WordPress – co to za platforma?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Obecna rzeczywistość mobilna sprawia, że niemal każdy przedsiębiorca musi posiadać swoje miejsce w sieci, czyli stronę internetową. Powinna być ona estetyczna, funkcjonalna i przyjazna dla użytkownika – potencjalnego klienta. Zdecydowanie najpopularniejszym systemem do tworzenia stron internetowych jest WordPress. Co to takiego i dlaczego warto z niego skorzystać?

WordPress – co to za platforma?

WordPress – co to za platforma?

Jeśli zastanawiasz się, co to WordPress, odpowiedź jest prosta: to system CMS, czyli narzędzie do zarządzania treścią na witrynach internetowych. Oprogramowanie napisane jest w języku PHP i posiada licencję GNU General Public License. WordPress powstał przede wszystkim z myślą o blogerach, jednak z czasem zaczął ewoluować i obecnie umożliwia zaprojektowanie każdej dowolnej strony internetowej, co czyni go najpopularniejszym tego typu systemem na świecie.

 

Zalety tworzenia stron internetowych na WordPressie

Nie bez powodu najpopularniejszym systemem CMS na świecie jest właśnie WordPress. Szablony i szereg innych elementów sprawiają, że nie ma on sobie równych. Dlaczego warto z tej platformy skorzystać, przymierzając się do budowy własnej strony internetowej? Skupmy się na kilku najważniejszych aspektach.

WordPress a oprogramowanie open source

Określenie open source kryje w sobie trzy rzeczy:

  • oprogramowanie tego typu jest darmowe, a jedyne koszty związane ze stworzeniem strony to domena oraz hosting WordPress;

  • CMS o naturze open source umożliwia wprowadzanie dowolnych zmian i swobodne modyfikowanie strony;

  • WordPress jest niezwykle rozwojowy, co ułatwia rozwiązywanie ewentualnych błędów.

Warto wiedzieć:

Jeśli chcesz wykorzystać WordPress’a do stworzenia sklepu internetowego, zainstaluj na swojej stronie specjalną wtyczkę WooCommerce. Jest ona bezpłatna i pozwoli Ci z łatwością przekształcić witrynę w platformę sprzedażową.

 

WordPress a optymalizacja SEO

Samo posiadanie strony internetowej to niestety zbyt mało, aby odnieść biznesowy sukces. Konieczne jest jej skuteczne promowanie, w tym działania z zakresu SEO, w czym znacznie pomaga WordPress. Co to jest pozycjonowanie? Trzeba wiedzieć, że SEO to odpowiednia optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarki. CMS WordPress to przede wszystkim:

  • optymalnie zorganizowana konstrukcja treści;

  • koncentracja na pozytywnych doświadczeniach odbiorców;

  • możliwość tworzenia odnośników bezpośrednich;

  • łatwa optymalizacja obrazów.

Pamiętaj, że działania mające na celu poprawienie optymalizacji strony są dość skomplikowane i wymagają technicznej wiedzy. Jeśli nie posiadasz podobnych umiejętności, lepiej oddaj tę kwestię w ręce fachowców.

 

Niezbędne integracje

Tworzenie stron internetowych na WordPress to również gwarancja wszelkich niezbędnych integracji i pełna kompatybilność m.in. z systemami do e-mail marketingu czy bramkami płatności online. Co ważne, wiele firm projektuje swoje zasoby właśnie pod kątem WordPress’a.

 

Bezpieczeństwo stron na platformie WordPress

Wiesz już, co to jest WordPress. Jak przystało na najpopularniejszy system CMS na świecie, jest też on stale aktualizowany, a sama korporacja zatrudnia najlepszych specjalistów, których zadaniem jest zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo systemu. 

Warto wiedzieć:

Aby zapewnić bezpieczeństwo, korzystaj tylko ze sprawdzonych wtyczek oraz wdroż niezbędny certyfikat SSL. Dodatkowo regularnie aktualizuj WordPress’a do najnowszych wersji.

Gdzie znaleźć szablony WordPress?

Jedną z największych zalet systemu WordPress są szablony. Pozwalają one na szybkie i intuicyjne dostosowanie gotowego motywu do swoich potrzeb, co znacznie przyspiesza pracę nad witryną. Gdzie ich szukać? Możliwości jest kilka.

 

  • Oficjalne repozytorium szablonów WordPress znajdziesz w panelu administracyjnym systemu. Należy przejść do sekcji „Wygląd”, a następnie „Motywy”.

  • W sieci funkcjonuje szereg stron oferujących darmowe szablony WordPress. Możesz poszukać ich bezpośrednio w wyszukiwarce internetowej lub tej znajdującej się w panelu WordPress’a.

  • Jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanego szablonu, możesz kupić motyw premium. Oferują je m.in. sami twórcy.

Warto wiedzieć:

Pamiętaj, aby podczas wybierania szablonu wziąć pod uwagę jego responsywność, (czyli zgodność z różnymi rozdzielczościami ekranów), możliwość personalizacji i dowolnej modyfikacji. Warto również zwrócić uwagę na opinie i oceny innych użytkowników.

Kurs WordPress

Stworzenie strony internetowej na WordPressie nie jest trudne, ale wymaga czasu i odrobiny wiedzy. Dlatego wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie specjalistom. Znajdziesz ich m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Programowanie i IT. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub samodzielnie wyszukaj wykonawców spełniających Twoje oczekiwania. Dzięki intuicyjnej wyszukiwarce łatwo wyselekcjonujesz tych, którzy wykonują usługi w najbliższej okolicy. 

Jeśli chcesz spróbować samodzielnie zaprojektować swoją witrynę, dobrym rozwiązaniem może okazać się profesjonalny kurs WordPress, który nauczy Cię swobodnego posługiwania się platformą. Być może nie tylko będziesz w stanie stworzyć własną stronę, ale również zajmiesz się wykonywaniem ich dla innych.

 

Tworzenie stron internetowych w WordPress. Najważniejsze informacje

Z pewnością wiesz już wiele na temat CMS WordPress: co to jest, dlaczego warto z niego korzystać i czym się wyróżnia. Dzięki temu systemowi stworzysz dowolną stronę internetową, która będzie intuicyjna, estetyczna i funkcjonalna. O ile samo oprogramowanie jest darmowe, o tyle za domenę i hosting WordPress trzeba zapłacić. Pamiętaj jednak, że stworzenie strony na WordPress może być czasochłonne i jeżeli nie jesteś w tym biegły, być może warto skorzystać w tym zakresie ze wsparcia doświadczonych specjalistów.

Zobacz też inne artykuły

Kim jest UX designer i czym się zajmuje?
Programowanie, IT
Zawód UX designera wielu osobom kojarzy się z programowaniem – w końcu specjalista ten bierze udział przy tworzeniu np. stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Jednak UX daleki jest od ścisłego kodowania. Znacznie bliżej mu do marketingu, a nawet psychologii. Co to UX designe...
Jak założyć sklep internetowy?
Programowanie, IT
Sklep internetowy to spełnienie marzenia o niezależności finansowej, forma rozwoju sklepu stacjonarnego lub szansa zarobienia na własnej pasji. Przy odpowiednim podejściu każdy może osiągnąć założony cel. Poznaj podstawy branży e-commerce i dowiedz się, jak założyć sklep internetowy...