Jak wygląda pluskwa? Jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ugryzienia innych insektów?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Pluskwy są nieproszonymi gośćmi w naszych domach. Mimo dużej świadomości dotyczącej zachowania higieny i dbałości o czystość, mogą się pojawić u każdego z nas. Często są przywożone z innych miejsc, np. hoteli czy letnisk. Czasem przychodzą ukryte w nowo zakupionych meblach. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda pluskwa i jaki ślad pojawia się na ciele po jej ugryzieniu. Pozwoli to szybko zareagować, by jak najbardziej zminimalizować wyrządzone szkody.

Jak wygląda pluskwa? Jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ugryzienia innych insektów?

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwy domowe to niewielkie owady, które nie latają i nie skaczą. Mają płaskie ciało w brązowym lub brązowo-czerwonym kolorze. Ich wielkość nie przekracza 5 mm. Po napiciu się krwi zwiększają nieco objętość. Szukając oznak bytowania pluskiew w domu, warto zwrócić również uwagę na to, czy nie ma jaj tych owadów. Mają one biały kolor i gruszkowaty kształt. Z reguły, w sprzyjających dla siebie warunkach, samica może złożyć do 3 jaj dziennie.  

Trudność w znalezieniu i wytępieniu pluskiew zwiększa fakt, że są one niezwykle szybkie. Poruszają się sprawnie zarówno po podłodze, ścianach, jak i sufitach. Dodatkowo bytują w nocy, kiedy zazwyczaj już wszyscy domownicy śpią. O ich obecności w domu mogą świadczyć m.in.:

  • ślady krwi na pościeli czy piżamie;

  • charakterystyczne ugryzienia na skórze;

  • widoczne odchody w postaci brązowych lub czarnych kropek;

  • martwe pluskwy oraz zrzucone wylinki w takich miejscach jak: materace, tapicerowane części mebli, poduszki (najlepiej kontrolować takie obszary jak: przeszycia, fałdy czy łączenia, a także obszary przy suwakach). Nie wyklucza to jednak możliwości ich bytowania w innych miejscach np. w pobliżu gniazdek elektrycznych czy pod tapetami;

  • jeśli pluskiew jest dużo, w pomieszczeniu może pojawić się charakterystyczny, słodkawy zapach.

Więcej pomocnych informacji związanych z tym tematem, znajdziesz w artykule: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Samodzielne usunięcie pluskiew z domu może być bardzo trudne, a powszechnie dostępne środki niewystarczające do ich całkowitego wytępienia. Dlatego, jak tylko ślady bytowania tych insektów zostaną znalezione, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Takie osoby znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria – kategoria Deratyzacja, dezynsekcja. Napisz, z jakimi szkodnikami masz dokładnie do czynienia i poczekaj na odzew firm specjalizujących się w ich usuwaniu. 

Jeżeli interesują Cię sposoby na pozbywanie się tych nieproszonych gości, zajrzyj do poradnika Deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się szkodników z domu.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Ugryzienie po pluskwie pozostawia w większości przypadków ślad na skórze człowieka. Dzieje się tak przez enzymy wypuszczane po ugryzieniu przez owada. Mogą one wywołać reakcję alergiczną i swędzenie. Charakterystycznym dla ugryzień pluskiew objawem jest to, że punkty ułożone są często w linii lub zgromadzone w „trójkątnych” kształtach. Niejednokrotnie też pojawiają się one dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach od ugryzienia, co w wielu przypadkach odróżnia je od ukąszeń innych owadów. 

 

Warto wiedzieć:

U niektórych osób może nie wystąpić żadna reakcja po ugryzieniu pluskwy. To dlatego, że ok. 30% ludności jest uodporniona na enzymy wydzielane przez owady. Substancje te działają również znieczulająco, dlatego nie czuje się samego ukąszenia. W takich przypadkach upewnienie się, że pluskwy faktycznie zagościły w domu, jest o wiele trudniejsze.

Ugryzienie pchły a pluskwy

Ugryzienia pcheł można najczęściej zaobserwować na dolnych częściach ciała, zwłaszcza w okolicy kostek. Natomiast pluskwy częściej wybierają ramiona, szyję czy nawet twarz, gdyż to właśnie one najczęściej są odkryte w czasie snu.

Ugryzienie meszki a pluskwy

Meszki to niewielkie owady, których ugryzienia również są mylone z tymi przypisywanymi pluskwom. W odróżnieniu od owadów goszczących w naszych łóżkach, meszki gryzą mniej boleśnie. Również świąd i zaczerwienienie po ich ukąszeniach jest mniejsze. Gryzą w podobnych miejscach, co pluskwy, jednak te drugie chętniej wybierają rejony, gdzie skóra jest cieńsza i cieplejsza.

Ugryzienie pluskwy a komara

Ugryzienia pluskwy dają objawy najczęściej dopiero po kilku godzinach od zdarzenia. Natomiast w przypadku komarów reakcja organizmu jest zazwyczaj natychmiastowa. Wskazuje się również na to, że ugryzienie pluskwy jest bardziej swędzące i goi się dłużej.

Co pomaga na ugryzienie pluskwy?

Kiedy już dojdzie do ugryzienia przez pluskwę, pierwszym ratunkiem mogą okazać się preparaty dostępne w aptekach. Chodzi o preparaty antyhistaminowe. Przed ich zastosowaniem najlepiej jednak skonsultować się z farmaceutą. Jeżeli istnieje ryzyko uczulenia na substancje zawarte w wydzielinie pluskiew, najlepiej od razu udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Podobnie należy postąpić, gdy pojawia się obrzęk lub inne objawy nieswoiste dla ugryzień owadów, np. wymioty czy bóle głowy. Pamiętaj, że nawet stosowanie preparatów dostępnych bez recepty może zagrażać zdrowiu, więc nie stosuj ich na własną rękę bez konsultacji. 

Podsumowując, ugryzienie pluskwy można czasem pomylić z ugryzieniami takich owadów jak meszki, komary czy pchły. Jednak przy dokładnych oględzinach i po wywiadzie, można je łatwiej rozpoznać. Same owady przypominają swoim kształtem pestkę jabłka. Jeśli tylko zauważysz ich bytowanie w swoim domu, zacznij działać, by szybko i całkowicie się ich pozbyć.

Zobacz też inne artykuły

Usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się robaków z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Mimo przestrzegania higieny i częstego sprzątania może zdarzyć się tak, że w Twoim domu zamieszkają niechciani lokatorzy. W piwnicach lubią przebywać szczury, pod boazerią pluskwy, a w kuchni karaluchy. Intruzi nie tylko odstraszają swoim wyglądem, ale też utrudniają zaśnięcie w nocy...
Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Ciche, ale niebezpieczne – pluskwy to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Te robaki mogą przysporzyć wiele kłopotów i dyskomfortu, a przykry zapach i swędzące bąble na ciele to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poznaj 5 sposobów na odplu...