Usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się robaków z domu

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Mimo przestrzegania higieny i częstego sprzątania może zdarzyć się tak, że w Twoim domu zamieszkają niechciani lokatorzy. W piwnicach lubią przebywać szczury, pod boazerią pluskwy, a w kuchni karaluchy. Intruzi nie tylko odstraszają swoim wyglądem, ale też utrudniają zaśnięcie w nocy i przenoszą groźne choroby. Jak się ich pozbyć? Z pomocą przychodzą firmy wykonujące usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja). Zobacz, jak rozpoznać, czy jest w domu problem ze szkodnikami, kiedy wezwać profesjonalną ekipę i ile taka pomoc kosztuje?

Usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się robaków z domu

Po czym poznać, że mamy robaki w domu?

Najbardziej oczywistym znakiem, że w domu zamieszkują szkodniki, jest zauważenie żywego osobnika.  Robaki pojawiają się w kuchni, łazience i sypialni. Czasem zostawiają za sobą ślady, np. odchody, które swoim wyglądem przypominają drobinki kurzu, ziemi lub pieprzu. Możesz zaobserwować również:

  • uszkodzoną / podziurawioną żywność, ubrania, papiery i tkaniny (typu firanki);

  • dziwne odgłosy, zwykle w nocy, np. gryzienie drewna przez termity;

  • nieprzyjemny zapach stęchlizny, wydzielany m.in. przez karaluchy.

Insekty takie jak pchły, wszy, roztocza czy pluskwy mogą powodować także zmiany na skórze. Zaczerwienienie i ślady po ugryzieniach są widoczne szczególnie rano, po przespanej nocy. Za najtrudniejsze do namierzenia uchodzą te ostatnie. Często chowają się w meblach i w łóżkach, dlatego koniecznie przeczytaj: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

 

Warto wiedzieć:

Nietypowym sposobem na dowiedzenie się, czy w domu są robaki, jest… sprawdzanie pajęczyn. Pająki polują na mrówki, pluskwy, a nawet karaluchy, łapiąc je w swoje sidła. Zbadaj więc rogi przy suficie i odsuń meble, które nie były dawno przesuwane.

Robaki w domu – rodzaje

Domownicy najczęściej skarżą się na pluskwy, karaluchy oraz mole żywnościowe – i choć rzeczywiście występują bardzo często, to wyróżniamy przynajmniej 5 innych typów robaków, które mogą uprzykrzyć życie. Są to między innymi:

  • mrówki – wchodzą do domów, aby znaleźć jedzenie, szczególnie uciążliwe są mrówki faraona;

  • pchły – spotykane w domach ze zwierzętami, przenoszą choroby i wywołują silny świąd;

  • wszy – dają podobne objawy, jak pchły, ale częściej atakują ludzi, szczególnie małe dzieci;

  • termity – uszkadzają drewniane struktury w domu, powodują kosztowne naprawy;

  • roztocza (kurzu domowego) – ich odchody i resztki ciał mogą powodować alergie i astmę.

Oprócz wyżej wymienionych możesz spotkać także mole ubraniowe (żywiące się wełną i jedwabiem), mole książkowe (żerujące na kleju i papierze) oraz rybiki cukrowe – uznawane są za niegroźne, jednak potrafią również zniszczyć tapety i ubrania.

Najczęściej występujące robaki w domu

Karaluchy są wytrzymałe i potrafią przeżyć w naprawdę trudnych warunkach (mogą przyjąć nawet 100 razy większą dawkę promieniowania niż człowiek). Do domów przyciągają ich resztki żywności, brud i wilgoć. Szybko się rozmnażają, tworząc prawdziwą plagę szkodników. Niestety bywają też odporne na większość dostępnych trucizn, dlatego w przypadku rozpoznania problemu z karaluchami w swoim domu, często konieczne jest skorzystanie z usług DDD.

W cieplejszych miesiącach możesz w zamkniętych pomieszczeniach zauważyć mrówki. Mały rozmiar umożliwia im przedostawanie się przez szczeliny, a nawet pęknięcia w ścianie. Na szczęście są proste do wytępienia, wystarczy zwykła sól na mrówki. 

W dużych skupiskach, np. w wysokich blokach (szczególnie tych, w których funkcjonują zsypy), łatwo natknąć się także na pluskwy domowe – nocne pasożyty żywiące się ludzką krwią. Często ukrywają się w łóżkach, listwach przypodłogowych czy pod boazeriami. 

Trudno Ci zidentyfikować złapanego robaka? Dowiedz się, jak wygląda pluskwa i jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ugryzienia pcheł?

