Na czym polega wyznaczenie i wznowienie granic działki?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Wyznaczenie i wznowienie granic działki to dwie najpopularniejsze usługi zamawiane u geodetów. Choć ich nazwy brzmią podobnie, to w rzeczywistości znaczenie jest inne. Wznowienie, jak sama nazwa wskazuje, polega na ponownym położeniu granic zgodnie z dokumentacją. Z kolei wyznaczenie polega na położeniu nowych rogów i linii granicznych. Różnic jest jednak więcej, a przeczytasz o nich poniżej.

Na czym polega wyznaczenie i wznowienie granic działki?

Na czym polega wznowienie granic działki?

Wznowienie granic działki to „odświeżenie” ich faktycznego położenia. Wraz z biegiem lat znaki graniczne niszczą się i przemieszczają, przez co ich pokrycie z dokumentacją jest coraz mniejsze. W przeszłości geodeci korzystali też z mniej dokładnych technik i sprzętu, dlatego potrzebne są korekcje wedle dzisiejszych norm.

Zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym, znaki graniczne, które zostały przesunięte, uszkodzone lub zniszczone, mogą zostać wznowione, jeśli posiadasz dokumenty, na podstawie których można określić ich prawidłowe położenie.

 

Ważne:

Zanim kupisz ziemię, poproś geodetę o sprawdzenie znaków granicznych. Jeśli zrobisz to dopiero po zakupie, może okazać się, że leżą nieprawidłowo, a Ty przepłaciłeś za ziemię, która w rzeczywistości ma dużo mniejszą powierzchnię.

Wznowienie granic działki – ile trwa procedura?

Jeżeli granice działki już istnieją, a wystarczy je tylko odnaleźć i wznowić, cała procedura powinna zamknąć się w trzydzieści dni (przy założeniu, że sprawa nie trafi na salę sądową). Czas oczekiwania może się wydłużyć, jeśli masz nieaktualne dokumenty lub toczysz spór z sąsiadem, który nie chce udzielić zgody na wizytę geodety (w przypadku, gdy prace będą odbywać się także na jego terenie).

Potrzebujesz czegoś innego, niż wznowienia granic działki? Zanim skontaktujesz się z geodetą, dobrze się przygotuj i sprawdź: Geodeta – cenniki i porady dotyczące usług geodezyjnych.

Na czym polega rozgraniczenie nieruchomości?

Często możesz spotkać się z usługą rozgraniczenia nieruchomości. Polega ona na ustaleniu przebiegu granic działki przez położenie punktów i linii granicznych, utrwalenie ich na gruncie i sporządzeniu dokumentacji. Wszystko w celu rozwiązania np. sporu o ziemię między sąsiadami. Po co to rozróżniać? Rozgraniczenie wiąże się z większą liczbą formalności i jest bardziej „inwazyjną” usługą.

W przeciwieństwie do rozgraniczenia nieruchomości, wznowienie odbywa się bez zmiany oficjalnie zarejestrowanych granic działki. Nie ma też konieczności przeprowadzania postępowania rozgraniczeniowego (np. gromadzenia dowodów), ponieważ nie ma sporu co do przebiegu granic. 

Wyznaczanie punktów granicznych

Wyznaczanie punktów granicznych polega na dokładnym położeniu rogów i linii granicznych. Wyznaczaniem granic działki zajmuje się geodeta, a jego praca dzieli się na kilka etapów:

  • wszystko zaczyna się od analizy dokumentów (np. księgi wieczystej, planu zagospodarowania przestrzennego czy mapy ewidencyjnej), co pomaga zrozumieć prawnie ustalone granice działki;

  • następne są badania terenowe – geodeta, wykorzystując np. tachimetr lub GPS, lokalizuje granice działki zgodnie z dokumentacją;

  • po wykonaniu pomiarów geodeta wbija do ziemi znaki graniczne, zwykle w postaci słupków, kamieni lub betonowych pików.

Na koniec zostają formalności, czyli np. wpis do ewidencji gruntów i przekazanie dokumentów do starostwa powiatowego.

