Kosztorys budowy – jak przygotować wycenę?
W obecnych czasach budowa domu jest dużym wysiłkiem i niemałym wydatkiem finansowym. Według przykładowych kosztorysów budowy z 2023 roku, cena za m², (za stan surowy zamknięty) wynosi około 3500 zł. Jeśli chcesz wykonać kosztorys budowy, musisz przede wszystkim mieć projekt domu. Może on zostać dla Ciebie przygotowany od zera na specjalne zamówienie. Inwestorzy jednak bardzo często decydują się na wykupienie gotowego już projektu, który należy jedynie zaadaptować. Koszt budowy domu bywa często niedoszacowany. W trakcie prac drożeją materiały budowlane, zwiększają się koszty robocizny, dlatego kluczowym momentem jest przygotowanie optymalnego kosztorysu budowy. Powinien on uwzględniać również takie nieprzewidywane okoliczności. Jak zatem przygotować dobrą wycenę i zabezpieczyć odpowiedni budżet na budowę?
Są cztery rodzaje kosztorysów budowlanych:
-
inwestorski – tworzy się go jeszcze przed budową i uwzględnia w nim najważniejsze informacje, takie jak koszty, technologia nieruchomości, wykończenie, materiały;
-
ofertowy – nie ma związku z zaciągnięciem kredytu, może on być jednak pomocny przy pierwszym etapie budowy;
-
wykonawczy – jest przydatny, gdy nie ma kosztorysu inwestorskiego, a budowa już trwa lub, gdy koszty znacząco się zmieniły. Należy w nim uwzględnić aktualne ceny potrzebnych materiałów oraz koszty robocizny;
-
ślepy – podawany jest w nim jedynie koszt materiałów i sprzętu.
Warto wiedzieć
Na koszt nieruchomości wpływa wiele aspektów. Przede wszystkim rodzaj technologii, w jakiej będzie zbudowany dom, jakie materiały będą użyte oraz warunki terenowe, jakie panują na danej działce.
Na ostateczny koszt domu wpływa również niwelacja terenu i wykopy. Wycena budowy wzrasta przy trudniejszych warunkach terenowych. Co jeszcze warto uwzględnić przygotowując kosztorys?
-
wielkość nieruchomości,
-
charakterystykę architektury,
-
materiały konstrukcyjne i elewacyjne,
-
wyposażenie instalacyjne,
-
lokalizację,
-
doświadczenie architekta,
-
własne oczekiwania.
Ustalenie budżetu, który chcesz przeznaczyć na budowę domu, powinno przygotować Cię na każdą okoliczność. Także taką, jak znaczny wzrost cen czy trudność z dostępem do potrzebnych materiałów (co wydłuża czas oczekiwania). Pracując nad kosztorysem budowy warto zawsze przeznaczyć dodatkowe kilka-kilkanaście procent budżetu na takie sytuacje.