 

Warto wiedzieć:

Pluskwy nie przepadają za zapachem kurkumy i świeżych goździków. Rozpyl aromatyczną mieszankę po całym domu (a w szczególności w sypialni), aby zmusić szkodniki do wyjścia z kryjówki.

Usługi DDD – czym są?

Nazwa „usługi DDD” wzięła się od pierwszych liter słów: deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja. Choć każde z tych zadań polega na czymś innym, to wszystkie trzy mają na celu pozbycie się niechcianych szkodników z Twojego domu.

Co to jest deratyzacja?

Deratyzacja to innymi słowy „odszczurzanie” (z angielskiego: rat). Usługa polega nie tylko na pozbyciu się z domu szczurów, ale też myszy, kretów czy nornic ogrodowych. Firmy deratyzacyjne używają zarówno chemicznych przynęt oraz trutek, jak i pułapek mechanicznych. Gryzonie lubią wracać do znajomych miejsc, dlatego warto odstraszać je profilaktycznie.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja w dosłownym tłumaczeniu oznacza odkażanie. Tego typu usługi polegają na pozbyciu się niewidocznych gołym okiem bakterii i wirusów, ale także pleśni i grzybów. Dezynfekcję należy przeprowadzać, gdy w domu panuje zbyt wysoka wilgoć lub gdy w danym pomieszczeniu zmarł człowiek bądź zwierzę. Najbardziej skuteczne są środki chemiczne, np. na bazie alkoholu izopropylowego, ale stosuje się też mycie gorącą parą i odkażające lampy UV.

Co to jest dezynsekcja?

Dezynsekcja dotyczy usuwania z domu robaków.  O ile mrówek, pcheł i wszy możesz łatwo pozbyć się samodzielnie, o tyle w przypadku karaluchów, pluskiew i termitów czasem konieczna jest pomoc fachowca. Zdarza się, że jedynym sposobem na usunięcie plagi insektów są silne, chemiczne środki na szkodniki, dlatego konieczne jest tymczasowe opuszczenie domu. Dezynsekcja pozbywa się nie tylko samych robaków, ale też złożonych przez nich jaj i larw. Zanim zdecydujesz się na tę usługę, koniecznie przeczytaj: Jak pozbyć się karaluchów z domu?

Usługa DDD Opis Metody
Deratyzacja walka z różnymi gryzoniami, takimi jak szczury, myszy czy krety chemiczne przynęty, trutki, pułapki mechaniczne
Dezynfekcja odkażanie pomieszczeń, zwalczanie bakterii, wirusów, pleśni i grzybów środki chemiczne (np. alkohol izopropylowy), gorąca para, lampy UV
Dezynsekcja zwalczanie robaków, takich jak karaluchy, pluskwy, termity, a także ich jaj i larw silne środki chemiczne; wymagane jest opuszczenia domu

Najlepszy sposób, aby pozbyć się robaków i innych szkodników z domu

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, zanim wybierzesz środki chemiczne (niezdrowe dla człowieka) i trutki, zatrzymaj rozrastanie się plagi. Pierwsze, co możesz zrobić, to:

  • uszczelnij otwory w ścianach, oknach i drzwiach, np. za pomocą silikonu, pianki montażowej lub taśmy;

  • usuń wodę i wilgoć, np. naprawiając przeciekające rury pod zlewem i montując system wentylacji w łazience;

  • regularnie sprzątaj: usuwaj kurz z mebli, odkurzaj i myj panele podłogowe, wyrzucaj resztki po jedzeniu – nawet kilka razy dziennie.

Spraw, aby warunki w Twoim domu były nieprzyjazne dla szkodników. Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach zamiast w otwartych workach. Pozbywaj się resztek po gotowaniu. Zamontuj siatki w oknach.

Jeśli potrzebujesz szybko usunąć robaki ze swojego domu, zdecyduj się na wsparcie fachowca. Odpowiedniego specjalistę znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii: Deratyzacja, dezynsekcja

Inne domowe sposoby na usunięcie robaków

Domowe sposoby nie są tak skuteczne, jak dedykowane trutki, ale z pewnością lepsze dla Twojego zdrowia. Sprawdź 5 sposobów, dzięki którym pozbędziesz się robaków z domu.

  1. Spray z octu i wody. Wymieszaj ocet z wodą w butelce ze spryskiwaczem i dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego dla dodatkowego odstraszenia. Taka mieszanka działa przeciwko mrówkom, pająkom i muchom – powstały aromat jest nieprzyjemny dla szkodników.