 

Warto wiedzieć:

Planujesz postawić ogrodzenie wokół działki? Upewnij się, że robisz to na swoim terenie. Jeśli wybudujesz płot na liniach granicznych, Twój sąsiad będzie mógł zażądać jego usunięcia, chyba że posiadasz jego zgodę na piśmie.

Czy można samemu wytyczyć granicę działki?

W Polsce wytyczenie granic działki musi być wykonane przez geodetę. Samodzielnie możesz jednak sprawdzić granice – wystarczy, że odwiedzisz stronę www.geoportal.gov.pl i zaznaczysz odpowiednią opcję. Masz do wyboru np. geoportal krajowy, planowanie przestrzenne lub geoportal 3D. To strona rządowa z oficjalnymi danymi, jednak pamiętaj, że nie zawsze w 100% pokrywa się ona z rzeczywistością.

Jeśli zależy Ci na oficjalnym wytyczeniu granic działki, wybierz profesjonalnego geodetę, np. z serwisu Majsteria, w kategorii Obsługa budowy. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub samodzielnie znajdź fachowca wśród zarejestrowanych firm.

Czym zatem różni się wyznaczanie granic działki od wznowienia?

Wyznaczenie granic działki

Wznowienie granic działki
polega na położeniu nowych rogów i linii granicznych polega na odnalezieniu i poprawieniu pozycji istniejących granic
stosowane przy tworzeniu nowej działki lub gdy granice nie były wcześniej ustalone stosowane gdy granice są już ustalone, ale potrzebne jest ich potwierdzenie
wymaga szczegółowych pomiarów terenu i ustalenia granic na podstawie dokumentacji opiera się głównie na istniejących dokumentach, znakach granicznych i świadectwach
musi być wykonane przez geodetę musi być wykonane przez geodetę

Ile kosztuje wznowienie granic przez geodetę?

Wznowienie granic działki przez geodetę to koszt ok. 2000 złotych, a usługa obejmuje do 5 znaków granicznych. Jeśli wymagana będzie większa liczba, każdy kolejny punkt będzie kosztować Cię dodatkowe 400-500 złotych.

Przy okazji wznawiania granic działki, często wykonuje się też mapę do celów projektowych, dzieli działkę na mniejsze części lub dokonuje inwentaryzacji powykonawczej. Sprawdź, ile kosztuje geodeta – cennik usług geodezyjnych.

Wznowienie granic działki polega na „odświeżeniu” ich faktycznego położenia, zgodnie z dokumentacją. Jest to potrzebne, gdyż znaki graniczne niszczą się i przemieszczają, a techniki geodezyjne sprzed kilkunastu lat były mniej dokładne. Wznowienie granic trwa do 30 dni i kosztuje około 2000 złotych (+ każdy dodatkowy znak powyżej 5). Z kolei wyznaczenie punktów polega na dokładnym położeniu rogów i linii granicznych. Geodeta analizuje dokumenty, m.in. księgę wieczystą, bada teren za pomocą tachimetru lub GPS, a następnie wbija do ziemi znaki graniczne. Wszystko kończy wpis do ewidencji gruntów i przekazanie dokumentów do starostwa. W Polsce samodzielne wytyczenie granic działki jest niemożliwe – musi zająć się tym kwalifikowany geodeta. Możesz jednak sprawdzić granice odwiedzając stronę geoportal.

Zobacz też inne artykuły

Dziennik budowy – gdzie kupić, jak wypełniać i gdzie przechowywać?
Budowa, remont
Większość nowych inwestycji wymaga założenia dziennika budowy. To dokument urzędowy, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące robót, bezpieczeństwa i istotne wydarzenia z przebiegu prac. Czym jest dziennik budowy, gdzie kupić taki dokument i kto ma go w...
Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów budowlanych?
Budowa, remont
Na rynku usług budowlanych pojawiają się coraz to nowe firmy, które oferują budowę domów od A do Z lub też zajmują się pracami wykończeniowymi. Wśród ofert osób, które świetnie znają się na swoim fachu, usługi oferują też wykonawcy, którzy mo...