenia (na cenę wpływają m.in. wielkość miejscowości oraz konkurencja na rynku);

  • rodzaj drogi i warunki drogowe – droga szutrowa, leśna, szybkiego ruchu czy autostrada mogą wymagać dodatkowych opłat;

  • długość trasy – wiele usług rozlicza się od kilometra (a więc kluczowa jest odległość, jaką musi pokonać laweta lub mechanik);

  • data i godzina wezwania – w godzinach nocnych i podczas świąt usługi pomocy drogowej zwykle są droższe;

  • rodzaj pojazdu i waga pojazdu (np. motocykl, samochód osobowy, samochód dostawczy) – niestandardowe pojazdy, takie jak ciągniki rolnicze czy maszyny budowlane, mogą wymagać większych lawet oraz innych sposobów zabezpieczenia;

  • marka i model pojazdu – te czynniki mają wpływ przede wszystkim na dostępność części;

  • czas oczekiwania – niektóre firmy naliczają dodatkowe koszty za ekspresową realizację usługi, np. przyjazd lawety w 15 minut;

  • dodatkowe okoliczności – z wyższym kosztem trzeba liczyć się m.in. w przypadku dachowania czy utknięcia w rowie.

 

Warto wiedzieć:

Jeśli korzystasz z ubezpieczenia assistance i podczas jazdy dojdzie do awarii, to ubezpieczyciel pokrywa część lub całość kwoty za usługi pomocy drogowej – w zależności od warunków umowy. W przypadku kolizji lub wypadku holowanie lawetą (oraz część innych wydatków, m.in. za auto zastępcze) opłaca OC sprawcy. W zależności od okoliczności takie koszty mogą zostać pokryte także przez polisę AC lub inną, (np. dodatkowe ubezpieczenie szyby).

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, czym jest assistance i czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na cały rok lub tylko okresowo (np. na długą podróż samochodem).

Pomoc drogowa – cennik

Ile kosztuje pomoc drogowa? Cennik to bardzo indywidualna kwestia. Poniżej znajdziesz przykładowe, średnie ceny dla najpopularniejszych usług. Pamiętaj jednak, że ostateczny koszt zawsze ustala się indywidualnie. To ceny orientacyjne, które pomogą Ci mniej więcej oszacować, ile możesz zapłacić za konkretną usługę.

Laweta (holowanie) – cennik

W zależności od odległości, daty i godziny, rodzaju pojazdu oraz wielu innych czynników, za wezwanie lawety i holowanie płaci się od ok. 150 zł wzwyż.

Rodzaj usługi Szacunkowa cena
Początkowa stawka (rozpoczęcie holowania) 100–200 zł
Samochód osobowy (km) 2,50–3 zł
Samochód dostawczy / ciężarowy (km) 3–4 zł
Maszyna budowlana (km) 4–5 zł
Motocykl (km) 1,50–2,50 zł
Postój lawety (godzina) 100–200 zł
Godziny nocne, niedziele i święta +50% początkowej stawki

Część firm rozlicza się również w inny sposób – stałą kwotą za przejazd w obrębie danego miasta, np. na terenie Katowic, Łodzi czy Warszawy. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?

Auto zastępcze – cennik

Również w przypadku samochodu zastępczego jego koszt zależy od kilku czynników. Wśród nich znajdują się przede wszystkim marka, klasa i wielkość pojazdu, czas użytkowania oraz dzienny limit kilometrów. Istotne są również lokalizacja oraz indywidualny cennik danej firmy.

Rodzaj pojazdu Szacunkowa cena za dobę
Klasa A (np. Fiat Panda) 60–220 zł
Klasa B (np. Ford Fiesta) 70–250 zł
Klasa C (np. Ford Focus) 80–250 zł
Klasa D (np. Opel Insignia) 120–280 zł
Klasa SUV (np. Nissan Qashqai) 150–300 zł
Samochód dostawczy duży 200–400 zł

Pamiętaj, że w przypadku zdarzenia drogowego koszt auta zastępczego jest pokrywany z OC sprawcy. Dzięki temu nie musisz opłacać wynajmu z własnej kieszeni.

