Kosztorys budowy domu – czym jest i jak go przygotować?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Marzysz o wybudowaniu własnego domu? Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać, ale wiedz też, że proces ten będzie wiązać się z dużymi wydatkami. Powinieneś ich być świadomy jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek większych prac. W tym celu należy przygotować kosztorys budowy domu, aby budżet przeznaczony na realizację marzenia nie wymknął się spod kontroli. Dzięki wiedzy o potencjalnych nakładach finansowych możesz wszystko kontrolować i bez stresu przechodzić do kolejnych etapów budowy domu. Dowiedz się, o czym pamiętać podczas tworzenia takiego kosztorysu, jakie są przykładowe ceny robocizny i poznaj kalkulator budowlany – bezpłatne narzędzie, które przydaje się podczas wyceny i wstępnego planowania.

Kosztorys budowy domu – czym jest i jak go przygotować?

Kosztorys budowy – jak przygotować wycenę?

W obecnych czasach budowa domu jest dużym wysiłkiem i niemałym wydatkiem finansowym. Według przykładowych kosztorysów budowy z 2023 roku, cena za m², (za stan surowy zamknięty) wynosi około 3500 zł. Jeśli chcesz wykonać kosztorys budowy, musisz przede wszystkim mieć projekt domu. Może on zostać dla Ciebie przygotowany od zera na specjalne zamówienie. Inwestorzy jednak bardzo często decydują się na wykupienie gotowego już projektu, który należy jedynie zaadaptować. Koszt budowy domu bywa często niedoszacowany. W trakcie prac drożeją materiały budowlane, zwiększają się koszty robocizny, dlatego kluczowym momentem jest przygotowanie optymalnego kosztorysu budowy. Powinien on uwzględniać również takie nieprzewidywane okoliczności. Jak zatem przygotować dobrą wycenę i zabezpieczyć odpowiedni budżet na budowę? 

Są cztery rodzaje kosztorysów budowlanych: 

  • inwestorski – tworzy się go jeszcze przed budową i uwzględnia w nim najważniejsze informacje, takie jak koszty, technologia nieruchomości, wykończenie, materiały;

  • ofertowy – nie ma związku z zaciągnięciem kredytu, może on być jednak pomocny przy pierwszym etapie budowy;

  • wykonawczy – jest przydatny, gdy nie ma kosztorysu inwestorskiego, a budowa już trwa lub, gdy koszty znacząco się zmieniły. Należy w nim uwzględnić aktualne ceny potrzebnych materiałów oraz koszty robocizny;

  • ślepy – podawany jest w nim jedynie koszt materiałów i sprzętu.

Warto wiedzieć

Na koszt nieruchomości wpływa wiele aspektów. Przede wszystkim rodzaj technologii, w jakiej będzie zbudowany dom, jakie materiały będą użyte oraz warunki terenowe, jakie panują na danej działce. 

Na ostateczny koszt domu wpływa również niwelacja terenu i wykopy. Wycena budowy wzrasta przy trudniejszych warunkach terenowych. Co jeszcze warto uwzględnić przygotowując kosztorys?

  • wielkość nieruchomości,

  • charakterystykę architektury,

  • materiały konstrukcyjne i elewacyjne,

  • wyposażenie instalacyjne,

  • lokalizację,

  • doświadczenie architekta,

  • własne oczekiwania. 

Ustalenie budżetu, który chcesz przeznaczyć na budowę domu, powinno przygotować Cię na każdą okoliczność. Także taką, jak znaczny wzrost cen czy trudność z dostępem do potrzebnych materiałów (co wydłuża czas oczekiwania). Pracując nad kosztorysem budowy warto zawsze przeznaczyć dodatkowe kilka-kilkanaście procent budżetu na takie sytuacje. 

Kosztorysant budowlany – pomoc zewnętrzna przy tworzeniu kosztorysu budowy

Jeśli obawiasz się, że samodzielne przygotowanie kosztorysu budowlanego może przerosnąć Twoje siły, albo po prostu nie masz czasu i przestrzeni na realizację wyceny, możesz skorzystać z usług kosztorysanta budowlanego. Kosztorysant to specjalista, który jest doskonale zorientowany w temacie, dysponuje szeroką wiedzą merytoryczną i zna aktualne cenniki usług budowlanych oraz koszty materiałów. Taka profesjonalna usługa przygotowania kosztorysu budowy jest o wiele dokładniejsza. W otrzymanym dokumencie są zawarte wszystkie etapy prac, a także budżet związany z ich realizacją. Cennik robót budowlanych zapewnia informacje na temat wydatków związanych z materiałami, robocizną, jak również wynajmem potrzebnego sprzętu. Dzięki pomocy kosztorysanta będziesz wiedzieć w miarę dokładnie, ile funduszy należy przeznaczyć na realizację marzenia o budowie własnego domu.  

