Iglaki na balkon – pomysły na aranżację, jakie rodzaje wybrać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Pięknem iglaków możesz cieszyć się nie tylko w lesie, parku czy w ogrodzie. Mogą one z powodzeniem ozdobić taras lub balkon i to przez cały rok. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie gatunki i odmiany o dekoracyjnym wyglądzie. Sprawdzą się tutaj m.in. iglaki karłowe i wolnorosnące, a także te o kolorowych igłach czy szyszkach. W naszym przewodniku znajdziesz kilka podpowiedzi, które ułatwią wybór odpowiednich iglaków na balkon oraz taras.

Iglaki na balkon – pomysły na aranżację, jakie rodzaje wybrać?

Jakie iglaki do skrzynek i donic na balkon?

Jeśli chcesz, aby na Twoim balkonie zagościły iglaki, postaw na odmiany karłowate. Ciekawym pomysłem będzie wykonanie z nich drzewek w formie bonsai. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się rośliny dobrze rozgałęzione. Wówczas o wiele łatwiej je uformować. Inną propozycją, jeszcze bardziej dekoracyjną, są miniaturowe iglaki szczepione na pniu. Można nadawać im określone kształty – np. stożka lub kuli, bądź pozwolić im rosnąć bez formowania – np. odmiany płożące. Niskie iglaki możesz też wykorzystać w ogrodzie na rabatach lub skalniakach. Więcej informacji na ich temat, znajdziesz w artykule: Iglaki do ogrodu – pomysły i inspiracje.

 

Warto wiedzieć:

Wybierając iglaki na balkon, zwróć uwagę nie tylko na względy estetyczne. Istotne jest też nasłonecznienie miejsca, w którym będą stały te rośliny. Jest to istotne, gdyż wiele rodzajów iglaków nie lubi mocno zacienionych stanowisk. Jeżeli miejsce na balkonie, gdzie chcesz postawić donice z iglakami jest w cieniu, wybierz choinę kanadyjską lub cisy, np. cis pospolity odmiany Nana lub Brzeg. W półcieniu zaś dobrze będą czuły się tuje (żywotniki) oraz świerki. Te ostatnie z powodzeniem możesz też wybrać na słoneczny balkon.

Krzewy na balkon słoneczny

Jałowce to jedne z iglaków nadających się do donic na zewnątrz. Rośliny te lubią nasłonecznione balkony. Zwróć szczególnie uwagę na odmiany takie jak:

  • jałowiec pospolity Anna Maria;

  • jałowiec łuskowaty Floreant;

  • jałowiec nadbrzeżny Golden Wigs.

Decydując się na jałowce w donicach, pamiętaj o tym, by nie stawiać ich w cieniu, a także nie przelewać, gdyż mogą szybko zmarnieć. Na słonecznych stanowiskach dobrze będą się czuły także tuje. Wśród nich warto wybrać odmiany takie jak: Teddy, Little Dorrit czy Golden Globe.

Jeśli krzewy iglaste umieszczasz na tarasie przy domu, pomyśl o wykorzystaniu większych odmian na stworzenie żywopłotu. W artykule: Jakie iglaki i krzewy na żywopłot? znajdziesz kilka podpowiedzi, które ułatwią ten wybór. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o spójny wygląd całej posesji. 

 

Warto wiedzieć:

Na nasłoneczniony balkon i taras możesz wybrać również karłowe odmiany drzew, takich jak sosna górska, sosna wejmutka, świerk pospolity czy świerk kłujący. 

Iglaki na balkon całoroczny

W przypadku, gdy chcesz, aby Twój balkon był przez cały rok ozdobiony pięknem iglaków, zdecyduj się na rodzaje całoroczne. Przykładem mogą być tutaj cisy, odmiany takie jak: Aurea, Nana czy Summergold. Pamiętaj jednak, że cisy należą do roślin trujących i lepiej uważać z ich wykorzystaniem, gdy w domu masz małe dzieci lub zwierzęta. 

Odporne na mrozy są także sosny. W szczególności można wskazać tutaj takie odmiany jak: sosna bośniacka Smiddti, sosna czarna Helga czy sosna karłowa Glauca.

Iglaki na balkon – kompozycje i aranżacje

Z uwagi na dużą różnorodność iglaków, można z nich tworzyć ciekawe kompozycje. Zauważ, że wiele gatunków ma różne kolory igieł, od odcieni zieleni aż po takie kolory jak srebrny, zielononiebieski, żółtozielony czy złocistozielony. Wykorzystując kilka krzewów czy drzew iglastych o różnych kolorach igieł, stworzysz aranżację pasującą do minimalistycznych posesji. Urozmaicić kompozycję możesz stosując rośliny o różnym pokroju – stożkowym, kulistym czy kolumnowym. 

Więcej koloru do aranżacji z iglakami w roli głównej wprowadzisz, wykorzystując kwitnące byliny lub kwiaty jednoroczne. Przykładem mogą być tutaj azalie, powoje czy surfinie. Możesz je dosadzać do iglaków lub umieszczać w osobnych, stawianych obok donicach.

Jak pielęgnować iglaki na balkonie i tarasie

Iglaki w donicach rosnące na tarasie pielęgnuje się podobnie, jak te rosnące w gruncie. Istotne jest regularne nawożenie i przycinanie. Ze względu na to, że donice dość szybko się nagrzewają, warto kontrolować stan nawodnienia podłoża. Najlepiej podlewać rośliny z rana lub pod wieczór. 

Ważne jest też przesadzanie roślin w odpowiednim czasie. Zazwyczaj zaleca się wykonywać to co 3-4 lata, gdy iglak podrośnie. Jest to dość pracochłonne zadanie. Dlatego też warto zlecić je specjalistom. Możesz to zrobić m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Pielęgnacja ogrodów. Opisz dokładnie, czego potrzebujesz i dodaj swoje zlecenie. Na podany adres otrzymasz oferty od wykonawców wraz ze wstępną wyceną prac. 

Przetrwać zimę – czyli krzewy iglaste na balkonie podczas mrozu

Aby iglaki przetrwały na balkonie zimę, wybierz odmiany całoroczne. Są one odporne na działanie niskich temperatur oraz nie zrzucają igieł. Pamiętaj też o odpowiednim czasie sadzenia czy przesadzania roślin. Warto to zrobić najpóźniej w okolicach września – października, by mogły się one dobrze ukorzenić. Dodatkowo iglaki należy zabezpieczyć odpowiednio przed chłodem. Obłóż je włókniną. Pod nią możesz wysypać suche liście lub pokruszoną korę. Donice zabezpiecz przed wychłodzeniem słomianymi matami lub styropianem. Podłóż go również pod donicę, by oddzielić ją od podłoża. Nie zapomnij też o regularnym, umiarkowanym podlewaniu iglaków w zimie. Najlepiej robić to, gdy temperatury będą nieco wyższe. Ciekawym rozwiązaniem jest nałożenie na donicę warstwy śniegu, który przy odwilży rozpuści się i ułatwi utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża.

Wybór karłowych i wolnorosnących odmian iglaków i ich całoroczna pielęgnacja, pozwoli na piękne udekorowanie twojego balkonu i tarasu. Stawiając na balkonie tuje, cyprysy czy inne małe iglaki, stworzysz też kompozycję, która będzie zachwycać różnymi odcieniami zieleni.

Zobacz też inne artykuły

Jak uratować storczyka?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świa...
Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...