Jak dobrze zarządzać harmonogramem budowy domu?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Planujesz budowę domu? Potrzebny Ci będzie harmonogram budowy. Jest to tabela, w której zapisane zostały etapy wszystkich prac oraz terminy ich wykonania. Wystarczy, że zerkniesz do dokumentu i już będziesz wiedział, co zostało zaplanowane na kolejny miesiąc. A co za tym idzie? Przygotujesz z wyprzedzeniem potrzebne materiały budowlane, sprzęt oraz narzędzia. W taki grafik prac wpisano również przerwy techniczne, czyli przymusowe przestoje.  Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować harmonogram prac budowlanych i ile trwa budowa domu.

Jak dobrze zarządzać harmonogramem budowy domu?

Harmonogram budowy domu – jak go przygotować?

Prosty harmonogram robót budowlanych domu powinien zawierać najważniejsze informacje. Nie ma potrzeby tworzyć w nim zbyt wielu rubryk. Powinien jednak zawierać wszystkie dane, które są potrzebne do wykonania prac budowlanych. Ważne, aby zamieścić też odpowiednie jednostki. Przy wykopie można wpisać 65 m3, a na przykład przy izolacji 50m2, natomiast przy wstawianiu okien – 14 sztuk.

Dobrym pomysłem może być dodatkowa rubryka, w której podaje się ilość dni, jaką trzeba przeznaczyć na wykonanie danego zadania. Bardzo istotne jest również uwzględnienie kalendarza, w którym można zaznaczyć dni lub tygodnie, w których odbędą się prace. Należy mieć też na uwadze weekendy oraz wszelkie święta. Można wykorzystywać rozszerzony harmonogram budowlany. Zawiera on więcej rubryk, w których podaje się również potrzebny sprzęt  i okres, na jaki powinien zostać wynajęty (jeżeli nie jest na wyposażenia inwestora).

Jeśli planujesz zatrudnić kilka firm lub ekip budowlanych do różnych zadań, w tabeli dodaj kolejną rubrykę z ceną za ich usługi.

Ile trwa budowa domu?

Zastanawiasz się, ile trwa wybudowanie domu? Domy kanadyjskie mogą być postawione nawet w kilka miesięcy, z kolei wymurowanie domu z cegieł trwa kilka lub nawet kilkanaście razy dłużej. Nie ma  jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przewidywany czas trwania budowy zależy od wielu czynników:

  • projekt i plany (skomplikowanie, gotowość projektu);

  • zgody i pozwolenia;

  • warunki terenowe (typ gruntu, topografia działki);

  • skomplikowanie konstrukcji (rozmiar, styl, materiały);

  • wybór wykonawcy (doświadczenie, liczba pracowników);

  • warunki pogodowe;

  • dostępność materiałów budowlanych;

  • dobre zarządzanie projektem;

  • zmiany i modyfikacje projektu;

  • kwestie finansowe (dostępność funduszy);

  • harmonogramy podwykonawców;

  • dostępność maszyn i narzędzi.

Warto wiedzieć

Przystępując do napisania harmonogramu budowy należy wziąć pod uwagę wszystkie prace, które powinny zostać wykonane. Jest to szczególnie istotne, kiedy nieruchomość buduje się według gotowego, zatwierdzonego projektu. Oprócz tego należy też uwzględnić planowane bądź niespodziewane postoje podczas robót. Dodatkowo mogą pojawić się nowe okoliczności, których harmonogram budowy wcześniej nie uwzględnił. 

Etapy budowy domu krok po kroku

Jak wiadomo, prace budowlane należy wykonywać w odpowiedniej kolejności. Często jeden etap wynika z drugiego  i nie da się nic obejść ani przyspieszyć. Jakie są więc te najważniejsze kroki podczas budowy domu?

Harmonogram prac budowlanych dla stanu surowego otwartego

Po zakończeniu stanu zero, który obejmuje kupienie działki, ewentualne ogrodzenie jej i wyrównanie terenu, następuje kolejny etap budowy. Zakres prac związany jest z elementami konstrukcji, do których zaliczamy:

  • ściany nośne,

  • stropy,

  • kominy,

  • schody wewnętrzne,

  • więźbę dachową i wstępne pokrycie dachu,

  • rynny.

