Mapa do celów projektowych – komu zlecić i ile kosztuje?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Mapa do celów projektowych to dokument, bez którego nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Geodeta wykonuje ją na podstawie danych terenowych i materiałów zebranych od lokalnych władz. Sprawdź, jaka jest cena przygotowania mapy do celów projektowych i ile będziesz musiał czekać na ten dokument.

Mapa do celów projektowych – komu zlecić i ile kosztuje?

Mapa geodezyjna – rodzaje map w geodezji

Wyróżniamy 4 główne rodzaje map geodezyjnych: zasadnicze, ewidencyjne, do celów projektowych oraz inwentaryzacyjne. Mapa zasadnicza zawiera granice i media należące do określonej działki, zaś mapa ewidencyjna rozszerza te dane o numery, dane adresowe nieruchomości czy rodzaj gruntu.

Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie na budowę, tutaj konieczna będzie ograniczona czasowo mapa do celów projektowych, która określa szczegóły terenowe. Ostatnim rodzajem jest mapa inwentaryzacyjna, wykonywana po zakończeniu budowy (lub jej części), która osobno przedstawia dom, działkę i inne elementy.

 

Warto wiedzieć:

W erze cyfryzacji coraz częściej wymienia się jeszcze jeden typ map geodezyjnych: online. Są ogólnodostępne na rządowej stronie geoportal.gov.pl, jednak korzysta się z nich w ostateczności, gdy brakuje fizycznych dokumentów.

Jak wygląda mapa do celów projektowych i co zawiera?

Mapa do celów projektowych przedstawia dane o terenie planowanej inwestycji, a także jej najbliższym obszarze (30 metrów). Można powiedzieć, że jest rozszerzeniem mapy zasadniczej, gdyż zawiera jej elementy, czyli granice i media. Oprócz tego można wyczytać z niej informacje o:

  • liniach rozgraniczających teren,

  • położeniu pobliskich dróg i ulic,

  • zieleni wysokiej, pomnikach przyrody,

  • infrastrukturze podziemnej.

W skład każdej mapy do celów projektowych wchodzi opis: tytuł, skala (zwykle 1:500), nazwa gminy, położenie obszaru opracowania czy identyfikator zgłoszenia prac geodezyjnych. Pełną listę wymagań określa Dz.U.2022.1670, Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 lipca 2022 r.

Kiedy przyda się mapa do celów projektowych?

Bez mapy do celów projektowych niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie ma znaczenia, czy stawiany będzie wieżowiec czy prywatny domek parterowy. Jednak znajduje też zastosowanie po zakończeniu budowy. Jest podstawą do stworzenia mapy inwentaryzacyjnej, dzięki czemu można porównać efekty prac z początkowymi planami przedstawionymi w urzędzie.


Potrzebujesz kompleksowej pomocy geodety, a nie samej mapy do celów projektowych? Sprawdź, co może Ci się przydać: Geodeta – cenniki i porady dotyczące usług geodezyjnych.

Jak długo trwa stworzenie mapy do celów projektowych?

Przygotowanie mapy do celów projektowych przez geodetę trwa ok. 30 dni, choć w niektórych przypadkach czas wydłuża się do więcej niż 3 miesięcy. Duże znaczenie ma trudność projektu (np. szczegółowość map infrastruktury) oraz dostępność kluczowych danych w dokumentacji.

Mapa do celów projektowych – czy traci ważność?

Mapa do celów projektowych może stracić ważność, jednak żaden akt prawny nie podaje konkretnego terminu. Zgodnie z definicją, mapa musi jedynie przedstawiać aktualne informacje. Może być więc obowiązująca nawet po 10 latach (jeśli nie doszło do zmian w terenie), ale równie dobrze może stracić ważność już po tygodniu.

Kto wydaje mapę do celów projektowych i jakie są etapy?

Mapę do celów projektowych wykonuje geodeta. Zlecenie zaczyna od poinformowania lokalnych władz geodezyjnych o planowanych pracach, wskazując, jakie materiały będą potrzebne do wykonania mapy. Następnie opłaca dostęp do danych z zasobów geodezyjnych i przystępuje do pomiarów, wykorzystując m.in. tachimetr. Kolejne kroki to:

  • stworzenie mapy na podstawie zebranych danych terenowych i materiałów,

  • wprowadzenie wyników do Państwowego Zasobu Geodezyjno-Kartograficznego,

  • wydrukowanie wymaganej liczby kopii mapy, opieczętowanie ich oraz podpisanie.

Jeśli planujesz rozpocząć budowę i potrzebujesz mapy do celów projektowych, wybierz profesjonalnego geodetę, np. z serwisu Majsteria, w kategorii Obsługa budowy. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub samodzielnie znajdź fachowca wśród zarejestrowanych firm.

 

Ważne:

W miarę możliwości wybierz lokalnego geodetę. Choć nie jest to wymagane, to będzie on lepiej znał teren, a wydanie mapy do celów projektowych przebiegnie szybciej i taniej. Wybierz fachowca z tego samego miasta, a jeśli masz taką opcję – z tej samej dzielnicy.

Koszt mapy do celów projektowych

Cena zależy od wielkości działki – zwykle jest to ok. 2000 złotych za 1 hektar. Wielu geodetów działa w taki sposób, że każdy kolejny hektar jest liczony z 50% rabatem, czyli za mapę do celów projektowych obejmującą 2 hektary działki zapłacisz w okolicach 3000 złotych.

Podobnie cenowo wypada np. wznowienie znaków granicznych działki czy wytyczenie granic budynku. Z kolei znacznie więcej zapłacisz np. za podział dużych gruntów. Nie daj się zaskoczyć rachunkowi wystawionemu przez geodetę i sprawdź wcześniej ile kosztuje geodeta.

Mapa do celów projektowych
  • zawiera dane o terenie planowanej inwestycji i najbliższym obszarze (30 m)

  • zawiera m.in. granice, media, linie rozgraniczające, położenie dróg, zieleni, pomników przyrody, infrastruktury podziemnej

Zastosowanie
  • niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę

  • podstawa do stworzenia mapy inwentaryzacyjnej po zakończeniu prac

Proces tworzenia
  • wykonywana przez geodetę

  • wymaga danych terenowych i materiałów od lokalnych władz geodezyjnych

  • czas przygotowania: ok. 30-90 dni

Ważność
  • nie ma określonego terminu ważności

  • traci ważność, gdy informacje na niej zawarte przestają być aktualne

Koszt
  • ok. 2000 zł za 1 hektar

  • ok. 1000 zł za każdy kolejny hektar (w zależności od cennika geodety)

Geodeci przygotowują 4 główne rodzaje map: zasadnicze, ewidencyjne, do celów projektowych oraz inwentaryzacyjne. Spośród nich najważniejsze są te do celów projektowych – bez nich nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Taka mapa zawiera dane o terenie planowanej inwestycji oraz najbliższym obszarze (30 metrów). Dokładne zasady jej tworzenia opisuje Dz.U.2022.1670, Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 lipca 2022 r. Przygotowanie mapy do celów projektowych trwa od 30 do 90 dni, a traci ważność dopiero w momencie, gdy informacje na niej zawarte przestaną być aktualne. Wydaje ją geodeta, pobierając opłatę ok. 2000 złotych za 1 hektar.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...