Ile zazwyczaj trzeba czekać na zwrot podatku?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Na złożenie rozliczenia rocznego PIT w większości przypadków podatnik ma czas do 30 kwietnia. Jeśli wykażesz nadpłatę – należy Ci się zwrot. Wykazana nadpłata to dodatkowy zastrzyk gotówki, dlatego nie dziwi fakt, że po złożeniu deklaracji podatkowej czekasz na przelew lub informację o możliwości wypłacenia pieniędzy. Warto poznać wszystkie terminy wypłat, aby odpowiednio zaplanować swój budżet. Jak długo czeka się na nadpłacone pieniądze, w jaki sposób nalicza się zwrot podatku  i od czego zależy jego termin? Podpowiadamy.

Ile zazwyczaj trzeba czekać na zwrot podatku?

Zwrot podatku – kiedy się należy?

Każdy podatnik w ciągu roku podatkowego wpłaca zaliczki na podatek. Jeśli podczas zeznania rocznego okaże się, że były one wyższe niż wymagane, takiej osobie przysługuje zwrot. Zwykle dzieje się tak, gdy podatnik korzysta z ulg i rozliczeń, które obniżają podatek. Inną sytuacją, która może spowodować zwrot podatku, jest wykazanie zwiększonych kosztów uzyskania przychodu. Najczęściej ma to miejsce, kiedy pracujesz na umowę zlecenie lub o dzieło. 

Działa to także w drugą stronę – osoby, które wpłaciły za mały podatek zobligowane są do dopłacenia różnicy. Konkretną kwotę w obu przypadkach uzyskuje się po rozliczeniu rocznym na składanej do Urzędu Skarbowego deklaracji podatkowej, czyli na formularzu PIT.

Zwrot nadpłaty podatku reguluje Ordynacja podatkowa. Wykazane w niej daty i terminy obowiązują zarówno podatnika, jak i Urząd Skarbowy. Wszystko, co musisz wiedzieć o ustawach, podatkach, progach podatkowych czy ulgach znajdziesz w artykule: Podatki w Polsce – wszystko, co warto o nich wiedzieć.

Jak obliczyć wysokość nadpłaty – kalkulator zwrotu podatku

Wysokość nadpłaty możesz wyliczyć samodzielnie, np. korzystając z kalkulatora zwrotu podatku. Informacje, jakie są potrzebne to koszty uzyskanego przychodu oraz koszty uzyskania przychodu, a także kwota wpłaconych zaliczek na podatek. Do ostatecznego rozliczenia przydadzą się informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, a także inne ulgi do których jesteś uprawniony. Aby dokonać wyliczeń niezbędne będzie zebranie wszystkich formularzy PIT-11. Jeszcze kilka lat temu, w przypadku posiadania dokumentów z wielu miejsc pracy, rozliczenie bywało naprawdę czasochłonne. Na szczęście dziś nie musisz już tego robić samodzielnie. Ministerstwo Finansów udostępnia stronę podatki.gov.pl, a na niej osobiste konto „Mój e-pit”. Znajdziesz tam nie tylko wszystkie dokumenty wystawione przez Twoich pracodawców, ale także dokonasz rozliczenia i wyślesz gotowy PIT roczny. Na portalu dowiesz się także więcej o ulgach podatkowych i progach podatkowych. Jeśli interesuje Cię skala podatkowa zajrzyj też do artykułu: Progi podatkowe – czym są i ile wynoszą?

 

Warto wiedzieć:

Pracodawca ma czas na przesłanie dokumentu PIT-11 do 31 stycznia roku, następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie. W związku z tym możliwość sprawdzenia swojego rozliczenia na portalu podatki.gov.pl otwarta jest od połowy lutego. Wtedy też możesz rozliczyć swój PIT elektronicznie i czekać na zwrot podatku. Status zwrotu także można śledzić na powyższym portalu.

 

Rozliczenie roczne możesz wykonać elektronicznie, ale nie musisz. Nadal dostępna jest opcja złożenia deklaracji w formie papierowej we właściwym Urzędzie Skarbowym. Potrzebujesz wsparcia w rozliczeniu podatku?  Specjalistę znajdziesz  m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Biura rachunkowe, księgowość. Możesz dodać zlecenie i zaczekać na odpowiedzi lub przejrzeć dostępne na stronie oferty ekspertów podatkowych i wybrać tę, która będzie Ci odpowiadać.

