Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Ciche, ale niebezpieczne – pluskwy to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Te robaki mogą przysporzyć wiele kłopotów i dyskomfortu, a przykry zapach i swędzące bąble na ciele to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poznaj 5 sposobów na odpluskwianie, czyli pozbycie się niechcianych insektów z domu.

Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu

Czym jest pluskwa?

Pluskwa to pasożyt z grupy pluskwiaków różnoskrzydłych, żywiący się głównie ludzką krwią. Jest znany także jako pluskwa domowa lub łóżkowa – ze względu na to, że często skrywa się za materacem. Te robaki są praktycznie niespotykane w naturalnych środowiskach na zewnątrz, gdyż są zależne od człowieka i jego domostwa. Pluskwy najczęściej dostają się do domu podczas zakupu używanych mebli. Lubią też chować się w walizkach i w ten sposób wracają z nami z wakacji. Samice składają nawet 12 jajek dziennie – to wystarczające tempo, aby  szybko opanować mieszkanie. 

Czy wiesz, że pluskwy w domu możesz wykryć za pomocą… zapachu? Zobacz, jak to zrobić: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Jak zlikwidować pluskwy?

Pluskiew możesz pozbyć się w chemiczny lub naturalny sposób. Poznaj 5 popularnych metod: dwie z wykorzystaniem pomocy fachowca i trzy, które można przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach. Nie wiesz, czy robaki w Twoim domu to pluskwy? Koniecznie sprawdź: Jak wygląda pluskwa? Jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ugryzienia pcheł?

 

Warto wiedzieć:

Pluskwy składają ok. 1 mm białe jaja oraz zostawiają po sobie puste skorupy po linieniu. Namierz je i od tego miejsca zacznij proces odpluskwiania – czyli zaczynając od gniazda.

Wysoka temperatura na pluskwy

Pluskwy są wrażliwe na wysoką temperaturę (powyżej 50°C), dlatego pościele i odzież zaleca się prać w co najmniej 60 stopniach. Dostępna jest również specjalna parownica na pluskwy, o temperaturze >100°C i ciśnieniu >3 bar. Taki sprzęt nie tylko pozbędzie się insektów, ale zniszczy też złożone przez nie jaja. Parownicy możesz użyć samodzielnie, jednak ryzykujesz poparzeniem się i niedokładnym usunięciem pluskiew. Dużo bezpieczniej jest skorzystać z pomocy fachowca, np. z serwisu Majsteria – Kategoria Deratyzacja, dezynsekcja. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt specjalisty albo samodzielnie znajdź odpowiedniego wykonawcę.

Odpluskwianie ozonem

Kolejnym sposobem na pozbycie się pluskiew jest ozonowanie. Taki zabieg nie tylko usunie robaki, ale zajmie się także wirusami, bakteriami, a ponadto zlikwiduje zapach stęchlizny. Ozonowanie to następna czynność, która powinna być wykonywana przez fachowca – trzeba użyć wysokiego stężenia, aby wytępić pluskwy. Ozon jest również silnym utleniaczem, a nieumiejętne jego użycie może skończyć się odbarwieniami i korozją metalowych mebli. Dlatego konieczne jest kontrolowanie poziomu ozonu w powietrzu profesjonalnym miernikiem. Ozonowanie jest zwykle używane jako metoda dodatkowa – nie jest głównym sposobem na pozbywanie się robaków z domu.

Domowe sposoby na pluskwy w domu

Aby pozbyć się pluskiew w domowych warunkach, należy:

  • regularnie czyścić miejsca odkurzaczem z filtrem HEPA;

  • prać tkaniny w temperaturze >65°C;

  • wykorzystywać specjalne mieszanki (np. octu, cytrusów i lawendy), aby odstraszać robaki przykrym dla nich zapachem.

Gdy naturalne sposoby zawiodą, sięgnij po preparaty na pluskwy. Pamiętaj jednak, że wykorzystywane w nich składniki (permetryna, fipronil czy imidaklopryd) często mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie jeśli będą używane w nadmiarze. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z inwazją robaków, zdecyduj się na tzw. usługi DDD. Przeczytaj więcej: Deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się szkodników z domu.

Jak przygotować dom do zwalczania pluskiew?

Aby odpluskwianie przyniosło lepsze efekty, dokładnie przygotuj swój dom. Oto 5 czynności, które musisz wykonać przed rozpoczęciem zabiegu:

  • pozbądź się wszystkiego, co leży na łóżku (np. poduszki, kołdry, prześcieradła), pakując je do worka;

  • dokładnie odkurz całe mieszkanie, łącznie z meblami, kanapą i łóżkiem w sypialni;

  • zabezpiecz elektronikę (np. telewizor, komputer, laptop) szczelnymi workami;

  • schowaj luźno leżące jedzenie (najlepiej wynieść je z domu), nie zapomnij o karmie dla zwierząt;

  • zamknij wszystkie okna (i wyłącz system wentylacji), otwórz je dopiero po skończonym zabiegu.

Tak przygotowany dom będzie komfortowy dla fachowców i ułatwi im prowadzenie działań dezynsekcyjnych. Ochronisz tym samym meble, jedzenie oraz domowników.

Podsumowując, pluskwy to pasożyty żywiące się głównie ludzką krwią. Najczęściej zamieszkują używane meble (w tym łóżka) i przedostają się do domu w wakacyjnych walizkach. Do fachowych metod pozbycia się tych insektów zaliczamy użycie parownicy na pluskwy (o temperaturze >100°C i ciśnieniu >3 bar) oraz ozonowanie. Do domowych metod należy czyszczenie powierzchni odkurzaczem z filtrem HEPA, pranie tkanin w temperaturze >65°C oraz wykorzystywanie mieszanek octu, cytrusów i lawendy. Przed rozpoczęciem zabiegu odpluskwiania przygotuj swój dom, m.in. zabezpieczając elektronikę i chroniąc żywność.

Zobacz też inne artykuły

Usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się robaków z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Mimo przestrzegania higieny i częstego sprzątania może zdarzyć się tak, że w Twoim domu zamieszkają niechciani lokatorzy. W piwnicach lubią przebywać szczury, pod boazerią pluskwy, a w kuchni karaluchy. Intruzi nie tylko odstraszają swoim wyglądem, ale też utrudniają zaśnięcie w nocy...
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Deratyzacja, dezynsekcja
W Twoim domu, za kulisami codziennego życia, może rozwijać się uciążliwy problem – pluskwy. Te małe owady żywiące się krwią potrafią zostać niezauważone, dopóki ich gromadka nie rozrośnie się do pokaźnych rozmiarów. Nie pozwól, aby robaki przejęły kontro...