Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

W Twoim domu, za kulisami codziennego życia, może rozwijać się uciążliwy problem – pluskwy. Te małe owady żywiące się krwią potrafią zostać niezauważone, dopóki ich gromadka nie rozrośnie się do pokaźnych rozmiarów. Nie pozwól, aby robaki przejęły kontrolę nad Twoją sypialnią (oraz resztą mieszkania) i przeczytaj, jak szybko wykryć ich obecność.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Skąd biorą się pluskwy w domu?

Pluskwy to pasożyty, które są zależne od człowieka i jego domostwa – dlatego ciężko spotkać je na zewnątrz. Robaki te często przyczepiają się do ubrań, a nieświadomi niczego mieszkańcy wnoszą je do środka. Pluskwa może dostać się do domu także:

  • podczas zakupu starych, używanych mebli, ukrywając się w ciasnych szczelinach;

  • chowając się w walizkach, kosmetyczkach lub ubraniach podczas wycieczki;

  • przeciskając się przez szczeliny w ścianach, prowadzących od sąsiada;

  • przyczepiając się do sierści zwierząt przebywających na zewnątrz.

Gdy kilka pluskiew dostanie się do domu, zaczynają rozmnażanie poprzez tzw. traumatyczne zapłodnienie – samiec przebija samicę swoimi narządami rozrodczymi. Samica zaczyna wtedy składać nawet 12 jajek dziennie, szybko tworząc armię uprzykrzających życie robaków.

Ile żyje pluskwa?

Pluskwy żyją zwykle od 3 miesięcy do nawet pół roku, jeśli pozwalają na to warunki wewnątrz mieszkania. Przez ten czas żywią się krwią i rozmnażają. Próżno więc czekać na samoistne wymarcie pluskiew w domu – wraz z biegiem czasu ich liczba będzie się jedynie powiększać. Nie wiesz, czy Twój dom opanowały pluskwy, czy to może inny typ robaków? Koniecznie przeczytaj: Jak wygląda pluskwa? Jak odróżnić ugryzienie pluskwy od ugryzienia pcheł?

 

Warto wiedzieć:

Pluskwy w domu są aktywne głównie nocą, kiedy to gryzą śpiących domowników. Zapobiegawczo możesz pokrywać swoje ciało sprayem przeciwko ukąszeniom robaków, aby nie budzić się ze swędzącymi bąblami.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Małe na 5 mm pluskwy łatwo przeoczyć – zwłaszcza gdy kryją się w meblach (np. za łóżkowym materacem) i nie wydają praktycznie żadnych odgłosów. Znacznie łatwiej namierzyć ich odchody: czarne kropki przypominające ziarenka pieprzu mogą znajdować się na pościeli, materacach, ramach łóżek, za tapetami i w innych ukrytych miejscach. Inne sposoby na sprawdzenie obecności pluskiew to:

  • rozłożenie pułapek na pluskwy wokół łóżka i mebli;

  • obserwacja ciała, czy nie pojawiają się charakterystyczne czerwone ślady po ukąszeniach (najczęściej po trzy w jednej linii);

  • poszukanie białych, na około 1 mm długości, białych jaj lub pustych skorup po linieniu.

Z pozbyciem się szkodników może pomóc Ci fachowiec, np. z serwisu Majsteria – Kategoria Deratyzacja, dezynsekcja. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt albo samodzielnie wyszukaj specjalistę wśród zgromadzonych ofert.

Jak pachną pluskwy w domu?

Pluskwy wydzielają nieprzyjemną woń stęchlizny, przypominającą zgniłe owoce (zwykle maliny), która pochodzi od wypuszczanych feromonów. Wyczucie zapachu pojedynczego osobnika jest praktycznie niemożliwe – woń pojawia się dopiero, gdy dom opanuje większa liczba robaków. Jeśli mierzysz się teraz z inwazją pluskiew i szukasz sposobu, aby szybko się ich pozbyć, sprawdź: Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu

Co na pluskwy w domu?

Istnieje kilka naturalnych sposobów na pozbycie się pluskiew z domu. Polecamy zacząć od metod niechemicznych, aby chronić swoje zdrowie – długotrwała ekspozycja na preparaty na pluskwy może być niebezpieczna. Do naturalnych metod zaliczamy:

  • regularne odkurzanie miejsc, w których przebywają pluskwy (np. materace, ramy łóżek, meble, dywany), najlepiej odkurzaczem wyposażonym w filtr HEPA;

  • częste pranie wszystkich tkanin (np. pościeli, zasłon, ubrań) w gorącej wodzie o temperaturze +65°C, aby zabić pluskwy i zniszczyć ich jaja;

  • mieszankę octu, cytrusów i lawendy (tych zapachów nie znoszą pluskwy), którą należy rozlać w miejscach, gdzie przebywają robaki.

Alternatywnie możesz skusić się o zamrożenie pluskiew – giną w ciągu 5 dni w temperaturze poniżej zera. Wsadź zainfekowane przedmioty do zamrażarki lub wystaw je na balkon, jeśli za oknem jest akurat mroźna zima.

Jeżeli powyższe sposoby zawiodą, zdecyduj się na usługi DDD, które pomogą Ci szybko pozbyć się intruzów. Więcej na ich temat przeczytasz w poradniku: Deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się szkodników z domu.

Podsumowując, pluskwy dostają się do domu głównie za sprawą ludzi, którzy przenoszą je na swoich ubraniach lub wewnątrz wycieczkowych walizek. Kilka pluskiew jest w stanie bardzo szybko się rozmnożyć (samica składa nawet 12 jaj dziennie) i opanować mieszkanie. Tego typu robaki żyją od 3 miesięcy do nawet pół roku, dlatego konieczne jest podjęcie działań, aby się ich pozbyć. Regularnie odkurzaj miejsca, w których przebywają insekty, pierz tkaniny w wysokich temperaturach (powyżej 65°C) i spryskuj ich siedliska mieszanką octu, cytrusów oraz lawendy. Zazwyczaj domowe sposoby nie są jednak wystarczające i konieczne jest umówienie specjalistycznych usług DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja).

Zobacz też inne artykuły

Usługi DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) – wszystko, co warto wiedzieć o pozbywaniu się robaków z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Mimo przestrzegania higieny i częstego sprzątania może zdarzyć się tak, że w Twoim domu zamieszkają niechciani lokatorzy. W piwnicach lubią przebywać szczury, pod boazerią pluskwy, a w kuchni karaluchy. Intruzi nie tylko odstraszają swoim wyglądem, ale też utrudniają zaśnięcie w nocy...
Odpluskwianie, czyli 5 sposobów na pozbycie się pluskiew z domu
Deratyzacja, dezynsekcja
Ciche, ale niebezpieczne – pluskwy to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Te robaki mogą przysporzyć wiele kłopotów i dyskomfortu, a przykry zapach i swędzące bąble na ciele to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poznaj 5 sposobów na odplu...