Zwrot podatku – kiedy się należy?
Każdy podatnik w ciągu roku podatkowego wpłaca zaliczki na podatek. Jeśli podczas zeznania rocznego okaże się, że były one wyższe niż wymagane, takiej osobie przysługuje zwrot. Zwykle dzieje się tak, gdy podatnik korzysta z ulg i rozliczeń, które obniżają podatek. Inną sytuacją, która może spowodować zwrot podatku, jest wykazanie zwiększonych kosztów uzyskania przychodu. Najczęściej ma to miejsce, kiedy pracujesz na umowę zlecenie lub o dzieło.
Działa to także w drugą stronę – osoby, które wpłaciły za mały podatek zobligowane są do dopłacenia różnicy. Konkretną kwotę w obu przypadkach uzyskuje się po rozliczeniu rocznym na składanej do Urzędu Skarbowego deklaracji podatkowej, czyli na formularzu PIT.
Zwrot nadpłaty podatku reguluje Ordynacja podatkowa. Wykazane w niej daty i terminy obowiązują zarówno podatnika, jak i Urząd Skarbowy. Wszystko, co musisz wiedzieć o ustawach, podatkach, progach podatkowych czy ulgach znajdziesz w artykule: Podatki w Polsce – wszystko, co warto o nich wiedzieć.