Warto wiedzieć:

Stan surowy otwarty należy sfinalizować w okresie letnim, aby na jesień i zimę nieruchomość była już zabezpieczona dachem.

Harmonogram prac budowlanych dla stanu surowego zamkniętego


Do zadań ekipy budowlanej na tym etapie prac będzie należało m.in.: 

  • wstawienie stolarki okienno-drzwiowej,

  • postawienie ścian działowych,

  • docelowe pokrycie dachu.

Nieruchomość w tym stanie technicznym jest odpowiednio zabezpieczona przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Przykładowy harmonogram budowy domu

Z formalnego punktu widzenia harmonogram budowy nie jest obowiązkowym dokumentem. Bez niego można otrzymać kredyt hipoteczny i uzyskać pozwolenie na budowę. Jest on jednak przydatny i może pomóc samemu inwestorowi. Mając harmonogram budowy, kontrolujesz postęp wszystkich zadań oraz monitorujesz pracę fachowców. Dzięki temu nie ominie Cię termin zakupu nowych materiałów do poszczególnych etapów budowy (co pomoże Ci również uniknąć nagłych wydatków).  Wiesz też, kiedy możesz spodziewać się ewentualnych przestojów. Harmonogram prac budowlanych przypomina, kiedy i jakich fachowców należy zatrudnić, aby terminowo zakończyli zaplanowane prace.  

Przykład ogólnego harmonogramu znajdziesz poniżej. Pamiętaj jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba, w każdej chwili możesz przygotować bardziej szczegółową wersję. 

Etap Koszt Kwartał prac budowlanych
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Prace wstępne 4.8
                 
Stan zero 52

               
Stan surowy 122  

             
Przyłącza do budynku 7.5      


       
Instalacje wewnętrzne 57        




 

Wykończ.

wewnętrzne


73      





 

Wykończ.

zewnętrzne

28.5            

   
Zagosp. terenu 11.3                
 
Suma 356.5  

Jak nie opóźnić budowy domu – grafik pracy i egzekwowanie terminów

Nie chcesz, aby budowa Twojego domu się opóźniła? Koniecznie zawrzyj umowę z głównym wykonawcą. Uchroni Cię to przed potencjalnymi nieporozumieniami, a co więcej, będziesz mieć możliwość do egzekwowania terminów oraz poprawności prowadzonych prac. W każdej chwili, za pozwoleniem dwóch stron, można też nanieść ewentualne korekty do umowy. W dobrze skonstruowanej umowie powinien znajdować się grafik pracy dla głównego wykonawcy oraz podwykonawców. Wszyscy mają znać swoje obowiązki na placu budowy. W dokumencie należy uwzględnić etapy prac, a także odprawę, jaką fachowcy dostaną za wykonaną w terminie robociznę. Nie należy również zapomnieć o tym, by wspomnieć w umowie o karach pieniężnych, które mogą grozić, jeśli podwykonawcy nie wywiążą się terminowo ze swoich zadań. Może to być dobrym sposobem na zmotywowanie ich do bardziej efektywnej pracy. Warto jednak pamiętać, że opóźnienie, a zwłoka to dwie różne sprawy.

Budowa domu pochłania sporo czasu i jest dosyć zawiła, jeśli jednak odpowiednio się do niej przygotujesz, będzie przebiegać o wiele zwinniej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, np. jak zaplanować etapy budowy oraz jakich formalności potrzebujesz dopełnić,  zapoznaj się z tekstem Budowa domu – porady i praktyczne wskazówki. Dzięki naszym wskazówkom unikniesz potencjalnych budowlanych problemów, a zaplanowanie wszystkich etapów budowy oraz sporządzenie harmonogramu prac okaże się prawdziwym kluczem do sukcesu.

Na każdej budowie niezbędna okazuje się pomoc fachowców. W poszukiwaniu specjalistów zajrzyj na majsteria.pl. Znajdziesz tam oferty firm i indywidualnych zleceniobiorców, którzy wesprą Cię na każdym z etapów budowy.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...