Jeżeli jesteś na etapie przygotowywania kosztorysu budowlanego lub potrzebujesz samodzielnie przygotowany kosztorys przedyskutować ze specjalistą, skorzystaj z usług fachowca. W serwisie majsteria.pl znajdziesz m.in. kosztorysantów z wieloletnim doświadczeniem. Wystarczy, że dodasz zlecenie i opiszesz w nim, czego oczekujesz, a na maila wkrótce otrzymasz konkretne oferty odpowiadające Twoim potrzebom.

Kalkulator budowlany – narzędzie pomocne do wyceny kosztów budowy domu

Praca nad kosztorysem budowy jest monotonna, ale można ją sobie nieco ułatwić. Nie trzeba sprawdzać cen wszystkich materiałów na stronach producentów czy w składach budowlanych i hurtowniach, ani wydzwaniać po ekipach monterskich i pytać o koszty robocizny.  Dużym ułatwieniem może okazać się wykorzystanie kalkulatora budowlanego. 

Kalkulator budowlany to bezpłatne narzędzie, które znajdziemy na wielu stronach internetowych poświęconych tematyce budowy i remontu. Jego działanie jest proste i intuicyjne. W jednym miejscu znajdziemy przybliżone, ale aktualne ceny usług i materiałów, które mogą być potrzebne podczas wznoszenia domu. Wystarczy wpisać dane, które dotyczą powierzchni nieruchomości, konstrukcji dachu, ilości okien i drzwi oraz technologii budowy, a kalkulator przedstawi informacje o kwocie, jaką należy przeznaczyć w swoim budżecie. Dzięki temu można szybko przygotować wstępną wycenę do kosztorysu i np. oszacować nawet takie szczegóły, jak chociażby ilość kleju do płytek łazienkowych.

Przykładowy kosztorys budowy domu

Nieważne, czy budujesz dom systemem gospodarczym i każdy etap (także przygotowanie kosztorysu budowy) chcesz zrealizować samodzielnie, czy wiesz, że zlecisz wycenę kosztorysantowi – warto przyjrzeć się, jak wygląda taki dokument i co w sobie zawiera. Poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys budowy z szacunkowym budżetem. Możesz wykorzystać wzór do swoich potrzeb i podmienić jedynie koszty, korzystając z kalkulatora budowlanego.

Lp. Roboty budowlane Wartość zł
I ETAP I – STAN ZEROWY  
1. Roboty ziemne(bez wywozu ziemi i wykopów) 1088.21
2. Fundamenty 14 023,91
3. Izolacje przeciwwilgociowe 5 540,79
II ETAP II– STAN SUROWY ZAMKNIĘTY  
4. Ściany konstrukcyjne 15 759,76
5. Stropy 15 984,46
6. Kominy i rury wentylacyjne 6 698,39
7. Konstrukcja dachu 8 975,94
8. Pokrycie dachu 10 383,17
9. Blacharskie obróbki 2 409,87
10. Ściany działowe 6 107,03
11. Stolarka okienna 13 056,93
12. Stolarka drzwiowa 1 782,69
III ETAP III – STAN WYKOŃCZENIOWY WEWN. I ZEWN.  
13. Elewacje 23 181,37
14. Podłoża i posadzki 10 584,89
15. Roboty tynkowe i malarskie 9 311,80
IV ETAP IV - INSTALACJE  
16. Instalacja elektryczna 5 480,30
17. Instalacja wodno-kanalizacyjna 3 750,00
18. Instalacja C.O. 24 201,54
19. OGÓŁEM KOSZTY BUDOWY 178 321.05

Podsumowując – kosztorys jest niezwykle pomocny przy budowie domu. Dzięki temu dokumentowi łatwiej jest kontrolować wszystkie wydatki i pilnować budżetu. Wiedząc, jakie wydatki Cię czekają, możesz szukać wykonawców, którzy podejmą się prac w wyznaczonym przedziale cenowym. Kosztorys budowlany jest też niezbędny przy staraniu się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, jak przygotować się do realizacji swojego marzenia, zapoznaj się z tekstem Budowa domu – porady i praktyczne wskazówki.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...