Jak długo czeka się na zwrot podatku?

Zgodnie z obowiązujący zasadami, Urząd Skarbowy musi wypłacić nadpłacony podatek w ciągu 90. dni od złożenia deklaracji podatkowej (w formie papierowej). W przypadku, gdy skorzystasz z przesłania deklaracji PIT w formie elektronicznej czas ten skraca się do 45 dni.

Termin, który obowiązuje organ podatkowy nie może zostać przekroczony, ale można go skrócić. Ostateczny termin zwrotu nadpłaconego podatku zależy bowiem od tego, kiedy złożysz deklarację. Im szybciej PIT trafi do urzędu, tym większa szansa, że pieniądze dostaniesz zanim upłynie określony prawem czas. Więcej osób zostawia sprawę rozliczenia na sam koniec, stąd też wnioski składane w kwietniu będą rozpatrywane najdłużej. W przypadku przesłania dokumentów w lutym, nadpłacony podatek może pojawić się na Twoim koncie nawet w kilka dni.

Czy da się przyspieszyć zwrot podatku?

Co do zasady, termin zwrotu podatku nie podlega przyspieszeniu, jednak istnieją 2 przesłanki, aby szybciej uzyskać pieniądze:

  • Karta Dużej Rodziny – jeśli taką posiadasz, termin zwrotu wynosi 30 dni;

  • wyjątkowa sytuacja – na podstawie wniosku o skrócenie terminu, Urząd Skarbowy podejmuje decyzję czy jest on zasadny.

Zwrot nadpłaconego podatku – sposób uzyskania zwrotu

Na ostateczny termin zwrotu podatku wpływ ma także sposób, w jaki ma on zostać wypłacony. Do wyboru masz:

  • zwrot podatku pocztą;

  • zwrot podatku w kasie Urzędu Skarbowego;

  • zwrot podatku na konto bankowe.

Najszybciej uzyskasz nadpłatę podając w deklaracji numer konta bankowego. Nie wymaga to żadnych dodatkowych działań. W przypadku przelewu pocztowego zwrot przyniesie listonosz, a jeśli chodzi o odbiór pieniędzy w kasie to konieczne będzie udanie się do właściwej instytucji w odpowiednim czasie. Termin odbioru wyznacza Urząd Skarbowy i powiadamia o nim podatnika. Do odbioru pieniędzy niezbędny będzie dowód tożsamości.

Odsetki za nieterminowy zwrot podatku

W przypadku, gdy Urząd Skarbowy z jakichś powodów nie dokona zwrotu podatku w terminie, podatnikowi przysługują odsetki podatkowe. Po upływie czasu określonego w ustawie, kwota nadpłaty podlega oprocentowaniu w wysokości takiej, jak wysokość odsetek za zwłokę, pobieranych od zaległości podatkowych (8% rocznie). Warto dodać, że odsetki naliczają się od momentu powstania nadpłaty, czyli złożenia deklaracji lub jej korekty.

Korekta zeznania podatkowego a zwrot podatku

Jak wygląda korekta zeznania podatkowego a zwrot nadpłaty? Zdarza się, że w deklaracji PIT wystąpiły błędy, które trzeba skorygować. W takiej sytuacji termin zwrotu podatku wydłuża się o 2 miesiące, które naliczane są od dnia złożenia poprawek.

Zobacz też inne artykuły

Co można odliczyć od podatku – przykłady ulg podatkowych
Prawo, finanse
Polskie prawo podatkowe przewiduje możliwość zastosowania różnego rodzaju ulg podatkowych. O dostępności ulgi decyduje konieczność spełnienia określonych warunków. Jeżeli rozliczasz zeznanie roczne, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co można odliczyć od podatku.
Podatek od nieruchomości – czym jest i kiedy trzeba go zapłacić?
Prawo, finanse
Posiadanie działki, domu lub jakiegokolwiek budynku pociąga za sobą obowiązek płacenia podatku i to nie jednorazowo, a w każdym roku kalendarzowym. To jednak nie jedyne konieczne opłaty. Jest również podatek od sprzedaży nieruchomości i tzw. podatek od wzbogacenia się (konieczny do...