  2. Cytrusowy roztwór. Umieść skórki cytrusowe w garnku z wodą i gotuj je przez 10 minut. Przecedź roztwór do butelki ze spryskiwaczem i używaj w miejscach, gdzie pojawiają się robaki. Niektóre insekty (np. pająki) nie lubią intensywnych, kwaśnych zapachów.

  3. Płyn na mole spożywcze. Wymieszaj ze sobą 2 szklanki wody, pół łyżeczki cynamonu, pół łyżeczki goździków i pół łyżeczki czarnego pieprzu. Spryskuj miejsca, gdzie przechowujesz jedzenie, aby odstraszyć mole (unikają mocnych przypraw).

  4. Soda oczyszczona i cukier. Wymieszaj ze sobą składniki, a powstałą substancję rozlej w miejscach, gdzie pojawiają się karaluchy. Cukier przyciągnie szkodniki, działając jako przynęta, a soda oczyszczona zabije je po spożyciu.

  5. Olejek lawendowy. Wystarczy kilka kropel olejku lawendowego i wody, aby uzyskać miksturę przeciwko molom ubraniowym. Spryskaj nią szafy i inne miejsca, gdzie trzymasz ubrania. Olejek lawendowy to naturalny repelent odstraszający niektóre robaki.

Po środki chemiczne, takie jak permetrynę, fipronil czy imidaklopryd, decyduj się w ostateczności, gdy wszystkie powyższe sposoby zawiodą. Chroń swoje zdrowie i stawiaj na naturalne rozwiązania. Aby poznać więcej takich metod, przeczytaj: 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu.

 

Warto wiedzieć:

Choć reklamy często mówią inaczej, środki owadobójcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt – zwłaszcza podczas dłuższej ekspozycji. Po użyciu chemii zawsze dokładnie wywietrz pomieszczenie i wyrzuć puste opakowania.

Ile kosztują usługi DDD?

Deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja to zupełnie różne usługi. Sprawdź orientacyjny cennik dla każdej  z nich.

Deratyzacja – cennik

Deratyzacja kosztuje w okolicach 300 – 500 złotych za jednorazową interwencję. W skład tej ceny wchodzi dojazd do klienta, rozpoznanie terenu oraz rozstawienie pułapek. Więcej zapłacisz za odszczurzanie w dużych obiektach komercyjnych lub przemysłowych – nawet powyżej 2 000 złotych.

Dezynfekcja – cennik

Dezynfekcja kosztuje od 200 do 600 złotych za odkażanie jednego pomieszczenia. Jest to zwykle najdroższa z usług DDD, ponieważ opiera się głównie na kosztownych środkach chemicznych i zabiera dużo czasu. Jeszcze droższe są dezynfekcje specjalistyczne, np. po zgonach. Te mogą wynieść nawet 1 000 złotych od pomieszczenia.

Dezynsekcja – cennik

Dezynsekcja kosztuje mniej więcej 300 złotych za pojedynczy zabieg. Ostateczna wycena zależy jednak od typu robaków, które opanowały Twój dom – najmniej zapłacisz za pozbycie się mrówek i prusaków, a najwięcej za pluskwy i szerszenie.

Podsumowując, robaki w domu możesz rozpoznać po dziurawej żywności i tkaninach, dziwnych odgłosach w nocy oraz nieprzyjemnym zapachu stęchlizny. W mieszkaniach najczęściej występują pluskwy, karaluchy, mole, mrówki, pchły, wszy, termity i roztocza. Jeśli namierzysz niechcianych gości, zdecyduj się na usługi DDD, czyli deratyzację (usuwanie gryzoni), dezynfekcję (usuwanie bakterii, wirusów, grzybów) oraz dezynsekcję (usuwanie robaków). Jednak w pierwszej kolejności postaw na domowe sposoby, jak uszczelnienie otworów, usunięcie wilgoci czy częstsze pozbywanie się śmieci i resztek z jedzenia. Możesz też przygotować domową miksturę, np. pod postacią sprayu z octu i wody. Cena usług DDD oscyluje w okolicach 200 – 600 złotych za jednorazową interwencję, w zależności od metrażu Twojego domu.

Zobacz też inne artykuły

Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Ciche, ale niebezpieczne – pluskwy to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Te robaki mogą przysporzyć wiele kłopotów i dyskomfortu, a przykry zapach i swędzące bąble na ciele to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poznaj 5 sposobów na odplu...
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Deratyzacja, dezynsekcja
W Twoim domu, za kulisami codziennego życia, może rozwijać się uciążliwy problem – pluskwy. Te małe owady żywiące się krwią potrafią zostać niezauważone, dopóki ich gromadka nie rozrośnie się do pokaźnych rozmiarów. Nie pozwól, aby robaki przejęły kontro...