Mobilna wulkanizacja – cennik

Niektóre problemy z kołami, felgami i oponami można rozwiązać na miejscu – a później kontynuować podróż. Ile kosztuje mobilna wulkanizacja?

Rodzaj usługi Szacunkowa cena
Montaż koła zapasowego Od 70 zł
Naprawa przebitej opony Od 80 zł
Naprawa koła Od 80 zł
Godziny nocne, niedziele i święta +50% początkowej stawki

W tym przypadku często dolicza się opłatę za przyjazd mechanika – zwykle od ok. 1,50 zł za kilometr. Bliski dojazd (np. w obrębie miasta) w wielu przypadkach jest gratis.

Kiedy warto skorzystać z usług pomocy drogowej?

Pomoc drogową warto wezwać zawsze wtedy, gdy bezpieczne kontynuowanie podróży jest niemożliwe i kiedy potrzeba profesjonalnego wsparcia. Wezwij auto pomoc, jeśli

  • doszło do kolizji lub wypadku i pojazd został uszkodzony;

  • samochód uległ awarii, która uniemożliwia dalszą jazdę;

  • kontynuowanie podróży jest możliwe, ale niebezpieczne;

  • auto wpadło do rowu, utknęło lub stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego;

  • nie da się odpalić pojazdu, ruszyć nim z parkingu czy drogi;

  • zabrakło paliwa lub do baku wlano nieodpowiednią mieszankę.

Jeśli nie umiesz lub nie możesz samodzielnie zająć się problemem, profesjonalna auto pomoc to najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że dzięki temu dbasz o bezpieczeństwo (swoje oraz innych uczestników ruchu). Jest to szczególnie ważne, jeśli do awarii, kolizji czy wypadku doszło na ruchliwej drodze. Wzywając pomoc drogową, masz również pewność, że pojazd zostanie naprawiony lub przewieziony sprawnie, bez dodatkowych uszkodzeń.

Jak znaleźć pomoc drogową?

Gdzie szukać firm, które świadczą pomoc drogową 24 h na dobę, aby zapewnić Ci profesjonalne wsparcie zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz? Doświadczonych specjalistów znajdziesz m.in. na portalu Majsteria, w kategorii pomoc drogowa. A jeśli to Ty wykonujesz tego typu usługi, z łatwością pozostawisz swoją ofertę na stronie i znajdziesz nowych klientów.

Wybór profesjonalnej pomocy drogowej pozwoli Ci szybko, bezpiecznie i możliwie bezstresowo kontynuować jazdę lub przewieźć pojazd do warsztatu. Firmy tego typu zajmują się nie tylko holowaniem pojazdów, ale również naprawą drobnych awarii na miejscu, dowożeniem paliwa czy organizowaniem samochodów zastępczych.

Zobacz też inne artykuły

Holowanie auta – jak przebiega i co warto wiedzieć?
Pomoc drogowa
Czy zawsze trzeba wzywać lawetę? Okazuje się, że nie – w określonych przypadkach niesprawne auto można holować, np. na lince. Aby zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć mandatu, konieczne jest jednak stosowanie się do kilku zasad opisanych w ustawie. Sprawdź, na czym polega holowanie s...
Kiedy potrzebna jest laweta i od czego zależy cena usługi?
Pomoc drogowa
Awaria samochodu, unieruchomienie pojazdu po kolizji czy wypadku, auto bez wymaganych dokumentów… To najczęstsze przyczyny wezwania lawety. Pomoc drogowa zadba o bezpieczne przewiezienie pojazdu, np. do warsztatu czy na parking. Sprawdź, ile kosztuje laweta i kiedy warto ją wezwać!