Jak pozbyć się karaluchów z domu?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Karaluchy są jednymi z najbardziej odpornych istot żyjących na ziemi. Dlatego też można spotkać je w wielu miejscach. Nawet tam, gdzie warunki mogą zdawać się nieprzyjazne, np. napromieniowane radioaktywnie. Można je zaobserwować również w domach czy mieszkaniach. Jak odróżnić te insekty od innych owadów mogących pojawić się w domu? Jak pozbyć się karaluchów?

Jak pozbyć się karaluchów z domu?

Jak wygląda karaluch?

Karaluchy są owadami żerującymi w nocy. Za dnia raczej ciężko je zobaczyć. To powoduje, że trudno stwierdzić, czy faktycznie one są przyczyną szkód, powstających najczęściej w kuchni (np. zanieczyszczenie żywności odchodami i resztkami wylinek). Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać tego intruza.

Owady te mogą osiągać rozmiar od kilku do kilkunastu centymetrów, jednak zazwyczaj osobniki, jakie można spotkać w naszym regionie, mają ok. 3 cm długości. Dorosłe karaluchy mają płaskie ciało, które jest czarno-brązowe. Mogą pojawić się na nim również rudawe przebarwienia.

Obecności karaluchów nie można ignorować z uwagi na to, że mogą roznosić patogenne mikroorganizmy. Dodatkowo u niektórych osób ich wydzielina może wywoływać silne reakcje alergiczne.

 

Warto wiedzieć:

Karaluchy mają skrzydła, jednak nie latają. Służą do „asekuracji” w czasie upadków z dużych wysokości. Większe skrzydła można zaobserwować u samców, natomiast samice mają jedynie niewielkie pozostałości po tych częściach ciała.

Prusak a karaluch – podobieństwa i różnice

Karaluchy są owadami mylonymi często z karaczanami prusakami. Jednak dość łatwo je odróżnić po kolorze ciała. Prusaki mają najczęściej bardziej żółte ciało z czerwonymi przebarwieniami. W porównaniu do karalucha prusaki są też bardziej obłe i mniejsze. Osiągają ok. 15 mm długości. Są również mniej odporne na niekorzystne warunki np. niskie temperatury. Dlatego to właśnie je częściej można spotkać w mieszkaniach. Coś, co od razu wyróżnia karalucha to fakt, że jego głowa nie jest wyraźnie oddzielona od tułowia.

Jednak również obecności prusaków nie można ignorować. Podobnie jak karaluchy mogą bowiem przenosić chorobotwórcze bakterie. Walka z nimi może być bardzo trudna z uwagi na ich sposób rozmnażania, a także możliwość niejedzenia przez ponad miesiąc.

W związku z tym pomocy w ich pozbywaniu się warto szukać u specjalistów. Osoby zajmujące się zawodowo usuwaniem szkodników mają swoje sposoby i profesjonalne preparaty, które umożliwiają szybkie wyproszenie z domu niechcianych lokatorów. Fachowców w ramach usług DDD znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria – kategoria deratyzacja i dezynsekcja. Napisz, z jakimi szkodnikami masz do czynienia i zostaw swoje zlecenie. 

Jeżeli podejrzewasz u siebie żerowanie innych insektów, zajrzyj do pozostałych poradników, by rozwiać lub potwierdzić swoje wątpliwości: Jak wygląda pluskwa? Jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ugryzienia pcheł?

Skąd się biorą karaluchy?

Owady te mogą dostać się do mieszkania czy domu na wiele sposobów. Najczęściej wskazuje się na możliwość ich przejścia z kanalizacji lub ze śmieci. Z uwagi na to, że mogą przechodzić nawet przez bardzo małe szczeliny, mogą również przejść z sąsiednich mieszkań. Karaluchy można też nieświadomie samemu przynieść do domu np. wraz z zakupami, używanymi meblami czy nawet zwierzętami.

Gdzie znajdziemy gniazdo karaluchów w domu?

Karaluchy najczęściej bytują w szafkach kuchennych, ale także wszędzie tam, gdzie może pojawić się żywność lub jej resztki. O obecności tych insektów w domu mogą świadczyć też ich jaja. Mają one ciemnobrązowy lub żółty kolor. Są też ułożone w zaokrąglone bloki. Twoją czujność powinny zwrócić zabrudzenia przypominające fusy po kawie. Mogą to bowiem być odchody karaluchów.

Jak się pozbyć karaluchów?

Już wiesz, że przy usuwaniu karaluchów warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jednak czekając na fachowca, możesz też dowiedzieć się, jakie są domowe sposoby, by pozbyć się tych owadów lub przynajmniej zmniejszyć ich liczebność.

Do najczęściej wybieranych metod, które można stosować w domu samodzielnie, zalicza się różnego rodzaju pułapki:

  • piwną;

  • kawową.

Mają one na celu złapanie owadów i uniemożliwienie im wyjścia z przygotowanego pojemnika. Przy wykorzystaniu takich metod odławiania karaluchów trzeba pamiętać o tym, że są one mało skuteczne za pierwszym razem. Dlatego też koniecznym może się okazać kilkukrotne ich ustawienie.

Wsparciem mogą być też środki owadobójcze, które dostaniesz np. w drogeriach czy sklepach ogrodniczych i budowlanych. Przed ich użyciem zapoznaj się dokładnie z instrukcją stosowania i sprawdź, czy dany preparat oddziałuje w jakikolwiek sposób na ludzi lub zwierzęta.

Jak zapobiec karaluchom w domu?

Jeśli już udało Ci się pozbyć karaluchów z domu i nie chcesz, żeby rozgościły się ponownie, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim przechowuj żywność szczelnie zamkniętą. Zawsze sprzątaj resztki jedzenia i regularnie wyrzucaj śmieci.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do artykułu: Deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się szkodników z domu.

Podsumowując, karaluchy to insekty, które są trudne do wytępienia, ale nie jest to niemożliwe. Kiedy już stwierdzisz ich obecność, zastosuj jedną z domowych metod ich odławiania i skontaktuj się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną. Pamiętaj również o zachowaniu prawidłowej higieny i czystości, co zmniejszy ryzyko ponownego pojawienia się karaluchów w domu.

Zobacz też inne artykuły

Usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się robaków z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Mimo przestrzegania higieny i częstego sprzątania może zdarzyć się tak, że w Twoim domu zamieszkają niechciani lokatorzy. W piwnicach lubią przebywać szczury, pod boazerią pluskwy, a w kuchni karaluchy. Intruzi nie tylko odstraszają swoim wyglądem, ale też utrudniają zaśnięcie w nocy...
Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Ciche, ale niebezpieczne – pluskwy to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Te robaki mogą przysporzyć wiele kłopotów i dyskomfortu, a przykry zapach i swędzące bąble na ciele to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poznaj 5 sposobów na odplu...